Dysk w chmurze umożliwia udostępnianie plików i dokumentów w sieci Internet. Dostęp do udostępnionych zasobów jest możliwy niemal z każdego miejsca i urządzenia, które posiada dostęp do Internetu (np. komputer lub inne urządzenie mobilne).
- Co to jest chmura?
- Co to jest dysk w chmurze?
- Jaki dysk w chmurze wybrać?
- Jak wybrać najlepszy dysk w chmurze?
Jednak dysk w chmurze nie jest tylko miejscem do przechowywania i synchronizacji plików. Z powodu na szerokie zastosowanie dysku w chmurze, korzystają z niego zarówno wielkie korporacje, małe firmy, ale również pojedynczy użytkownicy. Dyski w chmurze stałe się tak popularne, że producenci sprzętu elektronicznego dostosowują swoje produkty w taki sposób, aby uwzględnić obecność dysku w chmurze jako standard w swoim oprogramowaniu.
Co to jest chmura?
W Internecie można znaleźć wiele definicji chmury. Najczęściej określa się ją jako chmurę obliczeniową czy chmurę publiczną. Dyski w chmurze można spotkać w ofercie wielu firm, np. producentów komputerów, smartfonów czy oprogramowania komputerowego.
Chmura umożliwia użyteczny model składowania danych, który ułatwia codzienne życie oraz zwiększa efektywność pracy na plikach i dokumentach. Zasoby umieszczane w chmurze są przechowywane na serwerach, które są zazwyczaj własnością i są zarządzane przez firmę zewnętrzną.
Do obowiązków dostawców chmury należy m.in. utrzymanie i zabezpieczenie danych użytkowników, którzy udostępniają swoje zasoby na ich serwerach. Udostępnianie zasobów w chmurze zazwyczaj realizowane jest przez usługi dostępnej na komputerze lub za pomocą specjalnej aplikacji, np. na urządzeniu mobilnym typu smartfon.
Co to jest dysk w chmurze?
Dysk w chmurze jest pojęciem, które oznacza rodzaj usług, opierających się na zewnętrznej infrastrukturze firmy świadczącej usługę. Usługa może być zaawansowaną platformą udostępniającą oprogramowanie, np. takie, z którego korzystamy na co dzień (edytory dokumentów, arkusze kalkulacyjne, prezentacje).
Dysk w chmurze ułatwia dostęp do składowanych zasobów z poziomu komputera lub smartfonu, dzięki czemu możesz mieć wgląd nie tylko do dokumentów, ale również możesz porównywać pliki. Przykładowo, możesz skorzystać z zaawansowanych edytorów tekstowych, których bazą jest zewnętrzna infrastruktura – dzięki czemu nie musisz instalować oprogramowania na swoim komputerze, lecz uruchamiasz oprogramowanie przez przeglądarkę internetową z poziomu każdego urządzenia z Internetem.
Jaki dysk w chmurze wybrać?
Podczas wyboru dysku w chmurze należy zwrócić uwagę na trzy cechy, określające przydatność i opłacalność:
- pojemność początkowa – w zależności od ilości zasobów (które będą składowane na dysku w chmurze) należy wybrać odpowiednią pojemność. Wielkość dysku w chmurze możesz później zwiększyć w miarę przybywania ilości plików. Jednak warto zwrócić uwagę, aby pojemność początkowa nie była zbyt mała. Podczas szacowania potrzebnej pojemności zwróć uwagę na rodzaj plików, które chcesz składować na dysku w chmurze,
- system płatności – sprawdź możliwości rozpoznania waluty (np. złotówki, dolary, euro), częstotliwość płatności (np. abonament miesięczny lub roczny), możliwość wystawiania faktur VAT (odliczanie podatku VAT),
- bezpieczeństwo – zwróć uwagę na zabezpieczenia danych (np. szyfrowanie) oraz na możliwość skorzystania z dodatków, np. umożliwiających proste i szybkie rozszerzenie wielkości pojemności, ale również poprawiających bezpieczeństwo udostępnianych zasobów.
Google Drive
Częstym wyborem użytkowników poszukujących dysku w chmurze jest oferta Google Drive. Rozwiązanie to umożliwia integrację z popularną pocztą Gmail oraz innymi narzędziami Google czy nawet systemami zewnętrznymi, które są niezależne od Google. Dysk w chmurze od Google oferuje dość dużą darmową pojemność (15GB), a jego znaczącą zaletą jest duża platforma online udostępniająca zasoby przez przeglądarkę z poziomu wielu urządzeń.
Wyjątkową cechą dysku w chmurze od Google jest funkcja indeksowania danych, która pozwala korzystanie z technologii wyszukiwarki w Google przy poszukiwaniu wybranej treść wśród naszych dokumentów lub szukania innych zawartych w plikach elementów.
OneDrive (Microsoft)
Użytkownicy pozytywnie oceniają dysk w chmurze od firmy Microsoft – OneDrive, który również udostępnia bezpłatną pojemność początkową 15GB oraz stosunkowo niskie opłaty za abonament przy płatnych pakietach.
Cechą dysku w chmurze OneDrive jest prosty dostęp do zasobów dla każdego popularnego systemu operacyjnego oraz rozwój oferty, do której dodawane są nowe funkcje, np. zabezpieczanie zasobów hasłem (lub inną dodatkową autoryzacją) oraz zabezpieczanie dodatkową warstwą szyfrowania.
Dyski w chmurze od innych firm
Dyski w chmurze w ofercie innych firm również są godne uwagi (np. iCloud od Apple oraz Dropbox). Oferują wysoki poziom zabezpieczeń dla przechowywanych danych, ciekawe rozszerzenia oraz atrakcyjne ceny pakietów.
Dyski w chmurze mogą być obsługiwane na wielu popularnych systemach operacyjnych. Przykładowo iCloud od Apple pozwala na konfigurowanie funkcji plików na żądanie zarówno w systemie Windows i macOS. Funkcja plików na żądanie pozwala zdecydować, które zasoby mają być synchronizowane automatycznie (czy mają być dostępne do pobrania tylko na życzenie, a które mają być dostępne również offline). Możliwości zarządzania dodatkowymi funkcjami mogą być bardziej zaawansowane w zależności od używanego systemu operacyjnego.
W przypadku dysku w chmurze Dropbox jego popularną cechą jest możliwość przywrócenia usuniętych danych nawet po 180 dniach od ich usunięcia. Za pomocą Dropbox uzyskujesz też możliwość korzystania z narzędzi: Showcase do tworzenia prezentacji oraz z narzędzia indeksowania zawartości dokumentów oraz plików graficznych, które ułatwia proces wyszukiwania.
Jak wybrać najlepszy dysk w chmurze?
Wybierając dysk w chmurze należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, takich jak: pojemność początkowa, system płatności oraz poziom bezpieczeństwa oferowany przez dostawcę. Warto również rozważyć czy dany dysk w chmurze oferuje dodatkowe funkcje, które mogą być przydatne przy Twojej pracy lub codziennym życiu, takie jak: zaawansowane opcje współdzielenia plików, integracja z innymi usługami czy możliwość edycji dokumentów online.
Bez względu na to czy jesteś profesjonalistą potrzebującym niezawodnego rozwiązania do przechowywania danych, czy po prostu szukasz miejsca na swoje zdjęcia i dokumenty, odpowiedni wybór dysku w chmurze może znacząco wpłynąć na komfort Twojej codziennej pracy. Pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować dostępne opcje i wybrać rozwiązanie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.