Pojęcie portu protokołu stosowane jest w sieci Internet w celu identyfikacji uruchamianych procesów w odległych sobie systemach. Uznaje się, że port jest jednym z parametrów gniazda, które umożliwia połączenie. Numerami portów są tylko liczby naturalne z zakresu: 0 do 65535.
- Jakie są rodzaje numerów portów?
- Czy różne usługi mogą używać tego samego portu?
- Kto globalnie przydziela numery portów do usług?
Numery portów reprezentowane są przez liczby naturalne z zakresu od 0 do 65535. Każdy numer portu z zakresu od 0 do 1023 określany jest jako ogólnie znany (ang. well known ports) i są zajęte dla standardowo przypisanych do nich usług, np. protokoły przy WWW takie jak: FTP, MySQL czy IMAP, SMTP przy protokołach pocztowych.
Jakie są rodzaje numerów portów?
Porty protokołów umożliwiają identyfikacje procesów oraz usług działających na odległych sobie systemach. Z tego względu stosowane jest określenie, że numer portu jest identyfikatorem usługi. Znane są dwa główne typy portów:
- Porty od 0 do 1023 – ogólnie znane (ang. well known ports),
- Porty od 1024 do 49151 – zarejestrowane (ang. registered),
- Porty od 49152 do 65535 – dynamiczne lub prywatne (ang. dynamic or private).
Czy różne usługi mogą używać tego samego portu?
Jeśli usługi korzystają z innych protokołów (np. TCP lub UDP), to istnieje taka możliwość, że różne usługi mogą używać tego samego numeru portu. Jednak istnieją też wyjątki usług, które korzystają jednocześnie z tego samego numeru portu oraz protokołu, np. DNS korzysta z numeru 53 i przy tym korzysta jednocześnie z protokołu TCP i UDP.
Kto globalnie przydziela numery portów do usług?
Numery portów do usług przydzielane są przez IANA (ang. ang. Internet Assigned Numbers Authority).
Nazwa instytucji IANA może być Ci znana, ponieważ ta sama instytucja odpowiada również za administrację oraz nadzór nad całym systemem DNS na świecie. Zadanie to jest realizowane przez IANA wraz z inną instytucją o nazwie ICANN (ang. Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). IANA oraz ICANN są odpowiedzialne za poprawne działanie systemu DNS, ale także nad wprowadzaniem nowych rejestrowanych nazw domen do systemu.