Dlaczego strona nie wyświetla się w Google?

Z uwagi na popularność wyszukiwarki Google w Polsce, jak i na świecie – najczęściej wykonuje się pozycjonowanie stron WWW tylko w wyszukiwarce Google pomijając inne wyszukiwarki.

Co to jest Google?

Google jest jedną z najbardziej automatycznych wyszukiwarek, której niewidoczna dla użytkowników praca najbardziej przypomina pracę robotów, które w regularnych odstępach czasowych skanują wszystkie dane w sieci Internet – odnajdując coraz nowsze odnośniki i umieszczając je w wynikach wyszukiwania Google.

Biorąc pod uwagę, że Google wśród wyszukiwarek internetowych zajmuje pierwsze miejsce, przybliżmy jej działanie m.in. w odniesieniu do stron WWW. Żeby strona internetowa była widoczna w wyszukiwarce (tzn. zaindeksowana) nie są wymagane żadne zaawansowane operacje techniczne oraz dodatkowe płatności. Jeśli witryna została prawidłowo utworzona, to pojawi się w wynikach Google.

Istnieje możliwość blokady wyświetlania strony w wyszukiwarce, np. poprzez zbyt natarczywe pozycjonowanie niezgodne z zasadami lub po zalogowaniu dostępu robotom indeksującym przy użyciu pliku robots.txt.

Przykładowe wyniki wyszukiwania w Google dla domenomania.pl

Wyszukiwarka Google cały czas ulepsza swój algorytm, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, aby zapewnić dopasowane rezultaty dla wszystkich użytkowników sieci (nawet zależnie od ich lokalizacji). Tempo w jakim rozwija się gigant z Kalifornii świadczy o tym, że jest on numerem jeden.

Google to niekwestionowany lider wśród wyszukiwarek internetowych na świecie (91,98% udziałów w rynku według gs.statcounter.com). Aktualnie Google jest warte setki miliardów dolarów.

Jak sprawdzić czy witryna może być wyszukana?

Aby sprawdzić czy strona znajduje się w wyszukiwarce Google, uruchom ją i wpisz w wyszukiwarce komendę – podając zamiast: „adres-domeny.pl” adres strony internetowej, którą chcesz sprawdzić:

site:adres-domeny.pl

Jak sprawdzić czy strona znajduje się w Google?

Po komendzie site: podaj adres domeny bez przedrostka WWW, aby sprawdzić ile podstron w ramach wskazanej domeny jest zaindeksowanych obecnie w Google. Tuż pod paskiem wyszukiwarki znajdziesz ile wyników (np. 1900 wyników) jest dostępnych w indeksie Google dla domeny.

Jak sprawić, aby zaindeksowanie strony było szybsze?

W przypadku, gdy strona WWW jeszcze się nie pojawia w wynikach wyszukiwania Google, to najlepiej cierpliwie poczekać, ponieważ proces ten może trwać nawet kilkanaście dni. Warto wiedzieć, że proces indeksowania będzie szybszy, jeśli do naszej strony WWW będzie prowadził jakiś link z innej witryny, która znajduje się już w Google.

Na podstawie algorytmu Google oceni Twoją stronę i oszacuje jej wartość względem wybranych słów kluczowych. Za pomocą dodatkowego narzędzia Google Search Console możesz wysłać zgłoszenie do Google o ponowne zindeksowanie wskazanego adresu URL (np. domeny lub tylko wybranego adresu w ramach domeny). Zgłoszenie polega na tzw. zaproszeniu robota Google na stronę WWW.

Im więcej linków zewnętrznych z innych witryn prowadzi do twojej strony WWW, tym częściej system Google będzie ją odwiedzał, indeksował zmiany i sprawdzał jej zawartość. Coraz większa linków oznacza również coraz wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Dlaczego nie ma mojej strony WWW w wyszukiwarce?

Jeżeli algorytmy Google pomijają stronę WWW w procesie indeksowania, to może tak się dziać najczęściej z powodu:

  • zaindeksowanie strony WWW robotom Google sprawia problem (np. błędy w kodzie źródłowym),
  • strona WWW była przez nieokreślony czas niedostępna lub wystąpił błąd podczas próby jej załadowania i zaindeksowania. Narzędzia do sprawdzania awarii stron dostępne są na stronach Google,
  • nowa strona WWW została opublikowana po ukończeniu ostatniego indeksowania przez roboty Google,
  • do strony WWW prowadzą błędne linki z innych witryn lub może brakować linków prowadzących na stronę WWW,
  • witryna może być zablokowana za oszustwa oraz nieakceptowalne metody pozycjonowania (tzw. black-hat SEO).

Więcej o wyszukiwarce Google oraz jej obsłudze znajdziesz tutaj: https://support.google.com/webmasters

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Jak stworzyć konto Gmail?

Poczta Gmail to jedna z najpopularniejszych platform oferująca usługę poczty e-mail oraz wiele innych narzędzi dostępnych w chmurze. Jest to...

Jak pobrać bazę danych w DirectAdmin?

DirectAdmin to panel administracyjny, który pozwala na intuicyjne wykonywanie wielu czynności i zarządzanie swoimi usługami hostingowymi. Takze...

Jak zalogować się do bazy danych w DirectAdmin?

DirectAdmin to panel administracyjny, który powszechnie stosowany jest przez firmy hostingowe. Daje on możliwość zarządzania poszczególnymi...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl