Mapowanie dysku sieciowego w Windows 10

Promocja na hosting WordPress

Mapowanie dysku sieciowego w eksploratorze Windows umożliwia skonfigurowanie łatwego połączenia do zewnętrznych zasobów, np. dostęp do zasobów (plików i katalogów) innego komputera lub serwera FTP.

Czym jest mapowanie dysku sieciowego?

Zmapowanie dysku sieciowego w Windows to włączenie z poziomu ikony „Mój komputer”, znajdującej się na pulpicie, dostępu do zasobów, np. znajdujących się na serwerze FTP w Domenomania.pl.

Mapowanie dysku sieciowego w systemie Windows realizowane jest w celu utworzenia stałego połączenia z zewnętrznymi zasobami, które znajdują się w innej lokalizacji (czyli na innym komputerze).

Po wykonaniu mapowania dysku sieciowego, będziesz miał dostęp do plików i katalogów po kliknięciu ikony „Mój komputer” – w otwartym oknie znajdziesz nowy katalog, który będzie skrótem do zasobów nie znajdujących się na Twoim komputerze. Na udostępnionych w ten sposób plikach będziesz mógł wykonać analogiczne operacje jak w przypadku standardowego połączenia FTP z serwerem.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Jak skonfigurować mapowanie serwera FTP w Windows?

Skorzystaj z poniższej instrukcji, aby wykonać mapowanie dysku sieciowego w systemie Windows 10:

 1. Otwórz „Mój komputer”, np. z poziomu pulpitu lub po włączeniu eksploratora Windows.
 2. Kliknij prawym przyciskiem myszki na elemencie symbolizującym Twój komputer (np. „Ten Komputer” w systemie Windows 10) i wybierz opcję: Dodaj lokalizację sieciową…
  Po kliknięciu: Mój komputer prawym przyciskiem myszy, wybierz opcję: Dodaj lokalizację sieciową.
 3. Kliknij przycisk: Dalej, aby potwierdzić chęć rozpoczęcia konfiguracji zewnętrznego połączenia.
  Aby wykonać mapowanie dysku sieciowego, kliknij przycisk: Dalej.
 4. W wyświetlonym oknie zaznacz opcję: Wybierz niestandardową lokalizację sieciową i kliknij przycisk: Dalej.
  Zaznacz opcję: Wybierz niestandardową lokalizację sieciową i kliknij przycisk: Dalej.
 5. W nowym oknie wpisz adres serwera w Domenomania.pl (poprzedź adres serwera przedrostkiem ftp://), np. „ftp://twojadomena.domenomania.eu”. Kliknij przycisk: Dalej.
  Wpisz adres serwera FTP i poprzedź go przedrostkiem: ftp://
 6. Kreator poprosi Cię o podanie nazwy użytkownika serwera. Wprowadź nazwę serwera, np. twojadomena lub nazwę użytkownika FTP, np. kowalski. Koniecznie odznacz opcję: Zaloguj anonimowo i po wpisaniu nazwy użytkownika FTP, kliknij przycisk: Dalej.

  Odznacz opcję: Zaloguj anonimowo i wpisz nazwę użytkownika FTP. Kliknij przycisk: Dalej.

 7. W nowym oknie wpisz dowolną nazwę lokalizacji sieciowej, która będzie wyświetlana po otworzeniu: Mój komputer w sekcji dysków sieciowych. Kliknij przycisk: Dalej.Wskaż nazwę dla konfigurowanej lokalizacji sieciowej w Windows 10 i kliknij: Dalej.
 8. Na ostatnim ekranie wybierz czy po zakończeniu konfiguracji chcesz otworzyć skonfigurowaną lokalizację sieciową. Kliknij przycisk: Zakończ.
  Wybierz czy po zakończeniu konfiguracji chcesz otworzyć lokalizację sieciową i kliknij: Zakończ.
 9. Po zakończeniu konfiguracji, w otwartym oknie: Mój komputer pojawi nowa lokalizacja sieciowa, np. twojadomena.domenomania.eu.
  Przykład dodanej lokalizacji sieciowej w oknie: Mój komputer w systemie Windows 10.
 10. Gdy pierwszy raz będziesz łączyć się z nową lokalizacją sieciową, zostaniesz poproszony o wpisanie nazwy użytkownika oraz hasła do serwera FTP. Zaznacz opcję: Zapisz hasło, aby zapamiętać wpisane hasło (nie będziesz musiał go wpisywać przy następnych połączeniach z tą lokalizacją sieciową).
  Wpisz nazwę użytkownika i hasło do serwera FTP. Wybierz czy chcesz zapisać hasło i kliknij: Zalogu.
 11. Po kliknięciu przycisku: Zaloguj, zostaniesz połączony z wybraną lokalizacją sieciową i na ekranie strukturę katalogów i plików, które znajdują się na serwerze. Możesz teraz w analogiczny sposób jak w systemie Windows edytować, kasować i otwierać pliki i katalogi, które znajdują się na serwerze FTP.
  Struktura plików i katalogów po połączeniu się z lokalizacją sieciową w systemie Windows 10.

Sprawdź : Jak skonfigurować pocztę w Windows Live?

 

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

Mapowanie dysku sieciowego czy klientFTP/WebFTP?

Mapowanie dysku sieciowego w Windows może być dobrą alternatywą dla klasycznych programów FTP, ale zależy to od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika.

Jeśli często korzystasz z tego samego katalogu FTP, to mapowanie dysku sieciowego pozwoli Ci na szybki dostęp do tych plików bez konieczności za każdym razem logowania się do serwera FTP. Jednak mapowanie dysku sieciowego może nie być tak wygodne, gdy potrzebujesz dostępu do różnych serwerów FTP lub gdy potrzebujesz bardziej zaawansowanych funkcji oferowanych przez klasyczne programy FTP, takich jak zarządzanie wieloma połączeniami czy przesyłanie plików przy użyciu protokołu SFTP.

W przypadku DirectAdmin, mapowanie dysku sieciowego może być mniej wygodne, ponieważ panel DirectAdmin nie oferuje natywnej obsługi tego protokołu. W tym przypadku klasyczny klient FTP lub menedżer FTP w DirectAdmin może być lepszym wyborem.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl