Co to jest alias skrzynki e-mail?

Możesz dodać nieograniczoną ilość aliasów do istniejącej skrzynki e-mail. Aliasy najprościej mówiąc są to dodatkowe adresy e-mail, które prowadzą do tej samej skrzynki odbiorczej.

Co to jest alias pocztowy?

Alias jest dodatkową nazwą, czyli adresem dla skrzynki e-mail. Za pomocą aliasów możesz utworzyć dziesiątki lub nawet setki dodatkowych adresów do skrzynki e-mail bez konieczności tworzenia oddzielnych kont pocztowych. Tworzenie aliasów jest bezpłatne na hostingu Domenomania.pl. Każdy alias tworzony jest na tym samym serwerze pocztowym, na którym znajduje się skrzynka e-mail.

Przykładowo, możesz posiadać skrzynkę kowalski@twojafirma.pl i utworzyć alias, np. kontakt@twojafirma.pl i przypisać go do skrzynki: kowalski@twojafirma.pl. Tym sposobem wszystkie wiadomości e-mail wysłane na adres: kontakt@twojafirma.pl będą trafiały na skrzynkę e-mail: kowalski@twojafirma.pl.

Pamiętaj, że alias pocztowy nie jest osobną skrzynką e-mail, ale tylko dodatkowym adresem. Alias nie zmienia całkowitej pojemności skrzynki e-mail oraz nie zmienia jej ustawień.

Do czego służą aliasy poczty e-mail?

Alias jest to najczęściej krótki i łatwy do zapamiętania adres e-mail. Alias często podaje się jako „zastępczy” adres, który podajesz zamiast „prawdziwego” adresu e-mail (np. służbowego lub prywatnego). Dzięki temu będziesz mógł otrzymać wiadomość na swój e-mail, ale do tej operacji nie będziesz musiał podawać swojego prawdziwego adresu.

Używanie aliasów przydaje się w wielu sytuacjach – szczególnie, gdy chce się osiągnąć większą prywatność. Załóżmy, że nie chcesz zostawiać niepotrzebnie swojego kontaktu podczas dokonywania zakupów w sklepie internetowym. W istocie jest to tylko swoista alternatywa dla jednorazowych e-maili lub rejestracji nowych skrzynek.

Dzięki aliasom możesz po prostu korzystać z głównego adresu e-mail bez konieczności okazywania go innym. Należy pamiętać, że aliasy stosowane są głównie do odbierania e-maili. Wysyłanie e-maila z aliasu podpiętego do głównego adres może być często niemożliwe – jest to zależne od konfiguracji serwera pocztowego, webmaila lub programu pocztowego, z którego korzystasz.

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

W jaki sposób dodać nowy alias e-mail?

Na hostingu w Domenomania.pl z zainstalowanym cPanel aliasy nazywane są usługami przesyłania dalej. Usługi przesyłania dalej poczty e-mail dostępne w cPanel umożliwiają automatyczne przekazywanie przychodzących wiadomości na jeden adres e-mail do innej wskazanej skrzynki pocztowej.

Alias pocztowy możesz również utworzyć w popularnym Gmail:

  1. Otwórz pocztę i kliknij: Ustawienia, klikając na ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu.
  2. Przejdź do zakładki: Konta i importowane.
  3. Znajdź pole: wyślij pocztę jako, a następnie kliknij: Dodaj inny adres e-mail.
  4. W pustym polu: Adres e-mail wybierz jaki alias chcesz utworzyć do wybranej skrzynki e-mail.
  5. Zaznacz opcję: Użyj jako alias. Jeśli kiedyś alias nie będzie już Ci potrzebny, przejdź ponownie do: Ustawienia -> Konta i importowanie, aby usunąć alias.

Jak alias pocztowy obsługuje korespondencję?

Jedną z podstawowych funkcji konta e-mail stanowi alias pocztowy, który potrafi także usprawnić działanie firmy. Aliasy pocztowe można zastosować do tworzenia dodatkowych adresów dla własnej skrzynki e-mail np. na potrzeby konkursów czy podziału korespondencji wg. swojego uznania.

Gdy alias już powstanie, można skorzystać z takich opcji jak np. foldery poczty i reguły wiadomości e-mail na swoim koncie. Za pomocą adresów e-mail, na które dostarczane są przychodzące wiadomości, będziesz mógł ustawić odpowiednie filtry i sortować wiadomości na podstawie aliasów.

Aliasy pocztowe mogą być również zastosowane przy ustawianiu bardziej zaawansowanych przekierowań pomiędzy skrzynkami e-mail, np. kierując pocztę z aliasów tylko do konkretnych pracowników. Alias daje wiele dodatkowych możliwości związanych z automatycznym sortowaniem przychodzącej poczty e-mail.

Jak przechwycić utraconą pocztę e-mail?

Przy procesie przechwytywania utraconej poczty e-mail może pomóc odpowiednie używanie aliasów pocztowych. Alias pocztowy może dodatkowo uzupełnić działanie popularnej funkcji catch-all, która została stworzona głównie w celu przechwytywania błędnie adresowanych wiadomości e-mail.

Alias pocztowy może zmniejszyć szansę na wysłanie wiadomości e-mail na niepoprawny adres, ponieważ umożliwia utworzenie prostego adresu e-mail, który będzie łatwiejszy do zapamiętania niż pierwotny adres konta pocztowego (np. trudne nazwiska w adresie e-mail pracowników). Bardzo często podczas rozmów telefonicznych przeczytanie adresu aliasu pocztowego będzie po prostu łatwiejsze i zmniejszy szansę na pomyłkę.

Jeśli chcesz przechwytywać wiadomości e-mail, które mogły zostać wysłane na błędny adres e-mail (np. z literówką), to koniecznie skorzystaj z funkcji catch-all. Jest to funkcja należąca do pocztowego serwera, której zadaniem jest zbieranie wiadomości e-mail, wysłanych na adresy pocztowe w Twojej domenie – nawet na te adresy e-mail, które nie istnieją, bo skrzynki nie są utworzone.

Używanie aliasów na hostingu Domenomania.pl

Jeśli będziesz chciał korzystać z aliasów pocztowych na hostingu w Domenomania.pl, to możesz je utworzyć w nieograniczonej ilości za pomocą cPanel. Po utworzeniu aliasu do skrzynki e-mail, podczas korzystania z webmaila będziesz mógł wybrać czy wiadomość e-mail ma zostaną wysłana adresu e-mail utworzonego aliasu.

Na hostingu w Domenomania.pl z zainstalowanym cPanel aliasy nazywane są usługami przesyłania dalej. Usługi przesyłania dalej poczty e-mail dostępne w cPanel umożliwiają automatyczne przekazywanie przychodzących wiadomości na jeden adres e-mail do innej wskazanej skrzynki pocztowej.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Jak stworzyć konto Gmail?

Poczta Gmail to jedna z najpopularniejszych platform oferująca usługę poczty e-mail oraz wiele innych narzędzi dostępnych w chmurze. Jest to...

Jak pobrać bazę danych w DirectAdmin?

DirectAdmin to panel administracyjny, który pozwala na intuicyjne wykonywanie wielu czynności i zarządzanie swoimi usługami hostingowymi. Takze...

Jak zalogować się do bazy danych w DirectAdmin?

DirectAdmin to panel administracyjny, który powszechnie stosowany jest przez firmy hostingowe. Daje on możliwość zarządzania poszczególnymi...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl