Jak wstawić tekst preformatowany do wpisu WordPress?

Promocja na hosting WordPress

Tekst preformatowany służy do definiowania bloku wstępnie sformatowanego tekstu. Tego typu tekst zachowuje spacje tekstowe, podziały wierszy, tabulatory i inne znaki formatujące. Są one  ignorowane przez przeglądarki internetowe. Tekst w tagu pre jest wyświetlany czcionką o stałej szerokości. Tekst preformatowany możliwy jest do wstawienia za pomocą bloku Tekst formatowany.

Preformatowany tekst znajduje szerokie zastosowanie w tworzeniu stron internetowych oraz przy dodawaniu do nich treści. Język HTML nie rozpoznaje odstępów dodawanych do kodu, w tym spacji czy tabulacji.  Jeśli wstawisz kilka spacji między różnymi słowami, przeglądarka wyrenderuje tylko jedną spację.

Poniżej znajdziesz przykładowy kod (przekierowanie 301 w pliku .htaccess) umieszczony w tagu pre czyli jako tekst preformatowany (tekst formatowany):

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?domena-internetowa\.pl [NC]
RewriteRule (.*) http://domena-witryny.pl/$1 [R=301,L]

Ponieważ CSS pozwala tworzyć style wizualne w znacznie bardziej efektywny sposób niż język HTML, może zdarzyć się że zechcesz wrócić do tekstu preformatowanego. W treści wpisów często jest on używany przy wklejaniu fragmentów, np. przykładowych kodów, adresów e-mail a nawet wierszy i poezji. Ułatwia to czytanie treści i nie zaburza jej struktury, która z wielu powodów może być z góry narzucona (np. patrz fragmenty kodu CSS, itp).

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Jak wstawić tekst preformatowany do wpisu WordPress?

Podczas korzystania z CMS WordPress tradycyjnie w edytorze tekstowym używasz tagu <pre> do oznaczenia teksty preformatowanego. W nowym edytorze WordPress możesz po prostu skorzystać z bloku Tekst formatowany. Użyj go, a następnie umieść w nim fragment tekstu, który chcesz pokazać we właściwym dla niego formatowaniu.

 1. Zaloguj się do WordPress (wp-admin).
 2. Przejdź do sekcji Wpisy.
 3. Dodaj nowy lub edytuj już istniejący wpis WordPress.
 4. Dodaj nowy blok Tekst formatowany.
  Wstaw blok Tekst formatowany aby dodać tekst, który zostanie prawidłowo rozpoznany przez przeglądarki
 5. Dodaj tekst do bloku.Wprowadź tekst, który ma zostać poddany wstępnemu formatowaniu za pomocą tagu pre
 6. Z menu po prawej stronie wybierz ustawienia Typografii, np. rozmiar tekstu.
 7. Opublikuj wpis.
 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe w Webmail

Korzystając z poczty e-mail oraz innych usług internetowych warto zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Ważne zatem jest, aby przy...

Co zrobić, jeśli wtyczki nie są kompatybilne z najnowszą wersją PHP?

Każdy właściciel strony opartej na WordPressie zdaje sobie sprawę z ogromnej korzyści, jaką przynoszą wtyczki. Te małe dodatki umożliwiają...

Czy warto czyścić pliki pamięci podręcznej oraz plików cookie?

Wielu użytkowników internetu prawdopodobnie słyszało o plikach pamięci podręcznej i plikach cookie, ale czy wiedzą, jak ważne jest ich...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl