- Czym jest hosting w chmurze?
- Czy hosting w chmurze jest bezpieczny?
- Czym powinien charakteryzować się dobry hosting w chmurze?
- Ceny hostingów w chmurze
Hosting w chmurze to wygodny sposób na przechowywanie plików i danych niezbędnych do działania stron www. W tym artykule dowiesz się, jak działa taki hosting, a także, który pakiet będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.
Czym jest hosting w chmurze?
Hosting w chmurze działa w oparciu o zewnętrzne serwery, które nie tylko są w pełni bezpieczne, ale również gwarantują wysoki transfer danych i brak jakichkolwiek problemów technicznych.
Standardowe hostingi borykają się z przestojami na serwerach, które przykładowo dla sklepu internetowego są niedopuszczalne. Hosting w chmurze nie ma takich problemów i w efekcie może on pracować nawet pod bardzo dużym obciążeniem, bez względu na to, jaka ilość kont funkcjonuje w danym momencie.
Dodatkowo w cenie pakietów otrzymasz gotowe systemy operacyjne w najnowszej wersji. Ubuntu, Debian czy Fedora to tylko przykłady systemów działających w chmurze. Taka technologia znacznie ułatwia zbudowanie strony internetowej, a także współpracę większych zespołów.
Tak naprawdę hosting w chmurze jest gotowy do działania już po kilku chwilach od zamówienia. Na takie rozwiązania stawiają przede wszystkim przedsiębiorcy poszukujący nowych technologii, które zapewnią jeszcze wydajniejszą pracę.
Czy hosting w chmurze jest bezpieczny?
Zdecydowanie tak. Bezpieczeństwo to jedna z największych zalet hostingów działających w chmurze. Sprawdzeni dostawcy wykorzystują najnowsze urządzenia sprzętowe, a także technologie, które skutecznie chronią przed atakami DDoS na dużą skalę.
Dodatkowo hosting w chmurze jest wyposażony w ciągłe tworzenie kopii zapasowych. Dzięki temu będziesz mógł odtworzyć dane nawet do 7 dni wstecz, co jest bardzo wygodnym i często przydatnym rozwiązaniem.
Czym powinien charakteryzować się dobry hosting w chmurze?
Wybierając hosting w chmurze warto zwrócić uwagę na jego wydajność. Najlepsi dostawcy korzystają z procesorów Intel Skylake Xenon, które współpracują z dyskami SSD. Dobra infrastruktura oparta o klaster CEPH pozwoli na osiągnięcie połączeń rzędu 10 Gbit.
Drugim ważnym elementem jest ilość transferu wychodząca z serwera. Zazwyczaj ta wartość wynosi 20 TB i to w zupełności wystarczająca przestrzeń, nawet dla dużych przedsiębiorstw.
Trzecim i równie ważnym aspektem, na jaki warto zwrócić uwagę jest pojemność dysku twardego. To w tym miejscu będą przechowywane pliki, dlatego warto rozważyć zakup odpowiedniego pakietu. Dla mniej wymagających użytkowników 20 GB miejsca w chmurze będzie w zupełności wystarczające. Większe serwisy i sklepy internetowe powinny zwrócić uwagę na oferty z 80 GB lub 160 GB przestrzenią na dysku SSD. Ostatnim elementem każdego hostingu jest poziom procesora w serwerach VPS.
Dla małych serwisów i stron internetowych warto spojrzeć na oferty hostingów w chmurze działających w oparciu o jeden procesor. Mocniej obciążone serwisy, a także serwisy wykorzystujące uczenie maszynowe powinny wybrać wersje z dwoma, czterema lub nawet ośmioma procesorami. Mając taką wydajność nie musisz martwić się, że serwer nie wytrzyma przeciążenia.
Ceny hostingów w chmurze
Hosting w chmurze w porównaniu do standardowych rozwiązań nie jest dużo droższy. Oferty podstawowe zaczynają się już od 25 złotych miesięcznie, oferując 1vCPU, 2 GB pamięci RAM, dysk 20 GB SSD, a także transfer 20 TB. Za nieco mocniejsze pakiety z 2vCPU trzeba zapłacić od 80 złotych miesięcznie.
Najdroższe pakiety Pro kosztują nawet 489 złotych miesięcznie. W tej cenie możesz liczyć na procesor 8vCPU, 32 GB pamięci RAM, dysk 240 GB SSD oraz 20 TB transferu. Warto dodać, że pakietów nie trzeba opłacać w abonamencie rocznym. Co miesiąc płacisz abonament i sam decydujesz kiedy chcesz zrezygnować lub przejść na wyższą ofertę.To bardzo wygodne rozwiązanie.