Ustawienia bezpośrednich odnośników w WordPress

Promocja na hosting

Odnośniki bezpośrednie (z ang. „permalinks”) to nic innego jak odnośnik, który kieruje do konkretnej podstrony witryny internetowej. W przypadku witryn tworzonych w oparciu o system CMS WordPress ustawianie odnośników bezpośrednich jest niezwykle łatwe i intuicyjne.

Co to odnośnik bezpośredni?

Odnośnik bezpośredni, czyli permalink to nic innego jak adres URL konkretnej podstrony w danej witrynie internetowej. Patrząc na adres URL witryny internetowej jest to wszystko to co znajduje się po nazwie domeny w pasku adresu przeglądarki internetowej. Ten fragment adresu URL nazywany jest najczęściej slugiem. Dla przykładu w adresie:

https://domenomania.pl/centrum-wedzy

Slugiem, czyli bezpośrednim odnośnikiem będzie:

/centrum-wiedzy

Dlaczego warto poprawnie ustawić bezpośrednie odnośniki?

Odpowiednie ustawienie bezpośrednich odnośników ma duże znaczenie w działaniu całej witryny internetowej. Przy ich konfiguracji warto zatem zastanowić się nad odpowiednią strukturą linków. Zobaczmy dlaczego warto to robić.

Odpowiednia mapa strony

Stosują przemyślaną strukturę linków oraz ich ustawienia jesteśmy w stanie uporządkować witrynę i znacznie ustawić nawigację po niej. Ponadto odpowiednia konfiguracja permalinks zapewni właściwą budowę mapy strony internetowej, którą w przyszłości będzie można łatwo zarządzać.

Pozytywny wpływ na SEO

Każdy słyszał hasło „SEO Friendly” czy „przyjazne linki”. To właśnie ustawienia bezpośrednich odnośników w WordPress odpowiedzialne są tworzenie przyjaznych linków dla wyszukiwarek internetowych i mają bezpośredni wpływ na późniejsze pozycjonowanie witryny. Warto przy konfiguracji bezpośrednich odnośników zwrócić uwagę by nie były zbyt długie, aby końcowy adres URL danej podstrony posiadał odpowiednią ilość znaków.

Szybki hosting WordPress zapewni Twojej witrynie wyższą pozycję w wyszukiwarkach internetowych.

Rodzaje bezpośrednich odnośników w WordPress

WordPress posiada intuicyjny panel do zarządzania budową bezpośrednich odnośników w witrynie, którą tworzymy. Tym samym możemy w łatwy sposób wybrać interesujący nas rodzaj permalinks i następnie je skonfigurować. W ten sposób cała witryna WordPress będzie budowana w oparciu o wybrany przez nas system linków bezpośrednich.

W Kokpicie WordPress masz do wyboru kilka gotowych szablonów bezpośrednich odnośników. Możesz je także konfigurować według własnego uznania.

Panel zarządzania bezpośrednimi odnośnikami w WordPress

Konfigurując ustawienia bezpośrednich odnośników w WordPress mamy do wyboru następujące opcje:

  • Prosty – adres URL w tym wypadku nie będzie miał żadnego tytułu i tym samym niewiele będzie mówił odwiedzającemu oraz wyszukiwarkom internetowym. Sugerujemy nie korzystać z tego rozwiązania.
  • Dzień i nazwa – jest to adres URL, który w swojej nazwie posiada dodaną datę tworzenia danego wpisu czy strony. W ten sposób sam adres informuje nas z kiedy pochodzi dana podstrona. Rozwiązanie to stosowane jest czasami w blogach internetowych, dla których przydatne jest stosowanie chronologii w adresach URL.
  • Miesiąc i nazwa – podobnie jak w przypadku wcześniejszej opcji, do adresu URL dodawany jest dzień i tytuł wpisu lub strony.
  • Liczbowy – jest to mało popularne rozwiązanie dla bezpośrednich odnośników. Podobnie jak opcja „prosty” bazuje ona na cyfrach w przypadku tworzenia adresu URL
  • Własny format – jest to opcja dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników. W ten sposób do adresu URL jesteśmy w stanie dodać różnego rodzaju informacje takie jak:
    • Rok – %year%
    • Miesiąc – %monthnum%
    • Dzień – %day%
    • Godzinę – %hour%
    • Minutę – %minute%
    • Sekundę – %second%
    • Numer indentyfikacyjny wpisu – %post_id%
    • Nazwę wpisu – %postname%
    • Kategorię – %category%
    • Autora wpisu – %author%

Bezpośrednie odnośniki w WordPress, a .htaccess

Zdecydowanie warto wiedzieć, ze wywołanie zapisania bezpośrednich odnośników z poziomu Kokpitu WordPress ma bezpośredni wpływ na plik .htaccess. Nie wywoła to zmiany, która może spowodować brak działania witryny, ale wiedza ta jest wyjątkowo przydatna np. w trakcie migracji WordPress na nowy serwer. Często podczas migracji za pomocą wtyczki plik .htaccess nie jest przenoszony na nowy serwer. W tym wypadku należy go ponownie stworzyć.

Jeśli twoja witryna WordPress nie posiada pliku .htaccess to zwyczajnie zaktualizuj bezpośrednie odnośniki z poziomu wp-admin i plik .htaccess zostanie utworzony na serwerze

Jak przenieść stronę WWW z dhosting.pl na inny serwer w 48h?

 [alert style="info"]Napisz na BOK@domenomania.pl i zrobimy to za CIEBIE w 48H!Jednak jeśli wolisz zrobić to sam poniżej dajemy Ci...

Jak przenieść stronę WWW z Linux.pl na inny serwer w 48h?

 [alert style="info"]Napisz na BOK@domenomania.pl i zrobimy to za CIEBIE w 48H!Jednak jeśli wolisz zrobić to sam poniżej dajemy Ci...

Jak uzyskać kod authinfo w home.pl?

Usługa utrzymania domen internetowych jest z reguły podobna u wielu dostawców. Obejmuje podstawowe elementy, takie jak rejestracja, odnowienie i...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl