Wtyczki cache do WordPress – jaką wybrać?

Promocja hosting za 1 zł na 6 miesięcy

Według informacji publikowanych przez samym autorów systemu WordPress w kwestii jego optymalizacji, to wybranie wtyczki pamięci podręcznej (tzw. cache) jest jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na szybkość działania strony WWW opartej o WordPress.

WordPress nie posiada wbudowanej pamięci podręcznej

System CMS WordPress nie został wyposażony we wbudowaną pamięć podręczną (tzw. cache), więc oznacza to, że aby z niej skorzystać wymagane jest zainstalowanie i aktywowanie wtyczki, która dodaje taką funkcję. Najbardziej popularnymi rozszerzaniami dla WordPress są:

Możesz przetestować wiele wtyczek cache WordPress (zarówno bezpłatnych oraz płatnych) i wybrać najlepszą dla Ciebie. Jedno jest pewne, że korzystanie z pamięci podręcznej jest niezbędne, jeśli chcesz znacząco przyspieszyć działanie Twojej strony WWW.

Jak wtyczka cache przyspiesza działanie WordPress?

Wdrożenie cache w WordPress może przyspieszyć działanie Twojej strony WWW nawet 2x lub 5x szybciej. Buforowanie danych w pamięci podręcznej polega na zapisywaniu kopii strony WWW (jej zawartości) w pamięci serwera w momencie, gdy strona WWW zostanie załadoana po raz pierwszy.

Zapisane w ten sposób kopie plików służą następnie zmniejszeniu obciążenia serwera oraz uzyskaniu lepszej jej wydajności poprzez korzystanie z zapisanych plików w pamięci podręcznej – zamiast ich ponownego pobierania podczas kolejnych odwiedzin strony WWW.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

Która wtyczka cache jest najlepsza dla WordPress?

Według niezależnych testów różnice w przyspieszeniu stron WWW z użyciem wtyczek cache są liczone dosłownie w ułamkach sekundy. Jednak warto pamiętać, że każdy ułamek sekundy różnicy może wesprzeć w uzyskaniu wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania (wyszukiwarka Google plasuje najszybsze strony WWW na wysokich wynikach w swoim indeksie).

Podczas wyboru wtyczki WordPress do pamięci podręcznej należy zwrócić uwagę na:

  • łatwość instalacji oraz konfiguracji,
  • dostępne opcje (minifikacja HTML, CSS czy JavaScript lub łączenie plików CSS i JavaScript, korzystanie z Gzip),
  • dodatkowe funkcje optymalizacyjne (np. optymalizacja bazy danych czy obrazków w stylu „lazy load”).

Z tego powodu warto samodzielnie sprawdzić i przetestować, która wtyczka do pamięci podręcznej będzie najlepsza dla Twojej strony WWW.

Jak jeszcze mogę zoptymalizować WordPress?

Im więcej żądań HTTP używa strona WWW, tym wolniej będzie się ładować użytkownikom, którzy ją odwiedzają.

Jeśli zmniejszysz liczbę żądań HTTP to przyspieszysz ładowanie witryny, poprawisz jej wydajność, a być może również zwiększysz jej pozycje w wynikach wyszukiwania Google.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie
Promocja hosting za 1 zł na 6 miesięcy