Co to jest port protokołu?

Promocja na hosting WordPress

Pojęcie portu protokołu stosowane jest w sieci Internet w celu identyfikacji uruchamianych procesów w odległych sobie systemach. Uznaje się, że port jest jednym z parametrów gniazda, które umożliwia połączenie. Numerami portów są tylko liczby naturalne z zakresu: 0 do 65535.

Numery portów reprezentowane są przez liczby naturalne z zakresu od 0 do 65535. Każdy numer portu z zakresu od 0 do 1023 określany jest jako ogólnie znany (ang. well known ports) i są zajęte dla standardowo przypisanych do nich usług, np. protokoły przy WWW takie jak: FTP, MySQL czy IMAP, SMTP przy protokołach pocztowych.

Wykaz wszystkich dostępnych portów na hostingu w Domenomania.pl znajdziesz w artykule: Wykaz numerów portów na hostingu

Jakie są rodzaje numerów portów?

Administrator serwera (np. Domenomania.pl) może używać innego numeru portu przy swoich usługach niż ogólnie znany (ang. well known ports) w celu poprawienia bezpieczeństwa i uniknięcia ataków skierowanych na domyślne numery portów protokołów.

Porty protokołów umożliwiają identyfikacje procesów oraz usług działających na odległych sobie systemach. Z tego względu stosowane jest określenie, że numer portu jest identyfikatorem usługi. Znane są dwa główne typy portów:

  • Porty od 0 do 1023 – ogólnie znane (ang. well known ports),
  • Porty od 1024 do 49151 – zarejestrowane (ang. registered),
  • Porty od 49152 do 65535 – dynamiczne lub prywatne (ang. dynamic or private).

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Czy różne usługi mogą używać tego samego portu?

Jeśli usługi korzystają z innych protokołów (np. TCP lub UDP), to istnieje taka możliwość, że różne usługi mogą używać tego samego numeru portu. Jednak istnieją też wyjątki usług, które korzystają jednocześnie z tego samego numeru portu oraz protokołu, np. DNS korzysta z numeru 53 i przy tym korzysta jednocześnie z protokołu TCP i UDP. 

WAŻNE! Jedna usługa może używać dwóch różnych numerów do innych zadań. Przykładowo, FTP korzysta domyślnie z numeru portu 20 do przesyłania oraz pobierania plików i folderów, natomiast numer portu 21 używany jest do przesyłania poleceń.

Kto globalnie przydziela numery portów do usług?

Numery portów do usług przydzielane są przez IANA (ang. ang. Internet Assigned Numbers Authority).

Nazwa instytucji IANA może być Ci znana, ponieważ ta sama instytucja odpowiada również za administrację oraz nadzór nad całym systemem DNS na świecie. Zadanie to jest realizowane przez IANA wraz z inną instytucją o nazwie ICANN (ang. Internet Corporation for Assigned Names and Numbers). IANA oraz ICANN są odpowiedzialne za poprawne działanie systemu DNS, ale także nad wprowadzaniem nowych rejestrowanych nazw domen do systemu.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Co to jest FAQ Schema i dane strukturalne?

Pozycjonowanie stron internetowych w wynikach wyszukiwania ma ogromne znaczenie dla sukcesu firmy w sieci Internet. Jednym z narzędzi, które może...

Jak dodać FAQ w WordPress za pomocą Yoast SEO?

FAQ Schema to struktura danych, która pomaga optymalizować witrynę pod kątem wyszukiwarek internetowych. Jest to specjalny format, który...

Analiza treści za pomocą Yoast SEO

Yoast SEO to popularna wtyczka stosowana w WordPressie, która umożliwia optymalizację treści pod kątem SEO. Dostarcza wiele przydatnych funkcji,...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl