Google Fonts – co to i jak korzystać?

Promocja na hosting WordPres za 1 zł na 6 miesięcy

Google Fonts to pakiet czcionek przygotowanych przez amerykańskiego producenta i wykorzystywany wszędzie tam, gdzie widzimy formy tekstowe. Czcionki Google stosowane są i wyróżniają się na stronach internetowych oraz aplikacjach. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat tych niesamowitych czcionek.

Co to jest Google Fonts?

Google Fonts to wirtualna biblioteka ponad 1097 licencjonowanych czcionek oraz interfejsów API, które można wykorzystywać zarówno do celów prywatnych, jak i komercyjnych. Czcionki są dostępne w ponad 135 językach i różnią się pomiędzy sobą zastosowanymi motywami. To sprawia, że każdy może wybrać unikalny wzór i zastosować go na komputerach, produktach cyfrowych, a także aplikacjach dla systemu iOS oraz Android.

Czcionki Google są podzielone na kategorie w oparciu o popularność, trendy, czy lokalizację geograficzną. W ten sposób dużo łatwiej znaleźć interesującą czcionkę! Przed pobraniem konkretnej czcionki możesz ją przetestować poprzez wpisanie własnego tekstu.

Na stronie czcionek Google oprócz samych czcionek znajdziemy pokaźny zbiór rozmaitych ikon. Można je wykorzystywać zarówno na stronie internetowej, jak i aplikacjach przygotowanych na system Android oraz iOS. Sam proces instalacji jest niezwykle prosty i ogranicza się wyłącznie do skopiowania i wklejenia kodu w odpowiednim miejscu.

Dlaczego warto korzystać z czcionek Google?

Google Fonts przede wszystkim są bardzo wygodne w użytkowaniu. Wynika to z tego, że wszystkie korzystają z tej samej infrastruktury, dlatego ich instalacja w dowolnym miejscu jest praktycznie bezproblemowa. Google Fonts w momencie pobierania przygotowują możliwie jak najmniejszy rozmiar pliku tak, aby nie obciążał on strony. W ten sposób nie trzeba obawiać się, że zainstalowane materiały w jakikolwiek sposób wpłyną na szybkość działania strony interentowej. Z czcionek Google może korzystać każdy, nawet początkujący użytkownik, który chciałby wzbogacić swoją stronę o unikalną czcionkę oraz ikony.

Google Fonts są bardzo chętnie wykorzystywane przez grafików, czy projektantów rozmaitej komunikacji wizualnej. Dzięki możliwości instalacji na komputerze, czcionki wykorzystamy w popularnych programach takich jak Adobe Photoshop, czy Illustrator. Oczywiście liczba programów i aplikacji wspierających czcionek Google jest znacznie większa!

Czy Google Fonts są płatne?

Wszystkie czcionki w katalogu Google Fonts są całkowicie bezpłatne i można je wykorzystywać do dowolnych celów. Warto wspomnieć, że można je wykorzystywać w rozmaitych projektach oraz dzielić się nimi ze współpracownikami czy znajomymi. Za niezbędne licencje i hosting czcionek jest odpowiedzialny sam Google, dlatego nie musisz obawiać się, że podczas użytkowania wystąpią jakiekolwiek kłopoty z prawami autorskimi. 

Czy Google Fonts są dostępne z polskimi znakami?

Tak, wiele czcionek w Google Fonts obsługuje polskie znaki. W narzędziu filtrowania należy wybrać opcję Latin Extended. Po zatwierdzeniu działania powinna ukazać się lista obsługiwanych czcionek. Przed pobraniem konkretnej pozycji warto wpisać przykładowy tekst. Niestety, ale nie wszystkie pozycje w Google Fonts obsługują polskie znaki. Warto mieć to na uwadze, ponieważ niespodziewanie może okazać się, że dana czcionka nie wspiera polskich znaków, co skutkuje zmianą wyglądu i zaburzeniem spójności.

Jak wyświetlić czcionki Google z polskimi znakami?

Jak pobrać i zainstalować Google Fonts?

Chcąc korzystać z czcionek Google musimy je pobrać i następnie zainstalować. Zobacz jak wykonać to krok po kroku.

Jak pobrać Google Fonts?

 1. W pierwszej kolejności przechodzimy na stronę https://fonts.google.com/ i w bibliotece wybieramy interesującą nas czcionkę.
 2. Jeśli nie możesz zdecydować się na wybraną czcionkę, to Google Fonts oferują możliwość zaawansowanego filtrowania. Pod oknem wyszukiwania możesz zaznaczyć kategorię czcionek, języki, a także ustawienia związane z szerokością, grubością skosem oraz liczbą styli. W polu wyszukiwania na samej górze możesz również wpisać swój tekst, który zostanie dopasowany do wszystkich czcionek. Dzięki temu łatwiej będzie Ci znaleźć tą właściwą.
 3. Po wyborze czcionki kliknij na nią, aby zobaczyć jakie style są dostępne. Jeśli chcesz pobrać wszystkie, to w prawym górnym rogu zaznacz opcję „Download family”.
  Jak pobrać wszystkie dostępne style Google Font?

  Jeśli interesuje Cię tylko jeden lub kilka wybranych styli czcionki, to kliknij ikonę „+ Select this style” przy danym stylu czcionki.

  Jak pobrać konkretny styl czcionki Google?
 4. Po dodaniu wybranych czcionek wraz z ich stylami przejdź na samą górę i po prawej stronie wybierz ikonę z niewielkim plusikiem. Tam znajdują się wszystkie czcionki. Wystarczy kliknąć „Download all” lub pobrać kod do osadzenia na stronie internetowej. Po chwili rozpocznie się pobieranie.
  Jak pobrać wybrane style Google Fonts?

Instalowanie Google Fonts na stronie internetowej

Strony WWW bardzo często wykorzystują czcionki Google. Zazwyczaj pobiera się je zdalnie czyli nie musisz umieszczać ich na swoim serwerze. Dzięki implementacji odpowiedniego kodu czcionki na stronie WWW będą ładowały się bezpośrednio z serwerów Google. Jak pobrać kod do umieszczenia we własnej witrynie internetowej?

 1. Przy wybranej czcionce skopiuj jej kod HTML i umieść go w kodzie strony pomiędzy oznaczeniami <head>
  Skąd pobrać kod HTML Google Fonts?
 2. Jeśli chcesz ładować czcionkę poprzez CSS, możesz skopiować kod CSS wybranej czcionki i zainstalować go w swojej witrynie.
  Jak pobrać CSS Google Fonts?

Instalowanie Google Fonts na komputerze Windows

Jeśli chcesz korzystać z wybranych czcionek Google na swoim komputerze z systemem operacyjnym Windows – możesz to zrobić bez problemu. W tym celu wystarczy, że pobierzesz wybraną czcionkę na swój komputer i następnie ją zainstalujesz. Zatem:

 1. Pobierz wybraną czcionkę na swój komputer.
  Jak pobrać wszystkie dostępne style Google Font?
 2. Czcionki pobiorą się jako archiwum .ZIP. Rozpakuj je. Możesz tego dokonać klikając prawym klawiszem myszy na pobrany plik i wybierając opcję: Wypakuj tutaj
  Jak rozpakować pobrane czcionki Google?
 3. Następnie zaznacz rozpakowane pliki czcionek i ponownie kliknij prawym klawiszem myszy. Skorzystaj z widocznej opcji: Zainstaluj
  Jak zainstalować pobrane czcionki Google w Windows?
 4. Pojawi się wyskakujące okienko informujące o procesie instalacji czcionek. To wszystko, gdy proces się zakończy, wybrane Google Fonts będą zainstalowane na komputerze.
  Jak przebiega instalacja Google Fonts w Windows?

Instalowanie Google Fonts na komputerze MacOS

Użytkownicy komputerów Apple z systemem operacyjnym macOS także mogą instalować czcionki Google. Jak to wykonać?

 1. Pobierz plik z czcionkami na komputer Mac.
 2. Rozpakuj pliki w wybranym przez siebie miejscu.
 3. Kliknij dwa razy na pliki z rozszerzeniem .ttf lub .otf
 4. Po otwarciu albumu z czcionkami będziesz mógł wybrać, które z wybranych czcionek zostaną zainstalowane.
 5. To wszystko. Wybrane czcionki Google zostały zainstalowane na komputerze macOS.

Instalowanie Google Fonts na komputerze Linux

Czcionki Google są dostępne dla wszystkich, tym samym także użytkownicy komputerów z systemem operacyjnym Linux mogą je pobierać i instalować. W tym celu wykonaj następujące czynności:

 1. Otwórz Terminal.
 2. Wpisz następującą komendę, aby uruchomić najnowszą wersję Type Cacher
  sudo apt-get install typecatcher
 3. Wybierz czcionki Google znajdujące się w panelu po lewej stronie. W głównym menu zobaczysz ich podgląd wraz ze wszystkimi szczegółami.
 4. Zaznacz opcję: Instaluj
 5. To wszystko. Wybrane czcionki Google zostały zainstalowane na komputerze z systemem Linux.

Czcionki Google – najczęstsze pytania?

Korzystanie z czcionek Gogole jest bardzo popularne i tym samym generuje wiele pytań. Zapoznaj się z najczęściej pojawiającymi się pytaniami na temat Google Fonts.

Czy mogę korzystać z Google Fonts na każdej stronie?

Tak, z czcionek Google możesz korzystać bez ograniczeń na każdej stronie. Wszystkie pliki w katalogu są publikowane na podstawie licencji pozwalającej na korzystanie zarówno osobiste, jak i komercyjne.

Czy czcionki Google muszę przechowywać na serwerze witryny

Czcionki Google najlepiej instalować poprzez umieszczenie kodu HTML na stronie. Można skorzystać również z CSS dla danej witryny. W ten sposób zapewnisz sobie najlepszą płynność działania strony.

Czy czcionki Google mogą spowolnić działanie mojej strony?

Google Fonts zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić najlepszą wydajność na stronie internetowej. Użytkownik musi wiedzieć, jaki rozmiar pliku mają konkretne czcionki. Udostępniając je w witrynie trzeba koniecznie wziąć to pod uwagę. Ograniczaj się do osadzania tylko najpotrzebniejszych czcionek wraz z ich stylami. W prawym górnym rogu wyboru czcionek znajdziesz narzędzie, które wskazuje jak szybko dana czcionka będzie wczytywała się na stronie internetowej. Jeśli czcionki ładowane są bezpośrednio z serwerów Google, miej świadomość, że generować będą dodatkowe żądanie, które nieznacznie może wpłynąć na czas ładowania witryny w takich narzędziach jak GTMetrix czy Google PageSpeed Insights.

Jakie przeglądarki obsługują czcionki Google?

Czcionki Google obsługują najpopularniejsze przeglądarki internetowe: 

 • Google Chrome: wersja 4.249.4+
 • Mozilla Firefox: wersja: 3.5+
 • Apple Safari: wersja 3.1+
 • Opera: wersja 10.5+
 • Microsoft Internet Explorer: wersja 6+
 • Microsoft Edge
 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie