Bloki edytora WordPress umożliwiają tworzenie zaawansowanych oraz złożonych projektów stron internetowych. Platforma WordPress przeznaczona jest dla osób, które nie mają większego doświadczenia w tworzeniu stron. W prosty i szybki sposób możemy tworzyć treści nawet te bardziej zaawansowane.
- Czym są bloki w edytorze Gutenberga WordPress?
- Jaka jest różnica między edytorem bloków Gutenberga, a edytorem klasycznym?
- Jak zarządzać blokami w WordPress?
- Podsumowanie
Czym są bloki w edytorze Gutenberg WordPress?
Bloki to gotowe komponenty, które są używane do tworzenia i edytowania elementów w poście lub stronie WordPress. W edytorze WordPress dostępne są różne typy bloków np. do dodawania tekstu, plików multimedialnych i elementów układu, wykresów, tabel, kolumn czy nawet cytatów. Bloki umożliwiają tworzenie własnych wpisów i stron bez znajomości kodowania.
Bloki Gutenberga to bloki edytora używane do tworzenia układów treści w nowym edytorze bloków WordPress, znanym również jako Gutenberg. „Gutenberg” to nazwa projektu mającego na celu stworzenie nowego środowiska edytora dla WordPress. Wprowadzony w WordPress 5.0 edytor Gutenberg umożliwia wstawianie określonego rodzaju treści do posta, a następnie można je edytować, nie wpływając na inne bloki. Aby zmienić układ bloków wystarczy kliknąć na niego myszką i przenieść w docelowe miejsce. Można całkowicie zmienić strukturę posta lub strony, bez korzystania z kodów HTML, aczkolwiek wciąż istnieje taka możliwość. Ogólnym celem jest uproszczenie korzystania z WordPress przez pierwszego użytkownika. Stary klasyczny edytor był edytorem tekstu z przyciskami formatowania bardzo podobnymi do programu Microsoft Word.
Edytor WordPress jest w tym lepszy, że można zmieniać układ stron, nie posiadając konkretnej jednej wyznaczonej do tego wtyczki np. jeżeli chcę dodać tabelę, biorę ją z bloku, a nie z wtyczki tabele.
Jaka jest różnica między edytorem bloków Gutenberga, a edytorem klasycznym?
Klasyczny edytor tekstu w WordPress opiera się o prosty mechanizm znany z typowych edytorów tekstowych, np. Word. Jest ona bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze oraz umożliwia także edycję źródłowego kodu HTML.
Nowy edytor wykorzystuje zupełnie inne podejście, zwane „Blocks”. Bloki to elementy treści dodawane do ekranu edycji w celu tworzenia układów treści. Każdy element, który dodajesz do posta lub strony, jest blokadą. Możesz dodawać bloki dla każdego akapitu, obrazów, filmów, galerii, audio, list i nie tylko. Istnieją bloki dla wszystkich wspólnych elementów treści, a więcej można dodać za pomocą wtyczek WordPress.
Jak zarządzać blokami w WordPress?
Niewątpliwą zaletą edytora blokowego jest fakt, iż już po samej instalacji masz do dyspozycji kilkadziesiąt gotowych bloków, a ilość tę możesz rozszerzyć dzięki instalacji kolejnych wtyczek. Warto pamiętać jednak, że sam edytor służy jedynie do stylizacji konkretnych wpisów, nie zaś całej strony WWW. Dzięki niemu możemy dodać nagłówki, listy czy tabele do swoich publikacji, lecz nie edytujemy za jego pomocą np. nagłówka czy stopki witryny. Według nieoficjalnych informacji w przyszłości ma to ulec zmianie, gdyż sami twórcy WordPressa planują rozszerzenie jego możliwości właśnie o edytowanie całej strony WWW.
Podsumowanie
Edytor Gutenberg stanowi bardzo dobrą alternatywę dla klasycznego edytora wpisów w WordPress, będąc w dodatku narzędziem oficjalnym, co zapewnia mu maksymalną kompatybilność z całym systemem. Zapewnia użytkownikom możliwość intuicyjnego dodawania elementów do wpisów, bez dodatkowej znajomości np. HTML. Na uwagę zasługuje również fakt, iż poszczególne elementy można przenosić w obrębie wpisu jednym przeciągnięciem.