CDN – co to i do czego służy?

Promocja na hosting WordPress

CDN to niezbędny element do przesyłania zasobów potrzebnych do ładowania treści internetowych. Większość ruchu internetowego obsługiwana jest właśnie przez CDN, który filtruje ruch takich witryn jak Facebook, Netflix, czy Amazon.

W poniższym poradniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące funkcjonowania CDN.

Co to CDN?

Content Delivery Network (czyli w skrócie CDN) jest kluczowym elementem funkcjonowania całego Internetu. Jest to sieć mająca na celu dostarczanie treści do rozproszonej grupy serwerów, które współpracują ze sobą, aby zapewnić błyskawiczne dostarczanie treści internetowych.

Content Delivery Network (czyli w skrócie CDN) jest kluczowym elementem funkcjonowania całego Internetu mając na celu dostarczanie treści do rozproszonej grupy serwerów

CDN jest odpowiedzialny za ładowanie multimediów, stron internetowych, plików JavaScript czy arkuszy stylów. Prawidłowo skonfigurowana sieć CDN może również zapewnić ochronę przed złośliwymi atakami takimi jak DDOS.

CDN nie może pełnić roli hostingu, dlatego jego zadaniem jest tylko buforowanie. Content Delivery Network idealnie sprawdza się w sytuacjach, gdzie przepustowość standardowego hostingu jest niewystarczająca. Korzystając z tego rozwiązania nie musisz obawiać się o przerwy w świadczeniu usług, a także zewnętrzne ataki hakerskie.

W Domenomania.pl możesz skorzystać z hostingu umożlwiającego automatyczną konfigurację z CDN.

Popularni dostawcy CDN:

  • CloudFlare
  • QUIC.cloud
  • Amazon CloudFront
  • Akamai Technologies
  • BunnyCDN
  • CacheFly
  • CDN77
  • CDNetworks
  • CDNsun.com
  • ChinaCache
  • EdgeCast Networks
  • Highwinds Network Group
  • HP Cloud Services
  • KeyCDN
  • LeaseWeb
  • Level 3 Communications
  • LimeLight Networks
  • MaxCDN
  • OVH
  • RackSpace Cloud Files
  • Windows Azure CDN

CDN – jakie daje korzyści?

Witryny korzystające z CDN przede wszystkim ładują się zdecydowanie szybciej. Dystrybucja treści jest dostosowana do lokalizacji użytkownika, który odwiedza witrynę. Oznacza to, że treści są przesyłane z pobliskich serwerów, dzięki czemu odwiedzający nie muszą czekać na załadowanie wszystkich elementów. CDN może również zmniejszyć współczynnik odrzuceń i tym samym zwiększyć ilość czasu spędzonego w witrynie.

CDN oferuje buforowanie i optymalizację witryny, dlatego jest on w stanie zmniejszyć ilość danych, które musi dostarczyć serwer. To wpływa na zmniejszenie kosztów związanych z przepustowością danego hostingu.

Charakterystyka sieci CDN powoduje, że może ona obsłużyć większy napływ ruchu do witryny i tym samym wytrzymać awarie sprzętu o wiele lepiej niż standardowe serwery. Do zalet należy zaliczyć również zwiększone bezpieczeństwo. Content Delivery Network najlepiej jest wykorzystywać na stronach, które generują ruch wśród użytkowników z różnych stron świata. W przypadku lokalnych witryn korzyści nie będą aż tak widoczne.

Wiele osób mówiąc o korzyściach CDN zapomina o jeszcze jednym elemencie jakim jest pozycja w wyszukiwarce. Szybsze działanie strony ma ogromny wpływ na indeksowanie stron przez wyszukiwarkę Google. SEO jest kluczem do dotarcia do nowych użytkowników – dlatego korzystanie z CDN przynosi dużo korzyści!

Jak działa CDN?

CDN to wielka sieć połączonych ze sobą serwerów, których celem jest dostarczanie treści w sposób błyskawiczny i bezpieczny. Na całym świecie są rozmieszczone punkty dostępu wykorzystywane przez Content Delivery Network.

W momencie, gdy użytkownik mieszkający w Polsce chce przeglądać treści ze stron zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych, wówczas CDN wysyła żądanie i wybiera serwer znajdujący się najbliżej użytkownika (czyli ten najbliżej Polski). Odpowiedź na żądanie wyświetla zawartość i użytkownik może korzystać z witryny szybciej niż jakby dane były pobierane z serwera znajdującego się w Stanach Zjednoczonych – a to znacznie wydłuża czas ładowania.

W przypadku, gdy dana witryna nie korzysta z CDN, podczas wywoływania musi wysłać do użytkownika sygnał, który pokonuje określoną odległość, np. z serwera znajdującego się po drugiej stronie kuli ziemskiej.

Co w przypadku, gdy nastąpi awaria i najbliższy serwer nie będzie dostępny? W takich sytuacjach zostaje uruchomione inteligentne przełączanie awaryjne, które zapewnia nieprzerwany dostęp do treści. CDN przekierowuje ruch do innych serwerów operacyjnych. Można powiedzieć, że CDN działa podobnie do proxy, co dla użytkownika jest bardzo dobrą wiadomością. Użytkownicy niezależnie od sytuacji będą mieli dostęp do wszystkich treści.

Serwery wyposażone w dyski SSD NVMe to gwarancja szybkości działania witryny WordPress. Postaw na sprawdzone rozwiązanie i napędź swoją stronę WWW hostingiem stworzonym dla systemu WordPress.

Wpływ CDN na szybkość ładowania strony WWW

Opóźnienia związane z długim ładowaniem witryny sprawiają, że użytkownicy rezygnują z przeglądania stron internetowych. Sieci CDN mogą zmniejszyć ilość przesyłanych danych poprzez zmniejszenie rozmiarów plików poprzez zastosowanie kompresji. Sieci CDN mogą również przyspieszyć ładowanie witryny poprzez korzystanie z certyfikatów TLS/SSL.

Czy warto korzystać z CDN?

CDN to idealny wybór dla osób, które chcą przyspieszyć działanie swojej witryny internetowej i jednocześnie zmniejszyć ryzyko związane z ewentualnymi problemami. Content Delivery Network to także niższe koszty utrzymania serwerów, które muszą obsługiwać duży ruch. Jest to zatem bardzo dobra propozycja dla witryn o zasięgu globalnym.

Liczba dostawców CDN z każdym rokiem stale rośnie i użytkownicy mogą skorzystać z darmowych ofert! Oczywiście witryny, które mają bardzo duży ruch wybierają rozwiązania płatne. Korzyści jakie przynosi CDN są na tyle duże, że warto zainwestować w rozwój witryny.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Ulepsz swoją witrynę WordPress za pomocą wtyczek logowania i rejestracji

Wtyczki do logowania i rejestracji są niezbędne, aby ożywić Twoją witrynę WordPress. Nie tylko ułatwiają odwiedzającym rejestrację, ale...

Jak przygotować się do skopiowania witryny w DirectAdmin?

Duplikowanie witryny WordPress to częste zadanie, szczególnie przydatne, gdy trzeba wprowadzić istotne zmiany lub przetestować nowe funkcje bez...

WP_HOME i WP_SITEURL w WordPress

Konfigurowanie strony WordPress wymaga zrozumienia kilku ustawień technicznych, z których dwa to WP_HOMEi WP_SITEURL. Ustawienia te są niezbędne...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl