Jeśli chcesz przenieść swoją stronę opartą o system WordPress na nowy serwer, a nie wiesz w jaki sposób dokonać migracji WordPress manualnym sposobem to dobrym rozwiązaniem będzie migracja WordPress wtyczką.
Samo stworzenie nowej witryny WordPress i instalacja czystej instancji jest bardzo prosta zwłaszcza, ze większość dostawców hostingu dla WordPress gwarantuje możliwość skorzystania z automatycznej instalacji WordPress.
- Migracja WordPress wtyczką – o czym pamiętać??
- Wtyczki do migracji WordPress – jaką wybrać?
- Migracja WordPress wtyczką – problemy
O czym pamiętać przed migracją WordPress wtyczką?
Większość wtyczek do migracji WordPress działa w bardzo zbliżony sposób. Wymagają one instalacji w obecnej stronie internetowej z poziomu Kokpitu WordPress i następnie należy wykonać kilka czynności, które wywołają proces tworzenia kopii zapasowej Twojej strony internetowej. Gdy proces ten zakończy się, możliwe będzie rozpoczęcie procedury migracji na nowy serwer przy pomocy wtyczki. Migracja WordPress wtyczką – o czym warto wówczas pamiętać przy?
- Wybierz odpowiedni hosting dla WordPress – jest to niezwykle istotne. W wielu przypadkach chęć migracji strony internetowej na nowy serwer wywołane są przed 2 czynniki: cenę i jakość. Często zdarza się, że dostawcy hostingu dla WordPress w kolejnych latach korzystania znacznie podwyższają cenę usługi i wówczas lepiej wybrać dostawcę z przejrzystym cennikiem. Zdarza się także, że wcześniejszy wybór hostingu nie był trafiony i serwery często są przeciążone lub mają problem z wydajnością i szybkością działania. W tym wypadku także warto postawić na szybki hosting stron internetowych gwarantujący odpowiednią stabilność.
- Zainstaluj WordPress na nowym serwerze – większość wtyczek wymaga, aby na serwerze, na który będzie przenoszona strona WWW istniała już „czysta” instancja WordPress, do której będą importowane dane Twojej strony WWW.
- Sprawdź ustawienia PHP – przez rozpoczęciem procedury migracji WordPress upewnij się, że na nowym serwerze zarówno wersja PHP jak i jej rozszerzenia są tak samo skonfigurowane jak na obecnym serwerze. Pozwoli Ci to uniknąć ewentualnego stresu przy migracji i wrażenia, ze coś poszło nie tak jak powinno.
- Wyłącz wtyczkę buforującą – warto przed rozpoczęciem przenoszenia wyłączyć w obecnej witrynie wtyczkę cache (np. LiteSpeed Cache). Nie jest to bardzo istotne, ale może spowodować pewne problemy zatem dobrze jest o tym pamiętać.
Wtyczki do migracji WordPress – jaką wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele darmowych wtyczek do przenoszenia WordPress. Przyjrzyjmy się popularnym rozwiązaniom, które cieszą się uznaniem wśród wielu użytkowników.
Duplicator
Jedna z najbardziej popularnych wtyczek do przenoszenia WordPress. Prawidłowo działa w bardzo wielu przypadkach i rzadko zdarza się, że proces migracji nie kończy się sukcesem. Nie wymaga ona od użytkownika specjalistycznej wiedzy technicznej, a cały proces odbywa się poprzez intuicyjny kreator migracji.
W pierwszym kroku tworzysz w kokpicie swojej strony pakiet instalacyjny, który następnie należy pobrać na swój komputer. W następnym kroku należy przesłać pobrany skrypt na nowy serwer i uruchomić kreator migracji WordPress na nowy serwer. Narzędzie dokona automatycznego rozpakowania plików i instalacji Twojej witryny WordPress na nowym serwerze.
All-in-one WP Migration
Kolejna popularna i bardzo prosta w obsłudze wtyczka do przenoszenia WordPress. Proces migracji za jej pośrednictwem także jest dosyć prosty i intuicyjny. Nie wymaga ona specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Dużą jej zaleta jest to, ze została przetestowana u wielu dostawców usług hostingowych i istnieje małe ryzyko, że migracja nie przebiegnie pomyślnie. Jest to zdecydowanie dobry wybór jeśli chcesz przenieść swoją witrynę na nowy serwer przy użyciu wtyczki.
JetPack
Jetpack to rozbudowana wtyczka dla WordPress, która oferuje kilka funkcjonalności. Wśród nich znajduje się możliwość tworzenia kopii zapasowych WordPress.
Wcześniej funkcja ta występowała pod nazwą VaultPress i była oferowana jako osobny produkt. Aktualnie wtyczka Jetpack pozwala na łatwe tworzenie i następnie przywracanie kopii zapasowych WordPress. Za jej pośrednictwem można wykonać kopię WordPress na obecnym serwerze i następnie odtworzyć tę kopię na serwerze, na który chcemy migrować witrynę.
UpdraftPlus
Jest to także bardzo popularna wtyczka do tworzenia kopii zapasowych WordPress. Jej płatna wersja ponadto zapewnia możliwość wykonywania przenoszenia witryny WordPress do nowej lokalizacji.
- Migracja WordPress wtyczką UpdraftPlus – jak to wykonać?
- UpdraftPlus – jak skonfigurować kopie zapasowe WordPress?
MigrateGuru
Rewelacyjna i bardzo łatwa w obsłudze wtyczka do migracji WordPress. Cały proces migracji przebiega bardzo intuicyjnie i wymaga niewielkiej ingerencji użytkownika w cały proces. Wystarczy, że na nowym serwerze zainstaluje czystą instancję WordPress w katalogu skonfigurowanym dla swojej witryny i znasz dane do FTP nowego serwera. Z poziomu Kokpitu aktualnej witryny możesz rozpocząć proces migracji podając przy tym swój adres email. System powiadomi Cię mailowo gdy proces się zakończy.
W kolejnym kroku musisz jedynie podać dane dostępowe do serwera FTP oraz wskazać ścieżkę gdzie znajduje się czysta instancja WordPress. Następnie wtyczka waliduje poprawność podanych danych i rozpocznie proces przenoszenia danych na nowy serwer.
Migracja WordPress wtyczką – problemy
Wykonanie przenoszenia WordPress przy wykorzystaniu wtyczki z reguły kończy się sukcesem. Zdarza się jednak, że cały proces nie może odbyć się poprawnie lub jest przerywany. Zobacz jakie problemy możesz spotkać korzystając z migracji WordPress za pomocą wtyczki.
- Brak miejsca na serwerze – niemal każda wtyczka do migracji najpierw wykonuje kopię plików i bazy danych umieszczając je na obecnym serwerze. Upewnij się przed procesem migracji, że na Twoim serwerze znajduje się odpowiedni zapas wolnego miejsca. Tworzona kopia musi mieć wolną przestrzeń, aby fizycznie się na nim zmieściła.
- Stara wersja WordPress – wielu użytkownikach zapomina o konieczności aktualizacji WordPress i przez lata korzysta ze starej wersji silnika i tym samym starej wersji PHP. Upewnij się, że hosting, na który przenosisz witrynę obsługuje wiele wersji PHP, aby zapewnić Twojej witrynie poprawne działanie.
- Brak połączenia – w przypadku wtyczek, które wymagają zdalnego połączenia FTP zdarza się, ze połączenie takie jest w danej chwili niemożliwe. Czasami wynika to z chwilowego błędu wtyczki, a czasami z konfiguracji nowego serwera. W tym wypadku należy ponowić proces za jakiś czas lub poprosić o pomoc dostawce usług hostingowych, aby sprawdził czy wszystko jest w porządku.