Przekierowanie 301 – co to jest i jak utworzyć?

Przekierowanie 301 powiadamia wyszukiwarki o trwałym przeniesieniu na nowy adres oraz o konieczności aktualizacji rekordów. Przekierowanie 301 możesz wykonać w WordPress przy użyciu dodatkowych wtyczek

Jest to popularny typ przekierowania z punktu widzenia pozycjonowania w wyszukiwarkach. Przekierowanie 301 może kierować na inną lokalizację na tym samym serwerze lub na zawartość zewnętrznego serwera.

Przekierowanie 301 należy używać m.in.: gdy występuje wiele domen, które wskazują na tą samą stronę WWW lub chcesz przekierować nieistniejący już adres z błędem 404 na właściwy adres.

Jak ustawić przekierowanie 301 w pliku .htaccess?

Aby wykonać przekierowanie typu 301 polegające na zmianie domeny ze starej na nową, należy w katalogu (w którym umieszczona jest strona WWW) umieścić plik .htaccess o składni wzorowanej na poniższej:
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?staradomena\.pl [NC]
RewriteRule (.*) http://nowadomena.pl/$1 [R=301,L]

Przekierowanie 301 w .htaccess pozwala na ustawienie przekierowania na inny adres URL, co jest przydatne w chwili przenoszenia strony WWW pod inny adres. Plik .htaccess służy do konfigurowania działania serwera i za pomocą dodawanych w nim funkcji możliwe jest kontrolowanie: przekierowań, sposobu wyświetlania się adresu strony, itp.

Jak ustawić przekierowanie 301 w cPanel?

Przekierowanie 301 umożliwia odsyłanie użytkowników z jednego adresu do drugiego. W cPanelu możesz ustawić przekierowanie 301 domeny, które powodują, np. przekierowanie wszystkich odwiedzających domeny lub danej strony do innego adresu URL.

Przykład: jeśli posiadasz stronę z długim adresem URL, to możesz w cPanelu utworzyć przekierowanie, aby użytkownicy z krótkiego adresu URL byli przekierowani do długiego adresu URL.

Po utworzeniu przekierowania domeny za pośrednictwem cPanel, system umieszcza reguły przekierowań na samym końcu pliku .htaccess. Niektóre aplikacje zewnętrzne (np. CMS) mogą zignorować reguły umieszczone na samym dole pliku .htaccess, ponieważ aplikacje te odczytują tylko reguły i konfiguracje zawarte w ich sekcji pliku .htaccess.

Wymuszanie adresu z przedrostkiem www.

Przekieruj wszystkie wywołania domeny bez przedrostka “www.” na tą samą domenę, która zawiera przedrostek “www.” to operacja jest analogiczna. Instrukcje dla tego typu przekierowania znajdziesz poniżej.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www.
RewriteRule ^(.*)$ http://www.%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]

Wymuszanie szyfrowanego https:// dla domeny

Konfiguracja przydatna, gdy strona WWW korzysta z certyfikatu SSL. W ten sposób możesz wykonać przekierowanie wszystkich wizyt na adres domeny z przedrostkiem https://.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

Przekierowanie wielu domen na jedną domenę

Konfiguracja wielu różnych domen na jedną wybraną domenę.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?domena-jeden.pl$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?domena-dwa.pl$
RewriteRule ^(.*)$ http://www.domena.pl/$1 [R=301,L]

Przekierowanie wszystkich subdomen na jedną domenę

Przekierowanie wszystkich subdomen w ramach wybranej domeny na jedną wybraną domenę.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(.*).domena.pl
RewriteRule ^(.*)$ https://domena.pl/$1 [R=301,L]
  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Jaka wersja PHP dla WordPress?

Witryny internetowe zbudowane na CMS WordPress cieszą się ogromną popularnością. Twórcy tego systemu stale dbają o rozwój WordPress. Podobnie...

Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam?

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Wielu użytkowników często nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego strona internetowa...

Transfer, delegacja, przekierowanie domeny – różnice

Na domenie można wykonać wiele ustawień i zmienić sposób, w jaki wskazuje na określoną witrynę, jej pliki, a także, w jaki sposób...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl