Co to jest Flask?
Flask to framework stworzony w języku programowania Python. Został opracowany przez Armina Ronachera, który kierował zespołem międzynarodowych entuzjastów Pythona o nazwie Poocco. Flask jest oparty na zestawie narzędzi Werkzeg WSGI i silniku szablonów Jinja2. Oba są właśnie projektami Pocco. Nie wymaga on żadnych określonych narzędzi oraz bibliotek, a także nie posiada warstwy abstrakcji bazy danych. Ma mały i łatwy do rozszerzenia rdzeń: jest to mikroframework, który nie zawiera ORM (Object Relational Manager) ani podobnych funkcji. Do korzystania z niego warto wykorzystywać hosting Flask.
Jakie zastosowanie ma Flask?
Flask jest to framework stosowany do budowania aplikacji webowych i warto obsługiwać go poprzez hosting Flask. Idealnie nadaje się do tworzenia mikrousług z uwagi na fakt, że jest lekki oraz nie zawiera żadnych narzędzi czy mechanizmów. Dzięki temu, że jego architektura jest minimalistyczna, idealnie pozwala nam na dostosowanie środowiska do naszych potrzeb. Cechy, które sprawiają, że Flask jest idealnym narzędziem do budowania aplikacji webowych to:
- Udostępnia serwer programistyczny i debuger
- Używa szablonów Jinja2
- Jest zgodny z WSGI 1.0
- Zapewnia zintegrowane wsparcie dla testów jednostkowych
- Posiada wiele rozszerzeń, które można wykorzystać do ulepszenia jego funkcjonalności
Hosting Flask – jak uruchomić aplikację?
W sekcji tej zobaczysz w jaki sposób można uruchomić aplikację w Flask na hostingu Flask w naszej firmie w bardzo łatwy i intuicyjny sposób. Zatem:
- Zaloguj się do cPanel
- Przejdź do sekcji „Oprogramowanie” i wybierz: Set Python App
- Wybierz opcję: Create Application
- Wprowadź szczegóły instalacji i następnie kliknij: Create
- Po poprawnej stworzeniu aplikacji zobaczysz ekran podobny do poprzedniego, stworzony już dla aplikacji.
- Następnie umieść swój projekt Flask na FTP za pomocą Menadżera Plików. Ważne: projekt powinien być umieszczony jako archiwum .ZIP w katalogu stworzonym dla aplikacji.
- Wróć do Menedżera plików i wypakuj umieszczony plik .ZIP. Kliknij na niego prawym klawiszem myszy i kliknij: Extract. Następnie podążaj zgodnie z zaleceniami w celu rozpakowania archiwum.
- Następnie przejdź do edycji WSGI. Kliknij prawym klawiszem na w plik „passenger_wsgi.py” prawym klawiszem myszy i wybierz: Edit
- Potwierdź chęć edycji pliku ponownie klikając: Edit
- Całą zawartość pliku zastąp kodem:
from flask1 import app as application
- Wróć teraz do sekcji „Oprogramowanie” i wybierz: Set Python App, a następnie przejdź do edycji swojej aplikacji.
- Wpisz nazwę pliku z wymaganiami aplikacji. W naszym przypadku jest to „requirements.txt” i następnie kliknij przycisk: Add
- Po dodaniu plik został zlokalizowany oraz pojawiła się możliwość aktywacji. Kliknij przycisk: Run Pip Install
- Kliknij przycisk „Run Pip Install” i wybierz wgrany plik z wymaganiami. Następnie ponów kliknięcie przycisku „Run Pip Install”.
- To wszystko! Twoja aplikacja w Flask została poprawnie aktywowana.
- Pozostało Ci jeszcze zrestartowanie całości.
- Poprawność działania aplikacji Flask możesz sprawdzić wchodząc w przeglądarce na ustanowiony adres URL.