Jak ustawić stronę startową w .htaccess?

Promocja na hosting WordPress

Ustawianie strony startowej polega na określeniu plików, które będą w pierwszej kolejności poszukiwane i wyświetlane użytkownikom, którzy wywołują zawartość katalogów na serwerze FTP. W taki sposób możesz wybrać, które pliki mają być wyświetlane przy próbie uzyskania dostępu do katalogu lub zmienić kolejność poszukiwania plików startowych (gdyż możesz ustawić ich więcej niż jeden).

Zmianę domyślnej strony startowej na serwerze WWW opartym o oprogramowaniu Apache możesz wykonać przy użyciu dyrektywy: DirectoryIndex, której zadaniem jest definiowane kolejności wczytywania plików podczas próby wywołania zasobów znajdujących się w katalogu na serwerze FTP.

Na czym polega ustawianie strony startowej w .htaccess?

Domyślnym plikiem startowym jest plik: index.html lub index.php, ale możesz je zmienić i zdefiniować własne pliki startowe przy użyciu odpowiedniej zawartości w pliku .htaccess.

Przykład: przy próbie wywołania adresu: https://twojadomena.domenomania.eu/kontakt w pierwszej kolejności serwer będzie próbował znaleźć domyślny plik startowy index (np. index.html lub index.php), który zostanie wyświetlony użytkownikowi. Możesz zmienić plik startowy index na inny, aby serwer zamiast domyślnego pliku startowego próbował znaleźć i wyświetlić inny plik, który znajduje się w wywołanym katalogu.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

Jak ustawić nowy plik startowy w pliku .htaccess?

Ustawianie nowego pliku startowego index polega na umieszczeniu odpowiedniego kodu do pliku .htaccess, który powinien być opublikowany w katalogu na serwerze FTP.

Zmiana pliku startowego wykonana tym sposobem obejmie swoim działaniem tylko katalog, w którym umieszczony został plik htaccess oraz wszystkie podkatalogi bez własnego pliku htaccess.

Jeśli w katalogu nie istnieje jeszcze plik htaccess, to możesz go utworzyć i umieścić w nim odpowiedni kod, który swoim działaniem zmieni domyślny plik startowy na inny.

Składnia polecenia:

DirectoryIndex nazwa-pliku.php nazwa-pliku.html

Przykład zastosowania polecenia:

DirectoryIndex homepage.html start.pdf /nazwa-katalogu/index.html

Pozycja od lewej do prawej dla wskazanych plików startowych oznacza kolejność, w której będą one po kolei poszukiwane przez system podczas próby wywołania zawartości katalogu z plikiem htaccess.

Według powyższego przykładu, jeśli plik homepage.html nie zostanie odnaleziony, to serwer zacznie następnie szukać pliku start.pdf i w przypadku kolejnego niepowodzenia, spróbuje wyświetlić plik index.html znajdujący się w podkatalogu: /nazwa-katalogu. Zwróć uwagę, że przy użyciu DirectoryIndex możesz ustawić więcej plików startowych.

Więcej szczegółowych informacji o definiowaniu strony startowej przy użyciu dyrektywy DirectoryIndex w pliku .htaccess znajdziesz w oficjalnej dokumentacji Apache HTTP Server.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl