Mapowanie dysku sieciowego w Windows 10

Mapowanie dysku sieciowego w eksploratorze Windows umożliwia skonfigurowanie łatwego połączenia do zewnętrznych zasobów, np. dostęp do zasobów (plików i katalogów) innego komputera lub serwera FTP.

Czym jest mapowanie dysku sieciowego?

Zmapowanie dysku sieciowego w Windows to włączenie z poziomu ikony „Mój komputer”, znajdującej się na pulpicie, dostępu do zasobów, np. znajdujących się na serwerze FTP w Domenomania.pl.

Mapowanie dysku sieciowego w systemie Windows realizowane jest w celu utworzenia stałego połączenia z zewnętrznymi zasobami, które znajdują się w innej lokalizacji (czyli na innym komputerze).

Po wykonaniu mapowania dysku sieciowego, będziesz miał dostęp do plików i katalogów po kliknięciu ikony „Mój komputer” – w otwartym oknie znajdziesz nowy katalog, który będzie skrótem do zasobów nie znajdujących się na Twoim komputerze. Na udostępnionych w ten sposób plikach będziesz mógł wykonać analogiczne operacje jak w przypadku standardowego połączenia FTP z serwerem.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Jak skonfigurować mapowanie serwera FTP w Windows?

Skorzystaj z poniższej instrukcji, aby wykonać mapowanie dysku sieciowego w systemie Windows 10:

 1. Otwórz „Mój komputer”, np. z poziomu pulpitu lub po włączeniu eksploratora Windows.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszki na elemencie symbolizującym Twój komputer (np. „Ten Komputer” w systemie Windows 10) i wybierz opcję: Dodaj lokalizację sieciową…
  Po kliknięciu: Mój komputer prawym przyciskiem myszy, wybierz opcję: Dodaj lokalizację sieciową.
 3. Kliknij przycisk: Dalej, aby potwierdzić chęć rozpoczęcia konfiguracji zewnętrznego połączenia.
  Aby wykonać mapowanie dysku sieciowego, kliknij przycisk: Dalej.
 4. W wyświetlonym oknie zaznacz opcję: Wybierz niestandardową lokalizację sieciową i kliknij przycisk: Dalej.
  Zaznacz opcję: Wybierz niestandardową lokalizację sieciową i kliknij przycisk: Dalej.
 5. W nowym oknie wpisz adres serwera w Domenomania.pl (poprzedź adres serwera przedrostkiem ftp://), np. „ftp://twojadomena.domenomania.eu”. Kliknij przycisk: Dalej.
  Wpisz adres serwera FTP i poprzedź go przedrostkiem: ftp://
 6. Kreator poprosi Cię o podanie nazwy użytkownika serwera. Wprowadź nazwę serwera, np. twojadomena lub nazwę użytkownika FTP, np. kowalski. Koniecznie odznacz opcję: Zaloguj anonimowo i po wpisaniu nazwy użytkownika FTP, kliknij przycisk: Dalej.

  Odznacz opcję: Zaloguj anonimowo i wpisz nazwę użytkownika FTP. Kliknij przycisk: Dalej.

 7. W nowym oknie wpisz dowolną nazwę lokalizacji sieciowej, która będzie wyświetlana po otworzeniu: Mój komputer w sekcji dysków sieciowych. Kliknij przycisk: Dalej.Wskaż nazwę dla konfigurowanej lokalizacji sieciowej w Windows 10 i kliknij: Dalej.
 8. Na ostatnim ekranie wybierz czy po zakończeniu konfiguracji chcesz otworzyć skonfigurowaną lokalizację sieciową. Kliknij przycisk: Zakończ.
  Wybierz czy po zakończeniu konfiguracji chcesz otworzyć lokalizację sieciową i kliknij: Zakończ.
 9. Po zakończeniu konfiguracji, w otwartym oknie: Mój komputer pojawi nowa lokalizacja sieciowa, np. twojadomena.domenomania.eu.
  Przykład dodanej lokalizacji sieciowej w oknie: Mój komputer w systemie Windows 10.
 10. Gdy pierwszy raz będziesz łączyć się z nową lokalizacją sieciową, zostaniesz poproszony o wpisanie nazwy użytkownika oraz hasła do serwera FTP. Zaznacz opcję: Zapisz hasło, aby zapamiętać wpisane hasło (nie będziesz musiał go wpisywać przy następnych połączeniach z tą lokalizacją sieciową).
  Wpisz nazwę użytkownika i hasło do serwera FTP. Wybierz czy chcesz zapisać hasło i kliknij: Zalogu.
 11. Po kliknięciu przycisku: Zaloguj, zostaniesz połączony z wybraną lokalizacją sieciową i na ekranie strukturę katalogów i plików, które znajdują się na serwerze. Możesz teraz w analogiczny sposób jak w systemie Windows edytować, kasować i otwierać pliki i katalogi, które znajdują się na serwerze FTP.
  Struktura plików i katalogów po połączeniu się z lokalizacją sieciową w systemie Windows 10.

Sprawdź : Jak skonfigurować pocztę w Windows Live?

 

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie

Jaka wersja PHP dla WordPress?

Witryny internetowe zbudowane na CMS WordPress cieszą się ogromną popularnością. Twórcy tego systemu stale dbają o rozwój WordPress. Podobnie...

Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam?

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Wielu użytkowników często nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego strona internetowa...

Transfer, delegacja, przekierowanie domeny – różnice

Na domenie można wykonać wiele ustawień i zmienić sposób, w jaki wskazuje na określoną witrynę, jej pliki, a także, w jaki sposób...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl