Co to jest katalog główny serwera?

Podczas korzystania z hostingu możesz natknąć się na określenie: „katalog główny serwera„. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z hostingiem, to warto wiedzieć co oznacza ten termin.

Czym jest katalog główny w informatyce?

Definicja katalogu głównego (ang. root directory) w informatyce oznacza katalog nadrzędny dla wszystkich innych katalogów i plików w danym systemie plików. W przypadku systemów uniksowych oznaczany jest przez znak ukośnika (/), natomiast w systemach opartych o DOS przez odwrotny ukośnik (\).

  • Katalog główny w systemach uniksowych odnosi się do całego systemu plików, natomiast w systemach dosowych do katalogów głównych każdej partycji.
  • W systemach uniksowych katalog główny jest jeden, natomiast w przypadku systemów dosowych może być kilka katalogów głównych (np. w zależności ilości utworzonych partycji).

Czym jest katalog główny na hostingu?

Po zamówieniu hostingu, otrzymujesz darmową domenę na czas korzystania z danego hostingu. Darmowa domena ma postać: twojanazwa.domenomania.eu, gdzie „twojanazwa” jest nazwą, którą wybrałeś procesu zamawiania hostingu w Domenomania.pl. Taka domena jest zawsze skierowana na katalog główny serwera i nie możesz przekierować jej na inny katalog.

WAŻNE! Po wpisaniu adresu: twojanazwa.domenomania.eu w przeglądarkę, na ekranie zostanie wyświetlona zawartość katalogu głównego dla hostingu.

Katalog główny serwera w przypadku hostingu w Domenomania.pl oznacza katalog o nazwie: /public_html, który znajduje się na serwerze FTP. Poniżej znajdziesz przykład struktury katalogów na hostingu w Domenomania.pl, na której zaznaczono katalog główny.

Przykładowa struktura plików i katalogów na hostingu z zaznaczonym katalogiem: /public_html

W katalogu głównym (/public_html) możesz umieścić następne podkatalogi, na które przekierujesz domeny. Po przekierowaniu domen na katalogi, będą one wyświetlać ich zawartość w przeglądarkach internetowych (czyli np. strony internetowe opublikowane w katalogach). Pliki strony internetowej możesz też umieścić w katalogu głównym – jednak nie zalecamy takiego rozwiązania.

Za pomocą funkcji: Ochrona prywatności katalogów w cPanel możesz zabezpieczyć katalog główny oraz inne podkatalogi za pomocą hasła dostępu. Oznacza to, że dostęp do zawartości zabezpieczonego katalogu będzie możliwy tylko dla użytkowników, którzy znają poprawny login i hasło dostępu.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie