Brotli – co to jest i dlaczego warto go używać?

Promocja na hosting WordPress

W ostatnich latach wydajność sieci stała się kluczowym czynnikiem w dostarczaniu użytkownikom wysokiej jakości doświadczeń. Jednym ze sposobów poprawy wydajności witryny jest stosowanie metod kompresji plików w celu zmniejszenia rozmiaru zasobów witryny. Brotli to nowszy i wydajniejszy algorytm kompresji w porównaniu ze starszymi metodami, takimi jak Gzip. W tym artykule zbadamy, czym jest Brotli i jak może poprawić wydajność witryny.

Co to jest Brotli?

Co to kompresja Brotli?

Brotli to algorytm typu open-source dostarczony przez Google, który wprowadza zupełnie nowy format kompresji danych. Szczególnie przydatny jest on w celu poprawy wydajność stron internetowych opartych na systemie WordPress. Stosuje się go po to by dokonać kompresji zasobów wykorzystywanych przez stronę WWW i tym samym poprawić szybkość ładowania się witryny. Czas ładowania witryny jest bardzo ważny, gdyż każda sekunda opóźnienia może zmniejszyć konwersje nawet o 7%. Do kompresowania plików WordPress stosowano dotąd kompresję Gzip. W 2013 Google wprowadziło nowy standard kompresji o nazwie Brotli. Od 2020 roku po wielu problemach zaczął być w końcu obsługiwany przez wszystkie główne przeglądarki, dzięki czemu mógł zostać w końcu użyty.

Domenomania.pl zapewnia profesjonalne usługi hostingowe z pełnym wsparciem kompresji Gzip oraz Brotli.

Różnice w poziomie kompresji między Gzip a Brotli

Gzip posiada 9 poziomów kompresji, natomiast Brotli ma ich aż 11. Różnica ta pozytywnie wpływa na wyniki kompresji, która zapewnia większe korzyści.

Jakie są korzyści z zastosowania Brotli?

 • Przy zastosowaniu kompresji pliki stają się mniejsze, niż w przypadku użycia Gzip
  • Zmniejszenie plików Javascript o dodatkowe 14% względem kompresji Gzip
  • Pomniejszenie plików HTML o 21% względem kompresji Gzip
  • Zmniejszenie plików CSS o 17% względem kompresji Gzip
 • W przeciwieństwie do Gzip przy użyciu Brotli nie trzeba wpisywać pełnych słów kluczowych. Wystarczy zastosować klucze, ponieważ tego typu kompresja posiada wbudowany słownik. Słownik zawiera wspólne słowa kluczowe i frazy zarówno dla serwera, jak i klienta, dzięki czemu zmniejsza się czas przesyłania oraz rozmiar plików.
 • Witryna zyskuje większe zaufanie w Google, przez co może to pozytywnie wpłynąć na wyniki SEO
 • Kompresja danych w mniejszym stopniu obciąża serwer niż w przypadku Gzip

Jakie są różnice w kompresji statycznej i dynamicznej?

W kompresji statycznej trzeba najpierw utworzyć plik, dzięki któremu będzie mógł występować „w locie”, dla każdej odpowiedzi. Natomiast dla kompresji dynamicznej nie trzeba tworzyć uprzednio pliku. Kompresja statyczna jest dobra, wtedy kiedy posiadamy pliki, których zawartość pozostaje bez zmian, a ich wielokrotne udostępnianie i jednorazowa kompresja poprawi ich skuteczność.  Ma to szczególne zastosowanie w witrynach statycznych, na których niewiele się dzieje. Kompresja nie występuje wówczas wraz z każdym żądaniem i tym samym nie obciąża serwera. Dla kompresji dynamicznej najlepszy jest HTML, o ile nie występują przeciwwskazania takie jak np. stałe treści, które nie ulegają zmianie. Natomiast dla kompresji statycznej najlepsze są pliki, które nie modyfikują się wraz z zawartością, takie jak np. CSS czy JavaScript.

Jak używać kompresji Brotli w WordPress?

Wykorzystywanie kompresji  w WordPress jest bardzo proste. Warto korzystać z tej metody kompresji w celu zapewnienia najwyższej wydajność strony WordPress. Poprawia ona wszystkie parametry techniczne strony i pozwala na szybsze ładowanie jej zawartości. Należy pamiętać, aby również posiadać Gzip, gdyż wspiera ona starsze przeglądarki.

Wszystko uzależnione jest jednak od tego, czy dostawca hostingu wspiera ten rodzaj kompresji. W tym wypadku:

 1. Sprawdź, czy strona WWW wykorzystuje już Brotli. Możesz wykonać to w łatwy sposób na stronie: https://tools.keycdn.com/brotli-test
 2. Jeśli wynik jest pozytywny, to nie musisz nic więcej robić.
 3. Jeśli dostawca hostingu nie gwarantuje kompresji to w tym wypadku możesz skorzystać z CDN od CloudFlare, aby zacząć wykorzystywać ten rodzaj kompresji.

Chcesz korzystać z Brotli w swojej stronie WWW? Kup hosting WordPress i pozwól nam za darmo przenieść Twoją stronę WordPress na niezwykle szybki hosting SSD NVMe napędzany LiteSpeed.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl