Sklep internetowy – o czym należy pamiętać?

Promocja na hosting WordPress

W związku z wieloma ograniczeniami spowodowanymi pandemią COVID-19, wielu przedsiębiorców decyduje się na założenie sklepu internetowego. Podpowiemy Ci, o czym należy pamiętać przenosząc swoją działalność do sieci i na co zwrócić uwagę gdy samodzielnie staramy się uruchomić swój sklep internetowy oraz jak dobrać domenę oraz hosting sklepu internetowego.

Czym jest sklep internetowy?

Sklep internetowy to nic innego jak miejsce, w którym klienci mogą dokonywać zakupów. Dla sprzedającego to doskonały sposób na obniżenie kosztów prowadzenia działalności oraz możliwość dotarcia do szerszej grupy odbiorców. Sklep internetowy nie wymaga posiadania siedziby, czy witryn sklepowych. Cały proces jest przeniesiony do sieci i to tam można zaoferować swoje produkty. Sklep internetowy musi przyciągać ładną szatą graficzną, a także przejrzystą ofertą podzieloną na odpowiednie kategorie. Warto pamiętać o tym, aby sklep był intuicyjny, a proces zakupowy przebiegał szybko i sprawnie. Po wybraniu odpowiedniego produktu, klient chce dokonać zakupów jak najszybciej i musimy mu to ułatwić. Pandemia COVID-19 wprowadziła wiele ograniczeń, przez co sklepy stacjonarne nie mogły funkcjonować tak, jak do tej pory. Wielu przedsiębiorców zdecydowało się na założenie sklepu w internecie i w wielu przypadkach był „strzał w dziesiątkę” gdyż decyzja taka pozwoliła jeszcze dodatkowo rozwinąć biznes.

Wybór domeny – dlaczego jest taki ważny?

Domena to wizytówka każdego sklepu internetowego, która ma ogromny wpływ na jego widoczność w sieci. W pierwszej kolejności należy wymyślić ciekawą nazwę, a później wybrać odpowiednią końcówkę. Zdecydowanie najpopularniejsze są domeny z końcówkami .pl, .com, edu.pl, .biz. Chętnie wybierane są również domeny regionalne, które wskazują na daną miejscowość. .krakow.pl, .wroclaw.pl, czy .warszawa.pl to tylko przykłady dostępnych rozszerzeń. Warto dobierać końcówki domen tak, aby bezpośrednio były one związane z rodzajem działalności internetowej. Warto wspomnieć, że nazwa domeny będzie wykorzystywana również w adresach e-mail, grupach dyskusyjnych, czy na wizytówkach sklepu internetowego. Ceny domen zaczynają się już od 5 zł w skali roku.

Hosting sklepu internetowego – na jaki najlepiej się zdecydować?

Hosting sklepu internetowego to niezwykle ważny element, który ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie strony. Firma hostingowa oferuje całą infrastrukturę, która jest niezbędna do działania wszystkich elementów sklepu internetowego.

Podczas wyboru należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

Większość małych sklepów internetowych działa w oparciu o platformy takie jak WooCommerce, czy PrestaShop. Są one łatwe w obsłudze i można nimi zarządzać bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy.

Po wykupieniu hostingu wystarczy zakupić szablon strony i dokonać niezbędnej konfiguracji. Jeśli posiadasz natomiast większy budżet na stworzenie sklepu i chcesz to zlecić firmom zewnętrznym to pamiętaj, aby wybrać sprawdzonego i doświadczonego dostawcę tego typu rozwiązań.

Wybór firmy kurierskiej – zadbaj o dobrą logistykę!

Niemal każdy sklep internetowy opiera się na sprzedaży wysyłkowej. Należy pamiętać, że wybór sprawdzonego partnera logistycznego będzie bardzo ważny. Dobra współpraca z brokerem, który ma w ofercie usługi kilku firm kurierskich, wpłynie na komfort zakupów klienta, cenę oraz czas realizacji przesyłki krajowej i zagranicznej. Warto wybierać najlepszych dostawców!

Czy założenie sklepu internetowego jest trudne?

Zdecydowanie nie. Praktycznie każdy poradzi sobie z założeniem sklepu internetowego w podstawowej wersji. Zakup szablonu sklepu oraz nastepnie jego instalacja to proces, który moze wykonać niemal każdy. Warto wówczas pamiętać, aby dostawca usług hostingowym gwarantował możliwość skorzystania z instalatora popularnych aplikacji, co jeszcze dodatkowo ułatwi i usprawni cały proces instalacyjny. Wiele firm oprócz hostingu i domen oferuje także pełną konfigurację sklepu, a także pakiet zainstalowanych aplikacji takich jak chociażby PrestaShop, czy WooCommerce.

Jeśli chcesz założyć sklep internetowy na WordPress w oparciu o WooCommerce, to powinieneś zainteresować się również poniższym poradnikiem:

Wykorzystanie WordPressa i recenzji Google do rozwoju biznesu

Tworzenie strony WordPress z recenzjami i wykorzystanie opinii z Google Moja Firma to dwa różne, ale komplementarne podejścia do zarządzania...

CloudFlare w WordPress: kompletny przewodnik po optymalizacji witryny

CloudFlare to nie tylko CDN (Content Delivery Network), ale kompleksowe rozwiązanie poprawiające szybkość i bezpieczeństwo Twojej witryny...

Google Moja Firma: dlaczego warto prowadzić profil firmy na stronie WordPress

Google Moja Firma (GMB) stała się niezbędnym narzędziem dla każdej firmy, która chce poprawić swoją obecność w Internecie, zwłaszcza tych...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl