Organizacja pracy zdalnej – 5 prostych kroków

Promocja na hosting WordPress

Praca zdalna stała się w ostatnim czasie rzeczywistością wielu pracowników – dla pracodawców, których rodzaj działalności pozwala na taką formę pracy, jest to świetny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa i zachowanie ciągłości pracy jednocześnie.

Ludzie różnie reagują na możliwość pracy zdalnej

Część osób czuje się świetnie, pracując we własnym domu, dla innych jest to jednak sytuacja, która niepotrzebnie komplikuje nawet najprostsze zadania – właśnie dlatego tak istotne jest zadbanie o dobrą organizację pracy zdalnej.

Jeśli nie chcemy, by w czasie pracy zdalnej spadła nasza produktywność musimy znaleźć sposób na odpowiednią organizację naszych zadań – warto zwrócić uwagę nie tylko na samo stanowisko pracy, ale również przygotowanie do pełnienia obowiązków oraz jasne określenie zadań do wykonania.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Organizacja pracy w 5 prostych krokach

Oto proste zasady organizacji pracy, które pomogą Ci osiągnąć świetnie wyniki w czasie pracy zdalnej:

 1. Poznaj dokładne zasady pracy zdalnej – podstawą efektywności pracy pracownika jest znajomość swoich obowiązków oraz sposobu ich wykonywania. Oczywiście w trakcie pracy w siedzibie firmy łatwo dopasować się do obowiązującego rytmu pracy, wszystko ulega jednak zmianie w chwili przeniesienie swojego miejsca pracy do domu. W takiej sytuacji bardzo ważne jest omówienie z pracodawcą zasad regulujących wykonywanie swoich obowiązków służbowych w takiej formie – chodzi tu zarówno o sposób monitorowania czasu pracy, kontrolowania efektów i wyników pracy, jak też o zasady dotyczące na przykład przechowywania dokumentów firmowych oraz kontaktów z klientami.

  Zasady korzystanie ze służbowego sprzętu

  Ważne jest też kwestia sprzętu niezbędnego do pracy – jeżeli zabieramy do domu sprzęt służbowy, warto już na samym początku dobrze poznać zasady, na jakich zostaje nam on udostępniony.

 2. Przygotuj swoje stanowisko pracy – dobra organizacja pracy zdalnej to nie tylko zadbanie o dostęp do potrzebnego wyposażenia, ale też o odpowiednie nastawienie – musimy być w stanie skupić się na swoich obowiązkach, a do tego potrzebujemy właściwych warunków. Jasno wynika z tego, że często spotykane przekonanie o tym, że praca zdalna pozwala na pracę z wygodnej kanapy czy nawet łóżka jest błędne – przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy jest podstawą, dzięki której utrzymamy swoją produktywność również w warunkach domowych.

  Warto wyznaczyć sobie jedno miejsce do pracy, gdzie wszystkie niezbędne nam narzędzia i sprzęty będziemy mieć w zasięgu ręki – jeśli nie mieszkamy sami, powinno być to miejsce, gdzie inni domownicy nie będą nam przeszkadzać, ale też takie, gdzie my nie będziemy nikomu przeszkadzać.

  Zadbanie o odpowiednie miejsce do pracy jest jednak niezbędne nie tylko z powodu naszej produktywności, ale też zdrowia – również pracując w domu, musimy pamiętać o tym, że praca przy komputerze może mieć negatywny wpływ na nasz kręgosłup. Odpowiednie warunki pozwalające na utrzymanie poprawnej postawy są więc niezwykle ważne.

 3. Wyznaczaj konkretne cele i zadania – skoro wiemy już, jakie są oczekiwania naszego pracodawcy, a także przygotowaliśmy swoje stanowisko pracy, przyszedł czas na organizację pracy i zadań, jakie stoją przed nami. Kiedy idziemy do biura, nie mamy żadnych wątpliwości w związku z celem, jaki przyświeca naszej obecności tam, w domu jest jednak nieco inaczej – jest tu po prostu o wiele więcej rzeczy, które mogą nas rozpraszać.

  Łatwo w ten sposób przekroczyć termin, zapomnieć o ważnej wiadomości czy przegapić ważne spotkanie. Warto więc wyznaczać sobie konkretne cele – miesięczne, tygodniowe, a nawet dzienne. Lista zadań do wykonania pozwoli nam monitorować postępy oraz kontrolować swoją pracę, a pod koniec każdego dnia w łatwy sposób sprawdzimy, co zostało wykonane.

 4. Utrzymuj stałą komunikację z zespołem – praca poza źródłem dochodu oraz szansą na rozwój zawodowy oferuje nam również szansę na poznawanie wielu nowych osób. Funkcja społeczna biura jest niezwykle ważna, kontakt ze współpracownikami pozwala nie tylko na nawiązywanie dobrych relacji poprawiających atmosferę w firmie, ale też na wymianę pomysłów i omawianie projektów, co może przynieść działalności zespołu wymierne efekty w postaci szybszych rezultatów i innowacyjnych rozwiązań.

  Pracując z domu, taki kontakt zostaje mocno ograniczony, co może przynieść negatywne efekty zarówno dla naszej pracy, jak i samopoczucia – warto więc utrzymywać komunikację ze swoim zespołem. Oczywiście maile sprawdzają się przy przekazywaniu istotnych informacji, jednak przy omawianiu projektów czy postępów prac zdecydowanie lepiej korzystać z wideokonferencji, które dają nam szansę na prowadzenie swobodnej konwersacji.

 5. Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

 6. Nie zapomnij o odpoczynku – to, że pracujemy w domu, wcale nie znaczy, że nie potrzebujemy przerwy. Długie godziny spędzane przed ekranem komputera w domu są tak samo męczące dla naszych oczu, jak w biurze, a siedzenie w jednej pozycji przez długi czas nadal jest obciążeniem dla naszego kręgosłupa. Odejście nawet na kilka minut od komputera może dodać nam energii i pomóc w dalszej pracy.

  Praca zdalna oferuje nam wygodę oraz pozwala na uniknięcie poświęcania swojego czasu na dojazdy, wymaga jednak sporo samodyscypliny i odpowiedzialności, tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wykonywać powierzone nam zadania w sposób równie odpowiedzialny i skuteczny, jak w trakcie pracy w biurze.

 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie
Promocja na hosting WordPress

Jak założyć stronę WWW?

Strona internetowa jest bardzo ważnym punktem w rozwoju naszego biznesu. Dzięki niej możemy dotrzeć do większej liczby Klientów. Strona WWW to...

Jak zalogować się do poczty e-mail?

Korzystając z usług hostingowych w Domenomania.pl masz możliwość korzystania z poczty e-mail. Aby zacząć korzystać z konkretnej skrzynki...

Dlaczego wiadomości e-mail docierają z opóźnieniem?

Poczta e-mail to w dzisiejszych czasach usługa, z której korzysta większość osób. Ważne zatem jest, aby korzystać z usług poczty e-mail...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl