Co to jest alias skrzynki e-mail?

Promocja na hosting WordPress

Możesz dodać nieograniczoną ilość aliasów do istniejącej skrzynki e-mail. Aliasy najprościej mówiąc są to dodatkowe adresy e-mail, które prowadzą do tej samej skrzynki odbiorczej.

Co to jest alias pocztowy?

Alias jest dodatkową nazwą, czyli adresem dla skrzynki e-mail. Za pomocą aliasów możesz utworzyć dziesiątki lub nawet setki dodatkowych adresów do skrzynki e-mail bez konieczności tworzenia oddzielnych kont pocztowych. Tworzenie aliasów jest bezpłatne na hostingu Domenomania.pl. Każdy alias tworzony jest na tym samym serwerze pocztowym, na którym znajduje się skrzynka e-mail.

Przykładowo, możesz posiadać skrzynkę kowalski@twojafirma.pl i utworzyć alias, np. kontakt@twojafirma.pl i przypisać go do skrzynki: kowalski@twojafirma.pl. Tym sposobem wszystkie wiadomości e-mail wysłane na adres: kontakt@twojafirma.pl będą trafiały na skrzynkę e-mail: kowalski@twojafirma.pl.

Pamiętaj, że alias pocztowy nie jest osobną skrzynką e-mail, ale tylko dodatkowym adresem. Alias nie zmienia całkowitej pojemności skrzynki e-mail oraz nie zmienia jej ustawień.

Do czego służą aliasy poczty e-mail?

Alias jest to najczęściej krótki i łatwy do zapamiętania adres e-mail. Alias często podaje się jako „zastępczy” adres, który podajesz zamiast „prawdziwego” adresu e-mail (np. służbowego lub prywatnego). Dzięki temu będziesz mógł otrzymać wiadomość na swój e-mail, ale do tej operacji nie będziesz musiał podawać swojego prawdziwego adresu.

Używanie aliasów przydaje się w wielu sytuacjach – szczególnie, gdy chce się osiągnąć większą prywatność. Załóżmy, że nie chcesz zostawiać niepotrzebnie swojego kontaktu podczas dokonywania zakupów w sklepie internetowym. W istocie jest to tylko swoista alternatywa dla jednorazowych e-maili lub rejestracji nowych skrzynek.

Dzięki aliasom możesz po prostu korzystać z głównego adresu e-mail bez konieczności okazywania go innym. Należy pamiętać, że aliasy stosowane są głównie do odbierania e-maili. Wysyłanie e-maila z aliasu podpiętego do głównego adres może być często niemożliwe – jest to zależne od konfiguracji serwera pocztowego, webmaila lub programu pocztowego, z którego korzystasz.

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

W jaki sposób dodać nowy alias e-mail?

Na hostingu w Domenomania.pl z zainstalowanym cPanel aliasy nazywane są usługami przesyłania dalej. Usługi przesyłania dalej poczty e-mail dostępne w cPanel umożliwiają automatyczne przekazywanie przychodzących wiadomości na jeden adres e-mail do innej wskazanej skrzynki pocztowej.

Alias pocztowy możesz również utworzyć w popularnym Gmail:

  1. Otwórz pocztę i kliknij: Ustawienia, klikając na ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu.
  2. Przejdź do zakładki: Konta i importowane.
  3. Znajdź pole: wyślij pocztę jako, a następnie kliknij: Dodaj inny adres e-mail.
  4. W pustym polu: Adres e-mail wybierz jaki alias chcesz utworzyć do wybranej skrzynki e-mail.
  5. Zaznacz opcję: Użyj jako alias. Jeśli kiedyś alias nie będzie już Ci potrzebny, przejdź ponownie do: Ustawienia -> Konta i importowanie, aby usunąć alias.

Jak alias pocztowy obsługuje korespondencję?

Jedną z podstawowych funkcji konta e-mail stanowi alias pocztowy, który potrafi także usprawnić działanie firmy. Aliasy pocztowe można zastosować do tworzenia dodatkowych adresów dla własnej skrzynki e-mail np. na potrzeby konkursów czy podziału korespondencji wg. swojego uznania.

Gdy alias już powstanie, można skorzystać z takich opcji jak np. foldery poczty i reguły wiadomości e-mail na swoim koncie. Za pomocą adresów e-mail, na które dostarczane są przychodzące wiadomości, będziesz mógł ustawić odpowiednie filtry i sortować wiadomości na podstawie aliasów.

Aliasy pocztowe mogą być również zastosowane przy ustawianiu bardziej zaawansowanych przekierowań pomiędzy skrzynkami e-mail, np. kierując pocztę z aliasów tylko do konkretnych pracowników. Alias daje wiele dodatkowych możliwości związanych z automatycznym sortowaniem przychodzącej poczty e-mail.

Jak przechwycić utraconą pocztę e-mail?

Przy procesie przechwytywania utraconej poczty e-mail może pomóc odpowiednie używanie aliasów pocztowych. Alias pocztowy może dodatkowo uzupełnić działanie popularnej funkcji catch-all, która została stworzona głównie w celu przechwytywania błędnie adresowanych wiadomości e-mail.

Alias pocztowy może zmniejszyć szansę na wysłanie wiadomości e-mail na niepoprawny adres, ponieważ umożliwia utworzenie prostego adresu e-mail, który będzie łatwiejszy do zapamiętania niż pierwotny adres konta pocztowego (np. trudne nazwiska w adresie e-mail pracowników). Bardzo często podczas rozmów telefonicznych przeczytanie adresu aliasu pocztowego będzie po prostu łatwiejsze i zmniejszy szansę na pomyłkę.

Jeśli chcesz przechwytywać wiadomości e-mail, które mogły zostać wysłane na błędny adres e-mail (np. z literówką), to koniecznie skorzystaj z funkcji catch-all. Jest to funkcja należąca do pocztowego serwera, której zadaniem jest zbieranie wiadomości e-mail, wysłanych na adresy pocztowe w Twojej domenie – nawet na te adresy e-mail, które nie istnieją, bo skrzynki nie są utworzone.

Używanie aliasów na hostingu Domenomania.pl

Jeśli będziesz chciał korzystać z aliasów pocztowych na hostingu w Domenomania.pl, to możesz je utworzyć w nieograniczonej ilości za pomocą cPanel. Po utworzeniu aliasu do skrzynki e-mail, podczas korzystania z webmaila będziesz mógł wybrać czy wiadomość e-mail ma zostaną wysłana adresu e-mail utworzonego aliasu.

Na hostingu w Domenomania.pl z zainstalowanym cPanel aliasy nazywane są usługami przesyłania dalej. Usługi przesyłania dalej poczty e-mail dostępne w cPanel umożliwiają automatyczne przekazywanie przychodzących wiadomości na jeden adres e-mail do innej wskazanej skrzynki pocztowej.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Co to jest FAQ Schema i dane strukturalne?

Pozycjonowanie stron internetowych w wynikach wyszukiwania ma ogromne znaczenie dla sukcesu firmy w sieci Internet. Jednym z narzędzi, które może...

Jak dodać FAQ w WordPress za pomocą Yoast SEO?

FAQ Schema to struktura danych, która pomaga optymalizować witrynę pod kątem wyszukiwarek internetowych. Jest to specjalny format, który...

Analiza treści za pomocą Yoast SEO

Yoast SEO to popularna wtyczka stosowana w WordPressie, która umożliwia optymalizację treści pod kątem SEO. Dostarcza wiele przydatnych funkcji,...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl