Co to jest dysk w chmurze? Jaki wybrać?

Dysk w chmurze umożliwia udostępnianie plików i dokumentów w sieci Internet. Dostęp do udostępnionych zasobów jest możliwy niemal z każdego miejsca i urządzenia, które posiada dostęp do Internetu (np. komputer lub inne urządzenie mobilne).

Jednak dysk w chmurze nie jest tylko miejscem do przechowywania i synchronizacji plików. Z powodu na szerokie zastosowanie dysku w chmurze, korzystają z niego zarówno wielkie korporacje, małe firmy, ale również pojedynczy użytkownicy. Dyski w chmurze stałe się tak popularne, że producenci sprzętu elektronicznego dostosowują swoje produkty w taki sposób, aby uwzględnić obecność dysku w chmurze jako standard w swoim oprogramowaniu.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Co to jest chmura?

W Internecie można znaleźć wiele definicji chmury. Najczęściej określa się ją jako chmurę obliczeniową czy chmurę publiczną. Dyski w chmurze można spotkać w ofercie wielu firm, np. producentów komputerów, smartfonów czy oprogramowania komputerowego.

Chmura umożliwia użyteczny model składowania danych, który ułatwia codzienne życie oraz zwiększa efektywność pracy na plikach i dokumentach. Zasoby umieszczane w chmurze są przechowywane na serwerach, które są zazwyczaj własnością i są zarządzane przez firmę zewnętrzną.

Do obowiązków dostawców chmury należy m.in. utrzymanie i zabezpieczenie danych użytkowników, którzy udostępniają swoje zasoby na ich serwerach. Udostępnianie zasobów w chmurze zazwyczaj realizowane jest przez usługi dostępnej na komputerze lub za pomocą specjalnej aplikacji, np. na urządzeniu mobilnym typu smartfon.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

Co to jest dysk w chmurze?

Dysk w chmurze jest pojęciem, które oznacza rodzaj usług, opierających się na zewnętrznej infrastrukturze firmy świadczącej usługę. Usługa może być zaawansowaną platformą udostępniającą oprogramowanie, np. takie, z którego korzystamy na co dzień (edytory dokumentów, arkusze kalkulacyjne, prezentacje).

Dysk w chmurze ułatwia dostęp do składowanych zasobów z poziomu komputera lub smartfonu, dzięki czemu możesz mieć wgląd nie tylko do dokumentów, ale również możesz porównywać pliki. Przykładowo, możesz skorzystać z zaawansowanych edytorów tekstowych, których bazą jest zewnętrzna infrastruktura – dzięki czemu nie musisz instalować oprogramowania na swoim komputerze, lecz uruchamiasz oprogramowanie przez przeglądarkę internetową z poziomu każdego urządzenia z Internetem.

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

Jaki dysk w chmurze wybrać?

Podczas wyboru dysku w chmurze należy zwrócić uwagę na trzy cechy, określające przydatność i opłacalność:

  • pojemność początkowa – w zależności od ilości zasobów (które będą składowane na dysku w chmurze) należy wybrać odpowiednią pojemność. Wielkość dysku w chmurze możesz później zwiększyć w miarę przybywania ilości plików. Jednak warto zwrócić uwagę, aby pojemność początkowa nie była zbyt mała. Podczas szacowania potrzebnej pojemności zwróć uwagę na rodzaj plików, które chcesz składować na dysku w chmurze,
  • system płatności – sprawdź możliwości rozpoznania waluty (np. złotówki, dolary, euro), częstotliwość płatności (np. abonament miesięczny lub roczny), możliwość wystawiania faktur VAT (odliczanie podatku VAT),
  • bezpieczeństwo – zwróć uwagę na zabezpieczenia danych (np. szyfrowanie) oraz na możliwość skorzystania z dodatków, np. umożliwiających proste i szybkie rozszerzenie wielkości pojemności, ale również poprawiających bezpieczeństwo udostępnianych zasobów.

Google Drive

Częstym wyborem użytkowników poszukujących dysku w chmurze jest oferta Google Drive. Rozwiązanie to umożliwia integrację z popularną pocztą Gmail oraz innymi narzędziami Google czy nawet systemami zewnętrznymi, które są niezależne od Google. Dysk w chmurze od Google oferuje dość dużą darmową pojemność (15GB), a jego znaczącą zaletą jest duża platforma online udostępniająca zasoby przez przeglądarkę z poziomu wielu urządzeń.

Wyjątkową cechą dysku w chmurze od Google jest funkcja indeksowania danych, która pozwala korzystanie z technologii wyszukiwarki w Google przy poszukiwaniu wybranej treść wśród naszych dokumentów lub szukania innych zawartych w plikach elementów.

OneDrive (Microsoft)

Użytkownicy pozytywnie oceniają dysk w chmurze od firmy Microsoft – OneDrive, który również udostępnia bezpłatną pojemność początkową 15GB oraz stosunkowo niskie opłaty za abonament przy płatnych pakietach.

Cechą dysku w chmurze OneDrive jest prosty dostęp do zasobów dla każdego popularnego systemu operacyjnego oraz rozwój oferty, do której dodawane są nowe funkcje, np. zabezpieczanie zasobów hasłem (lub inną dodatkową autoryzacją) oraz zabezpieczanie dodatkową warstwą szyfrowania.

Dyski w chmurze od innych firm

Dyski w chmurze w ofercie innych firm również są godne uwagi (np. iCloud od Apple oraz Dropbox). Oferują wysoki poziom zabezpieczeń dla przechowywanych danych, ciekawe rozszerzenia oraz atrakcyjne ceny pakietów.

Dyski w chmurze mogą być obsługiwane na wielu popularnych systemach operacyjnych. Przykładowo iCloud od Apple pozwala na konfigurowanie funkcji plików na żądanie zarówno w systemie Windows i macOS. Funkcja plików na żądanie pozwala zdecydować, które zasoby mają być synchronizowane automatycznie (czy mają być dostępne do pobrania tylko na życzenie, a które mają być dostępne również offline). Możliwości zarządzania dodatkowymi funkcjami mogą być bardziej zaawansowane w zależności od używanego systemu operacyjnego.

W przypadku dysku w chmurze Dropbox jego popularną cechą jest możliwość przywrócenia usuniętych danych nawet po 180 dniach od ich usunięcia. Za pomocą Dropbox uzyskujesz też możliwość korzystania z narzędzi: Showcase do tworzenia prezentacji oraz z narzędzia indeksowania zawartości dokumentów oraz plików graficznych, które ułatwia proces wyszukiwania.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Redis w WordPress – co to i jak uruchomić?

Zastosowanie Redis jest jedną z najlepszych metod, aby przyspieszyć działanie witryny opartej o WordPress. W tym wypadku ważne jest, aby...

Jaka wersja PHP dla WordPress?

Witryny internetowe zbudowane na CMS WordPress cieszą się ogromną popularnością. Twórcy tego systemu stale dbają o rozwój WordPress. Podobnie...

Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam?

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Wielu użytkowników często nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego strona internetowa...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl