Rodzaje kopii zapasowych (backup)

Każdy rodzaj kopii zapasowych ma różne przeznaczenie oraz metody tworzenia oraz ich przywracania. Można się jednak spotkać z łączeniem poszczególnych typów kopii, dzięki czemu użytkownik może spersonalizować własną kopię bezpieczeństwa i dopasować ją do swoich potrzeb.

Przykładowo, warto ocenić wartość zasobów, które chcemy zabezpieczyć oraz potrzeby związane z ich powielaniem oraz wersjonowaniem – głównie na podstawie tych czynników użytkownicy wybierają rodzaj kopii zapasowej idealny dla siebie i swojego projektu.

Pełna kopia zapasowa

W ramach pełnej kopii zapasowej (jak sama nazwa wskazuje) archiwizowane są wszystkie wskazane dane (np. katalogi i pliki). Pełna kopia bezpieczeństwa zwykle tworzona jest jako pierwsza – powoduje utworzenie „lustrzanego odbicia” wskazanych danych, które można w każdej chwili przywrócić.

Pełna kopia zapasowa umożliwia dostęp tylko do jednej wersji zabezpieczonych danych, które zostały zapisane w momencie utworzenia pełnej kopii zapasowej. Oznacza to, że archiwizacja danych wykonywana jest w stosunku jeden do jednego do pierwotnych zasobów.

W porównaniu do pozostałych rodzajów kopii zapasowych (różnicowej i przyrostowej), pełna kopia zapasowa jest najbardziej pojemna i (zależnie od ilości archiwizowanych zasobów) jej wykonanie może trwać najdłużej. Jednak proces przywracania pełnej kopii zapasowej jest najprostszy (wystarczy nadpisać oryginalne dane) – jest to spowodowane tym, że pełna kopia zapasowa nie zawiera wersjonowania zasobów (archiwizowana jest tylko jedna wersja danych).

Domenomania.pl zapewnia codzienne kopie zapasowe dla stron WWW i poczty e-mail.

Kopia różnicowa

W ramach różnicowej kopii zapasowej archiwizowane są tylko dane, które zostały zmienione od momentu wykonania ostatniej pełnej kopii zapasowej. Oznacza to, że w przypadku różnicowej kopii zapasowej mamy dostęp do zarchiwizowanych danych w ramach pełnej kopii zapasowej (utworzonej na początku) oraz do ostatniej kopii różnicowej, zawierającej nowe oraz ostatnio zmodyfikowane pliki.

Różnicowa kopia zapasowa łączy archiwizowane zasoby (tzw. działanie kulminacyjne), np.:

  • Dzień 1: archiwizowana jest pełna kopia zapasowa plików: 1.php, 2.php i pełna kopia zapasowa zawiera pliki: 1.php, 2.php.
  • Dzień 2: wykonana została modyfikacja pliku 1.php i dodany został plik 3.php. Kopia różnicowa zawiera: 1.php, 3.php
  • Dzień 3: wykonana została modyfikacja pliku 2.php i dodany został plik 4.php. Kopia różnicowa zawiera: 1.php, 2.php, 3.php, 4.php.

Różnicowa kopia zapasowa z reguły nie zajmuje tak dużo pojemności w porównaniu do pełnej kopii zapasowej i jej wykonanie nie wymaga dużo czasu (czas wykonania kopii różnicowej zależy od ilości nowych i zmodyfikowanych plików). Cechą różnicowych kopii zapasowych jest również w miarę prosta metoda przywracania, która wymaga dostępu do pełnej kopii zapasowej oraz ostatnio utworzonej kopii różnicowej.

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

Kopia przyrostowa

W ramach kopii przyrostowej archiwizowane są dane, które zostały dodane lub zmodyfikowane od momentu wygenerowania ostatniej kopii zapasowej. Oznacza to, że podczas archiwizacji danych przy kopii przyrostowej nie są kumulowane nowe oraz zmodyfikowane pliki – dzięki czemu pomija poprzednie kopie zapasowe i zawsze pozwala przywrócić ostatnią wykonaną kopię zapasową danych.

Przyrostowa kopia zapasowa to suma wszystkich kopii przyrostowych, np.:

  • Dzień 1: archiwizowana jest pełna kopia zapasowa plików: 1.php, 2.php i kopia zapasowa zawiera pliki: 1.php, 2.php.
  • Dzień 2: wykonana została modyfikacja pliku 1.php i dodany został plik 3.php. Kopia przyrostowa zawiera 1.php, 3.php.
  • Dzień 3: wykonana została modyfikacja pliku 2.php i dodany został plik 4.php. Kopia przyrostowa zawiera 2.php, 4.php.
  • Dzień 4: wykonana została modyfikacja pliku 1.php i dodany został plik 5.php. Kopia przyrostowa zawiera 1.php, 5.php.

W porównaniu do poprzednich typów kopii zapasowych, kopia przyrostowa zajmuje najmniej miejsca i jej proces tworzenia jest najkrótszy – jednak jej przywracanie trwa najdłużej.

Przywracanie kopii przyrostowej wymaga dostępu do pełnej kopii zapasowej i wszystkich utworzonych kopii przyrostowych. Oznacza to, że jeśli utworzonych lub zmienionych zostało wiele plików, to wybranie i odtworzenie odpowiedniej kopii zapasowej może być bardzo czasochłonne.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Jaka wersja PHP dla WordPress?

Witryny internetowe zbudowane na CMS WordPress cieszą się ogromną popularnością. Twórcy tego systemu stale dbają o rozwój WordPress. Podobnie...

Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam?

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Wielu użytkowników często nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego strona internetowa...

Transfer, delegacja, przekierowanie domeny – różnice

Na domenie można wykonać wiele ustawień i zmienić sposób, w jaki wskazuje na określoną witrynę, jej pliki, a także, w jaki sposób...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl