Złośliwe ataki Brute Force polegają na metodzie prób i błędów w celu uzyskania dostępu do danych, np. hasło dostępu czy pozyskanie klucza do rozszyfrowania danych. Ataki Brute Force polegają głównie na kradzieży danych.
- Samoczynny proces ataku Brute Force
- Czy słowniki są przyczyną włamań?
- W jaki sposób skutecznie chronić nasze dane?
- Stałe zabezpieczenie danych jest nadrzędnym celem
Samoczynny proces ataku Brute Force
Podczas ataku Brute Force może zostać wykorzystana moc procesorów i procesorów graficznych przez co cały proces zgadywania jest przyspieszony. W zależności od długości i skomplikowania szyfrującego klucza cały proces może potrwać parę dni, tygodni i dłużej. Brute Force ma za zadanie wykraść dane dostępu poprzez sprawdzenie bardzo wielu kombinacji, opierających się na licznych algorytmach i często stosujących techniki nauki maszynowej.
Czy słowniki są przyczyną włamań?
Metoda słownikowa polega na wykorzystaniu słowników popularnych haseł i wyrażeń, które przy użyciu odpowiednich algorytmów ułatwia m.in. pozyskanie drugiej, trzeciej i kolejnych zmiennych. Dlatego nie jest zalecane stosowanie popularnych wyrażeń, słów, dat urodzenia przy ustawianiu nowych haseł dostępu.
Metoda ataku Brute Force z użyciem słowników wykorzystuje przeważnie jedną znaną zmienną, może to być login, który został zdobyty poprzez wyciek danych. Odtąd metoda słownikowa zacznie zgadywać hasła do konta użytkownika. Loginy pozyskiwane mogą być pozyskiwane w podobny sposób z użyciem baz popularnych loginów.
W jaki sposób skutecznie chronić nasze dane?
Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że nasza aktywność w sieci Internet może być przyczyną ataku hakerskiego. Sprawdź dobre praktyki, które mogą cię uchronić przed niebezpieczeństwami w Internecie:
- wybieraj tylko skomplikowane i niepospolite hasła i loginy,
- systematycznie zmieniaj hasła, aby były silne i złożone,
- unikaj zbyt częstego logowania,
- stosuj zabezpieczenia polegające na blokadzie kont lub użytkowników, którzy przekroczą limit nieudanego zalogowania,
- śledź aktywność w logach serwera w celu zidentyfikowania wielokrotnych prób połączenia z podejrzanych adresów IP,
- korzystaj z możliwości nadawania specjalnych uprawnień dla określonych adresów IP ( możliwość zalogowania do konta tylko i wyłącznie z odpowiedniego komputera lub sieci),
- korzystaj z menadżerów haseł, aby ograniczyć do minimum ryzyko przejęcia ich poprzez złośliwe oprogramowanie,
- korzystaj z aplikacji służących do ochrony dodatkowych zewnętrznych aplikacji, np. narzędzia służące do tworzenia kopii zapasowej czy też aplikacji, których celem jest ochrona przed malware, antywirusy, ransomware.
Należy zabezpieczyć się przed atakami oraz wirusami, których wynikiem może być: uzyskanie dostępu do poufnych danych, skrzynki e-mail, złamanie hasła dostępu, zidentyfikowanie adresu e-mail, karty kredytowej, dokonanie nieautoryzowanych zakupów.
Stałe zabezpieczenie danych jest nadrzędnym celem
Ataki rodzaju Brute Force wymagają trochę czasu, aby zakończyły się sukcesem. Skutkiem trwającego ataku Brute Force może być też doprowadzenie do unieruchomienia usługi, systemu lub samego procesu logowania – konieczność przetworzenia wielu prób rozszyfrowania danych może spowodować wolniejsze działanie serwera lub nawet doprowadzić do unieruchomienia całego serwera.
Należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo poprzez ograniczenie dostępu do niektórych zasobów (np. limitując i kontrolując parametry zabezpieczeń). Zachęcamy do tworzenia silnych haseł oraz do ograniczania liczby nieudanych prób logowania w swoich systemach.