Różnice między darmowym SSL i płatnym SSL

Promocja na hosting WordPress

Właściciele stron WWW nie zastanawiają się czy warto zabezpieczać swoje witryny przy pomocy certyfikatów SSL, gdyż stało się to powszechnym standardem (głównie z uwagi na kwestie bezpieczeństwa oraz wyższe pozycje takich stron w wynikach wyszukiwania).

Jednak coraz częściej padają pytania czy warto inwestować w płatne certyfikaty SSL, gdy istnieją ich darmowe wersje oraz jakie są różnice pomiędzy komercyjnymi i darmowymi certyfikatami SSL.

Co to jest certyfikat SSL?

SSL (ang. Secure Socket Layer) to powszechnie stosowany protokół sieciowy, który pozwala na nawiązywanie bezpiecznych połączeń i przesyłanie zaszyfrowanych danych pomiędzy serwerem, a użytkownikami końcowymi.

Skuteczność i wysoki poziom bezpieczeństwa, jaki oferują certyfikaty SSL, sprawiły, że jest to obecnie standardowe rozwiązanie stosowane do zabezpieczania zarówno stron oraz sklepów internetowych, jak i połączeń z serwerami poczty e-mail.

Obecność certyfikatu SSL na stronie internetowej służy podkreśleniu jej wiarygodności i daje użytkownikom gwarancję, że przesyłane przez nich informacje trafiają bezpośrednio do odbiorcy, bez ryzyka przechwycenia takiego połączenia przez niepowołane osoby (np. hakerów).

Darmowe certyfikaty SSL

Darmowe certyfikaty SSL (np. Let’s Encrypt dla DirectAdmin lub AutoSSL dla cPanel) technologicznie nie różnią się niczym od płatnych certyfikatów SSL, gdyż podobnie jak płatne certyfikaty SSL należy do certyfikatów typu DV.

Darmowy certyfikat SSL analogicznie jak płatne rozwiązania zapewnia szyfrowane połączenie pomiędzy stroną WWW, a osobami ją odwiedzającymi. Bezpłatne certyfikaty SSL są najczęściej wystawiane na krótszy okres czasu (np. na 3 miesiące) niż płatne SSL, które wystawiane są na rok lub nawet dłużej. Jednak darmowe SSL posiadają opcję autoodnawiania, przez kwestia odnawiania certyfikatu SSL nie jest problematyczna.

Jeśli posiadasz prostą stronę WWW, która nie wymaga logowania lub przesyłania przez użytkowników danych osobowych za pomocą formularzy, to bezpłatne certyfikaty SSL powinny Ci wystarczyć.

Posiadając hosting w Domenomania.pl otrzymujesz bezpłatne certyfikaty SSL dla każdej domeny przypisanej do serwera. Darmowy certyfikat SSL generowany jest automatycznie, dzięki czemu nie musisz wykonywać żadnych dodatkowych operacji, aby uzyskać certyfikat SSL (nie musisz go generować, ani instalować), gdyż wszystko dzieje się automatycznie dla każdej domeny przypisanej do hostingu w Domenomania.pl.

Płatne certyfikaty SSL

Nad zakupem płatnego certyfikatu SSL możesz się zastanowić w sytuacji, jeśli chcesz zabezpieczyć połączeniem szyfrowanym adres domeny głównej oraz wszystkich subdomen, które są utworzone w ramach domeny głównej. Służą do tego certyfikaty SSL typu Wildcard. Tylko płatne certyfikaty SSL pozwalają zabezpieczyć domenę wraz ze wszystkimi subdomenami.

Innym przypadkiem, w którym powinieneś zastanowić się nad zakupem płatnego certyfikatu SSL jest chęć zabezpieczenia dużej witryny firmowej lub instytucji, przy której wiarygodność ma znaczenie. W takim przypadku warto zainteresować się płatnymi certyfikatami SSL typu OV (dla firm) lub EV (np. dla bankowości elektronicznej).

Posiadanie płatnego certyfikatu SSL jest przydatne, jeśli chcesz potwierdzić tożsamość i uwiarygodnić się jako właściciel strony WWW. Bezpłatne SSL umożliwiają tylko weryfikacje własności domeny, natomiast płatne pozwalają dodatkowo na weryfikacje tożsamości jej właściciela (SSL typu OV oraz EV).

Dodatkowym atutem posiadania płatnego SSL jest gwarancja finansowa zapewniana przez instytucję certyfikującą w przypadku złamania szyfrowania przy zainstalowanym płatnym certyfikacie SSL.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl