Jak wykonać zrzut ekranu w systemie Windows?

Promocja na hosting WordPress

Zrzut obecnie wyświetlanego obrazu na ekranie, tzw. zrzut ekranu lub Print Screen umożliwia użytkownikom zapisywanie fragmentu ekranu a następnie jego dalszą edycję. Może to być przydatne do tworzenia nowych obrazów, jak również dodawania załączników, np. do wysyłanego zgłoszenia. Zapisuj zrzut ekranu wszystkiego co w tej chwili widzisz w systemie Windows a następnie zapisz go jako plik graficzny. W tym artykule wyjaśniamy w jaki sposób szybko wykonać zrzut ekranu w systemie Windows.

Domenomania.pl już od ponad 15 lat zajmuje się hostingiem stron WWW i rejestracją domen.

Zrzut ekranu – informacje podstawowe

Istnieje wiele powodów dla których możesz chcieć przechwycić ekran swojego monitora i zapisać go jako obraz na dysku komputera. Skorzystaj z tej opcji, np. podczas wysyłania do nas zgłoszenia z komunikatem błędu lub prezentacji utworzonej konfiguracji programu pocztowego, jeśli mimo prób jej uruchomienia, wciąż masz problem z obsługą poczty e-mail.

Popularną metodą wykonywania zrzutów ekranu było po prostu naciśnięcie przycisku PrtSc na klawiaturze. Po jego kliknięciu następowało przechwycenie wszystkiego co widzisz na ekranie monitora. Po uruchomieniu edytora graficznego, np. programu Paint w systemie Windows mogłeś wkleić obraz i poddać go dalszej edycji.

W miarę rozwoju systemu Windows użytkownicy doczekali się narzędzia Wycinanie, umożliwiające bardziej zaawansowane metody przechwytywania ekranu, np. jego fragmentu, dowolnego kształtu lub zrobienie zrzutu ekranu z opóźnieniem. To ostatnie przydatne było, np. w sytuacji gdy potrzebowałeś przed zapisaniem obrazu wykonać czynność, która wyświetli to co chcesz przechwycić.

W chwili obecnej system Windows oferuje jeszcze bardziej zaawansowane metody przechwytywania obrazu i wcale nie potrzebujesz w tym celu instalować dodatkowych aplikacji. Aplikacja Wycinek i szkic to rozbudowana wersja programu Wycinanie, oferująca jeszcze więcej dodatkowych funkcji robienia zrzutu ekranu.

Zrzut ekranu Windows – Wycinek i szkic

Użytkownicy systemu Windows 10 mają do dyspozycji proste  narzędzie do przechwytywania ekranu – Wycinek i szkic. Znajdziesz go w menu Start systemu Windows lub skorzystaj po prostu z wyszukiwarki.

Po uruchomieniu aplikacji otrzymasz dostęp do podstawowej funkcji – tworzenia nowego wycinka.

 • Kliknij przycisk Nowy aby utworzyć nowy wycinek lub rozwiń menu Nowy i wybierz wycinek z opóźnieniem.
  Uruchom aplikację Wycinek i szkic aby wykonywać zrzuty ekranu w systemie Windows
 • W nowym widoku skorzystaj z opcji wyboru kształtu wycinka, np. prostokąt, dowolny kształt, otwarte okno lub zrzut pełnoekranowy.
 • Zaznacz wybrany fragment lub okno którego zawartość chcesz zapisać jako plik. Zrzut ekranu został przechwycony. Możesz poddać prostej edycji, np. skorzystać z markerów i napisać coś, zaznaczyć, przyciąć.
 • Skorzystaj z przycisku Zapisz aby zapisać zrzut do pliku lub udostępnij go za pomocą zintegrowanych aplikacji, np. Poczta Windows.
  Wycinek i szkic pozwala na prostą edycję wykonanego zrzutu ekranu

Jeśli posiadasz hosting w Domenomania.pl możesz na nim umieścić swoją stronę WWW lub przechowywać pliki.

Przycisk PrtSc do wykonania zrzutu ekranu

Tradycyjna metoda wykonywania zrzutów ekranu opiera się na wciąż dostępnym na klawiaturze przycisku PrtSc. Jego naciśnięcie powoduje przechwycenie ekranu i umieszczenie go w schowku Windows a więc potocznie w pamięci systemu (schowek przechowuje ostatnio kopiowane elementy). W podstawowej metodzie zrzut ekranu nie będzie widoczny od razu. Należy skorzystać z dowolnego programu graficznego aby wkleić przechwycony zrzut ekranu.
Kliknij na klawiaturze w przycisk PrtSc aby wykonać zrzut ekranu a następnie edytować go w programie graficznym

 • Naciśnij na klawiaturze przycisk PrtSc aby wykonać zrzut całego ekranu.
 • Uruchom dowolny program graficzny i wklej obraz. Możesz go dowolnie edytować (wg. możliwości programu), a następnie zapisać jako plik graficzny.
 • Naciśnij na klawiaturze przycisk Alt + PrtSc aby wykonać zrzut ekranu aktualnie otwartego okna, np. eksploratora Windows czy przeglądarki.
 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie

Co to jest FAQ Schema i dane strukturalne?

Pozycjonowanie stron internetowych w wynikach wyszukiwania ma ogromne znaczenie dla sukcesu firmy w sieci Internet. Jednym z narzędzi, które może...

Jak dodać FAQ w WordPress za pomocą Yoast SEO?

FAQ Schema to struktura danych, która pomaga optymalizować witrynę pod kątem wyszukiwarek internetowych. Jest to specjalny format, który...

Analiza treści za pomocą Yoast SEO

Yoast SEO to popularna wtyczka stosowana w WordPressie, która umożliwia optymalizację treści pod kątem SEO. Dostarcza wiele przydatnych funkcji,...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl