Hasła dostępu to element autoryzacji, który towarzyszy nam na każdym kroku korzystania z sieci Internet. Pozornie trudne do odgadnięcia i złamania hasła, stają się łupem dla cyberprzestępców. Niezależnie od tego do czego ustalasz hasło dostępu, istnieje zawsze jakiś powód, dla którego jego złamanie może stać się dla Ciebie problemem. Dowiedz się jak tworzyć i zapamiętać bezpieczne hasła dostępu.
- Dane do autoryzacji – informacje podstawowe
- Jak tworzyć i zapamiętać bezpieczne hasła dostępu?
- Polecane aplikacje do generowania i przechowywania haseł
Dane do autoryzacji – informacje podstawowe
Nie ma sprawdzonej metody ochrony Twoich danych, która zadziałała by w 100%. Nie chcemy straszyć Ciebie, ale niezależnie od tego gdzie i w jakim celu korzystasz z haseł dostępu, zadbaj nie tylko o ich siłę ale i bezpieczeństwo.
Hasła dostępu stanowią dziś jeden z wielu elementów autoryzacji do różnego rodzaju systemów, kont i danych. Wciąż są skuteczne w działaniu, ale stanowią coraz częściej tylko jedną z kilku warstw autoryzacji. Kody SMS, dane biometryczne, generatory kodów i inne techniki, nie zawsze są tak samo skuteczne, ale w połączeniu w jeden system, mogą skutecznie chronić Twoje dane. W większości przypadków, rejestrując konto w sklepie, portalu randkowym czy kupując nową usługę internetową, zostaniesz poproszony o nadanie hasła dostępu.
- Przeczytaj więcej o tworzeniu silnych i bezpiecznych haseł
- Jak sprawdzić hasło zapisane w przeglądarce?
W tym artykule dowiesz się jak w łatwy sposób tworzyć unikalne hasła dostępu, a jednocześnie łatwo je zapamiętać lub przechowywać.
Jak tworzyć i zapamiętać bezpieczne hasła dostępu?
W osobnym artykule przybliżyliśmy Tobie w jaki sposób tworzyć hasła dostępu, jak je przechowywać. To podstawowe informacje, które mogą być dla Ciebie bardzo przydatne dlatego zapoznaj się z nim.
Tworzenie silnych haseł dostępu jest łatwe. W poniższym poradniku znajdziesz 8 pomysłów jak to wykonać skutecznie. Ich zapamiętywanie też nie musi być trudne, jeśli przyjmiesz określony schemat ich tworzenia. Warto w tym miejscu posłużyć się pewnymi schematami, a jeśli to możliwe, aplikacjami. Te coraz częściej oferują możliwość zarządzania bazą haseł z różnych urządzeń jednocześnie, np. telefonu, tabletu i komputera.
Sprawdź 8 sprawdzonych pomysłów jak generować silne i bezpieczne hasła dostępu:
- Używaj menadżera haseł: większość narzędzi umożliwiających przechowywanie haseł posiada też wbudowane generatory. Nie jest to sposób na utworzenie prostego hasła dostępu, ale przede wszystkim silnego. Niektóre aplikacje pozwalają wprowadzić schematy haseł, np. dodanie własnego prefiksu czy zamknięcie się w określonej grupie znaków. Generowane hasła od razu zachowasz w aplikacji.
- Łącz ze sobą słowa: w tej metodzie możesz połączyć ze sobą kilka słów kluczowych, tworząc jedno rozbudowane hasło. Posłuż się nazwami ulubionych miast, krajów, nazwisk czy alfabetem, tworząc hasło zaczynających się literą, odpowiednio wg. kolejności alfabetycznej. Ten schemat może pomóc Tobie w zapamiętywaniu haseł, poprzez zmianę kolejności słów dla różnych systemów oraz schematyczność:
Przykład: MickiewiczBrzechwaSzymborska
- Wprowadzaj hasła całymi zdaniami: ulubiony cytat, długi tytuł książki, przysłowie, a może wymyślona historyjka. Każdy sposób jest dobry aby utworzyć bezpieczne hasło:
Przykład: MarekMaNowySamochod
- Twórz akronimy: skorzystaj z wcześniejszej metody, ale tym razem zamiast całych zdań wprowadź pierwsze litery poszczególnych słów:
Przykład: Zamiast: Syrenka znajduje sie w Warszawie Wprowadź: SzswW
- Przesuń znaki na klawiaturze: ustal hasło dostępu, które chcesz używać, np. nazwa przedmiotu, imię i nazwisko. Następnie utwórz schemat jego modyfikacji, np. używaj znaków znajdujących się po prawej stronie od znaku który faktycznie chciałbyś wpisać na klawiaturze:
Przykład: Zamiast: JanNowak Wprowadź: KsmMpesk
- Błędy ortograficzne: jak bardzo nie jesteś ich zwolennikiem, teraz mogą pomóc Tobie w tworzeniu silnego hasła. Pamiętaj, że najpopularniejszą metodą łamania haseł, jest używanie narzędzi korzystających z baz/generatorów najczęściej używanych słów. Każda ich modyfikacja, czy to zamiana litery na cyfrę czy dodanie błędu ortograficznego, zwiększa siłę Twojego hasła:
Przykład: Zamiast: ZaGoramiZaRzekami Wprowadź: ZaGuramiZaZekami
- Dodaj losowe słowo do już istniejącego hasła lub utwórz nowe: ta metoda nie jest w żaden sposób unikalna, ale może dać Tobie pomysł jak szybko zaktualizować Twoje ulubione hasła. Po prostu dodaj do nich nowe słowo lub kilka znaków specjalnych:
Przykład: Marek123Akordeon
Przyjrzyj się powyższym metodom. Wydają się oczywiste, ale większość użytkowników nie ma pomysłu na to jak stworzyć silne hasło. Skorzystaj z tych prostych metod aby stworzyć je samodzielnie.
Możesz łatwo wypracować pewien schemat tworzenia haseł, np. poprzez ich kojarzenie z tym, do czego mogą posłużyć. Oczywiście nie jest metodą używanie tego samego hasła w każdym systemie dodając, np. nazwę witryny na końcu. Jednak używane np. pierwszego znaku adresu WWW i skojarzenie go z jakimś charakterystycznym dla strony elementem, może pomóc Ci szybko przypomnieć je sobie.
Popularne aplikacje do przechowywania haseł
Sprawdź 3 aplikacje, które możesz już teraz użyć aby zarządzać swoimi hasłami dostępu:
- KeePass: aplikacja dostępna na różne urządzenia, synchronizująca bazę za pomocą ręcznie dodawanego pliku, synchronizację przez chmurę lub płatnej synchronizacji producenta,
- LastPass: aplikacja online do przechowywania haseł w chmurze,
- Hasła Google: menadżer haseł w ramach konta Google synchronizuje je na wszystkich urządzeniach, na których masz dostęp do konta Google.
Każde z rozwiązań oferuje inny sposób synchronizowania danych i każdy z nich możesz dopasować do swoich potrzeb.