Co to jest katalog główny serwera?

Promocja na hosting WordPress

Podczas korzystania z hostingu możesz natknąć się na określenie: „katalog główny serwera„. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z hostingiem, to warto wiedzieć co oznacza ten termin.

Czym jest katalog główny w informatyce?

Definicja katalogu głównego (ang. root directory) w informatyce oznacza katalog nadrzędny dla wszystkich innych katalogów i plików w danym systemie plików. W przypadku systemów uniksowych oznaczany jest przez znak ukośnika (/), natomiast w systemach opartych o DOS przez odwrotny ukośnik (\).

  • Katalog główny w systemach uniksowych odnosi się do całego systemu plików, natomiast w systemach dosowych do katalogów głównych każdej partycji.
  • W systemach uniksowych katalog główny jest jeden, natomiast w przypadku systemów dosowych może być kilka katalogów głównych (np. w zależności ilości utworzonych partycji).

Czym jest katalog główny na hostingu?

Po zamówieniu hostingu, otrzymujesz darmową domenę na czas korzystania z danego hostingu. Darmowa domena ma postać: twojanazwa.domenomania.eu, gdzie „twojanazwa” jest nazwą, którą wybrałeś procesu zamawiania hostingu w Domenomania.pl. Taka domena jest zawsze skierowana na katalog główny serwera i nie możesz przekierować jej na inny katalog.

WAŻNE! Po wpisaniu adresu: twojanazwa.domenomania.eu w przeglądarkę, na ekranie zostanie wyświetlona zawartość katalogu głównego dla hostingu.

Katalog główny serwera w przypadku hostingu w Domenomania.pl oznacza katalog o nazwie: /public_html, który znajduje się na serwerze FTP. Poniżej znajdziesz przykład struktury katalogów na hostingu w Domenomania.pl, na której zaznaczono katalog główny.

Przykładowa struktura plików i katalogów na hostingu z zaznaczonym katalogiem: /public_html

W katalogu głównym (/public_html) możesz umieścić następne podkatalogi, na które przekierujesz domeny. Po przekierowaniu domen na katalogi, będą one wyświetlać ich zawartość w przeglądarkach internetowych (czyli np. strony internetowe opublikowane w katalogach). Pliki strony internetowej możesz też umieścić w katalogu głównym – jednak nie zalecamy takiego rozwiązania.

Za pomocą funkcji: Ochrona prywatności katalogów w cPanel możesz zabezpieczyć katalog główny oraz inne podkatalogi za pomocą hasła dostępu. Oznacza to, że dostęp do zawartości zabezpieczonego katalogu będzie możliwy tylko dla użytkowników, którzy znają poprawny login i hasło dostępu.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl