Wtyczki cache do WordPress – jaką wybrać?

Promocja na hosting

Według informacji publikowanych przez samym autorów systemu WordPress w kwestii jego optymalizacji, to wybranie wtyczki pamięci podręcznej (tzw. cache) jest jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na szybkość działania strony WWW opartej o WordPress.

Co to pamięć podręczna (cache)?

Pamięć podręczna (z ang. „cache”) to nic innego jak zbiór danych, które tymczasowo są przechowywane w celu umożliwienia natychmiastowego dostępu do nich w przypadku wystąpienia żądania. W komputerach informacje takie zazwyczaj są przechowywane na dysku twardym. Gdy komputer otrzyma żądanie konkretnych danych, uruchamia kilka procesów i zwraca oczekiwane informacje.

Buforowanie pozwala na rozwiązanie problemu, gdy często żądamy tych samych danych i musza być one często przetwarzane. Dzięki wykorzystaniu pamięci podręcznej, informacje te mogą być przechowywane w tymczasowym magazynie danych, który pozwala komputerom na szybki dostęp do nich. Rozwiązanie to idealnie pasuje i może być używane dla witryn opartych o WordPress, w celu zwiększenia ich szybkości i wydajności.

Dlaczego używanie cache jest ważne?

Wykorzystywanie buforowania jest istotne. Zmniejsza obciążenie serwerów hostingowych, co przekłada się na szybsze działanie witryn internetowych. Ponadto, gdy korzystasz z WordPress to warto aktywować pamięć podręczną by przyspieszyć działanie strony opartej o WordPress. Szybko działająca strona internetowa poprawia wrażenie użytkowników i potrafi zwiększyć zaangażowanie. Ponadto szybka i zoptymalizowana witryna internetowa może utrzymywać się na wyższych pozycjach w wyszukiwarkach internetowych.

Google daje znaczącą przewagę witrynom, które są zoptymalizowane oraz działają szybko, umieszczając je w wynikach wyszukiwania nad witrynami, które maja problemy z wydajnością. Wykorzystanie cache dla WordPress będzie miało zatem także wpływ na SEO.

Wtyczka cache dla WordPress – dlaczego warto?

System CMS WordPress nie został wyposażony we wbudowaną pamięć podręczną (tzw. cache), więc oznacza to, że aby z niej skorzystać wymagane jest zainstalowanie i aktywowanie wtyczki, która dodaje taką funkcję. Najbardziej popularnymi rozszerzaniami dla WordPress są:

Hosting WordPress gwarantujący obsługę LiteSpeed Cache, dostęp SSH, HHTP/3 & QUIC oraz najszybsze dyski SSD NVMe.

Jak wtyczka cache przyspiesza działanie WordPress?

Wdrożenie cache w WordPress może przyspieszyć działanie Twojej strony WWW nawet 2x lub 5x dzięki czemu witryna będzie działała wyraźnie szybciej. Buforowanie danych w pamięci podręcznej polega na zapisywaniu kopii strony WWW (jej zawartości) w pamięci serwera w momencie, gdy strona WWW zostanie załadowana po raz pierwszy.

Zapisane w ten sposób kopie plików służą następnie zmniejszeniu obciążenia serwera oraz uzyskaniu lepszej jej wydajności poprzez korzystanie z zapisanych plików w pamięci podręcznej – zamiast ich ponownego pobierania podczas kolejnych odwiedzin strony WWW.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

Która wtyczka cache jest najlepsza dla WordPress?

Według niezależnych testów różnice w przyspieszeniu stron WWW z użyciem wtyczek cache są liczone dosłownie w ułamkach sekundy. Jednak warto pamiętać, że każdy ułamek sekundy różnicy może wesprzeć w uzyskaniu wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania (wyszukiwarka Google plasuje najszybsze strony WWW na wysokich wynikach w swoim indeksie).

Podczas wyboru wtyczki WordPress do pamięci podręcznej należy zwrócić uwagę na:

  • łatwość instalacji oraz konfiguracji,
  • dostępne opcje (minifikacja HTML, CSS czy JavaScript lub łączenie plików CSS i JavaScript, korzystanie z Gzip),
  • dodatkowe funkcje optymalizacyjne (np. optymalizacja bazy danych czy obrazków w stylu „lazy load”).

Z tego powodu warto samodzielnie sprawdzić i przetestować, która wtyczka do pamięci podręcznej będzie najlepsza dla Twojej strony WWW.

Przyjrzyjmy się popularnym wtyczkom pamięci podręcznej do WordPress.

W3 Total Cache

Jest to jedna z najpopularniejszych wtyczek wykorzystywanych przez użytkowników WordPress. Aktywna jest w ponad milionie instancji WordPress na całym świecie. Wtyczka ta posiada bardzo szeroki wachlarz opcji i pomijając opcję buforowania posiada także:

  • Opcję minifikacji
  • Buforowanie bazy danych
  • Object cache
  • Możliwość wykorzystania pamięci podręcznej przeglądarki
  • Integrację z serwisami CDN

Ogrom ustawień ma też swoje minusy. Wtyczka ta daje bardzo duże możliwości, ale także jest najbardziej skomplikowana do konfiguracji. Jeśli zależy Ci na prostocie i łatwości konfiguracji to warto w tym przypadku skorzystać z innego rozwiązania. Jeśli jesteś bardziej doświadczonym użytkownikiem to na pewno jest to wtyczka dla Ciebie. Duża swoboda konfiguracji oraz elastyczność pozwoli na odpowiednie przyspieszenie WordPress.

W3 Super Cache

To kolejna bardzo popularna wtyczka pamięci podręcznej dla WordPress. Jest bezpłatna i często polecana przez dostawców usług hostingowych dla WordPress na całym świecie. Wtyczka ta posiada wbudowane wszystkie enizbedne narzędzia do konfiguracji buforowania. Obejmują one między innymi

  • Kompresję Gzip
  • Pamięć podręczną przeglądarki
  • Wstępne buforowanie pamięci podręcznej
  • Obsługę CDN
  • oraz wiele opcji zaawansowanych

Wtyczka WP Super Cache posiada także odrębną sekcję dla ułatwienia konfiguracji

WP Rocket

Kolejna bardzo dobra wtyczka optymalizacji WordPress dostępna na rynku. Jest bardzo łatwa w konfiguracji i przyjazna w użytkowaniu zwłaszcza dla początkujących użytkowników. Jeśli zatem nie masz odpowiedniej wiedzy technicznej i chcesz w łatwy sposób uruchomić buforowanie dla swojej witryny WordPress to warto skorzystać z tej wtyczki. Umożliwia ona użytkownikom natychmiastowe buforowanie danej witryn internetowej poprzez jedno kliknięcie. Następnie wtyczka automatycznie pobiera poszczególne podstrony, aby zbudować dla nich pamieć podręczną. Ponadto wtyczka ta samodzielnie i automatycznie aktywuje wszelkie niezbędne dla WordPress opcje buforowania takie jak:

  • Kompresja Gzip
  • Pamięć podręczna
  • Wstępne ładowanie pamięci podręcznej

Dodatkowo wtyczka ta posiada bardziej zaawansowane funkcje, aby dodatkowo poprawić wydajność WordPress. Do funkcji tych zaliczamy opóźnione ładowanie obrazów (lazy load), obsługę CDN czy minifikację.

WP Fastest Cache

Jest to bardzo prosta w obsłudze wtyczka pamięci podręcznej dla WordPress. Z uwagi na łatwość obsługi jest ona bardzo popularna wśród użytkowników. Nie posiada specjalnie zaawansowanych funkcji jednak spełnia swoje zadanie i potrafi znacznie podnieść szybkość działania WordPress. Jest to wtyczka, która zdecydowanie powinni zainteresować się użytkownicy, którzy pragną w łatwy sposób uruchomić buforowanie swojej witryny internetowej, bez konieczności poświęcania czasu na jej konfigurację. We wtyczce tej za pomocą niemal jednego kliknięcia aktywuje podstawowe funkcje, do których zaliczamy:

  • Kompresję Gzip
  • Wstępne ładowanie pamięci podręcznej
  • Buforowanie przeglądarki internetowej

LiteSpeed Cache

Wtyczka LiteSpeed Cache jest idealnym rozwiązaniem do optymalizacji WordPress. Skorzystaj z hostingu dla WordPress gwarantującego obsługę LS Cache!


Jest to rewelacyjna wtyczka pamięci podręcznej dla WordPress, która daje potężne możliwości. Jeśli serwer, z którego korzystasz jest oparty o LiteSpeed to zdecydowanie należy wykorzystywać właśnie tej wtyczki cache dla WordPress. Daje ona najlepsze rezultaty i jest w stanie maksymalnie przyspieszyć działanie strony WWW.

Jak jeszcze mogę zoptymalizować WordPress?

Im więcej żądań HTTP używa strona WWW, tym wolniej będzie się ładować użytkownikom, którzy ją odwiedzają.

Jeśli zmniejszysz liczbę żądań HTTP to przyspieszysz ładowanie witryny, poprawisz jej wydajność, a być może również zwiększysz jej pozycje w wynikach wyszukiwania Google.

Jak uzyskać kod authinfo w home.pl?

Usługa utrzymania domen internetowych jest z reguły podobna u wielu dostawców. Obejmuje podstawowe elementy, takie jak rejestracja, odnowienie i...

Jak przenieść stronę WWW z webd.pl na inny serwer?

Jeśli masz już stronę internetową umieszczoną na serwerze u innego operatora jak np. webd.pl to możesz ją bezproblemowo przenieść do firmy...

Jak przenieść stronę WWW z hostinghouse.pl na inny serwer?

Jeśli masz już stronę internetową umieszczoną na serwerze u innego operatora jak np. hostinghouse.pl to możesz ją bezproblemowo przenieść do...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl