Co to jest Core Web Vitals?

Promocja na hosting WordPress

Wskaźniki internetowe to gorący temat w społeczności zajmującej się szeroko pojętym SEO. Jednym z popularnych tematów powiązanych z SEO jest właśnie Core Web Vitals.

Ulepszenie wskaźników zapewnia lepsze wrażenia użytkownika i stanowi jeden z czynników rankingowych w Google w zakresie jakości strony. Dowiedz się więcej, czym jest Core Web Vitals.

Co to jest Core Web Vitals?

Core Web Vitals to wskaźnik dotyczący szybkości i wydajności strony internetowej obejmujący parametry, które określają doświadczenie użytkownika (głównie w zakresie jakości strony) pod przeglądania witryny. Obejmują one m.in. szybkość ładowania serwisu, opóźnienie przy pierwszym działaniu, interaktywność serwisu oraz pomiar stabilności wizualnej.

Core Web Vitals analizuje 3 kluczowe elementy witryny internetowej

Wskaźnik CWV obliczany jest na podstawie wskazanych parametrów mierzonych przez wskaźniki:

Largest Contenful Paint (LCP)

LCP czyli Largest Contenful Paint odpowiadający za szybkość ładowania serwisu. Nazwa wskaźnika wskazuje również na sposób pomiaru tj. pomiar czasu ładowania największego elementu na stronie, niezależnie od tego czy będzie to obraz, film albo tekst.

Wskaźnik przyjmuje wartość graniczną do 2,5 sekundy, po której wynik z pozytywnego zmienia się w przeciętny, a następnie niski. Jeśli posiadasz na stronie internetowej duży obraz lub tło, wideo albo zbyt wiele kodu JS lub CSS, które mogą blokować renderowanie witryny, możliwe, że będziesz musiał popracować nad swoją stroną w celu poprawienia wyniku tego wskaźnika.

Firs Input Delay (FID)

FID czyli Firs Input Delay pozwala określić interaktywność serwisu, a czas pomiaru liczony jest od początku wczytywania jej pierwszego elementu do momentu, w którym strona zostanie załadowana w stu procentach.

Wynik pomiaru FID poniżej 100 milisekund, uznawany jest za pozytywny, a powyżej wymagający poprawy, najgorszy wynik określany jest jako niski (dla wartości powyżej 300).

Cumulative Layout Shift (CLS)

CLS czyli Cumulative Layout Shift pozwala zmierzyć stabilność wizualną strony, a więc czas od rozpoczęcia ładowania strony, do ustania wszystkich „przesunięć” wizualnych w witrynie. Nie należy mylić tego parametru z FID, który odnosi się tylko do czasu załadowania wszystkich elementów.

Jak zmierzyć CWV?

Jednym z narzędzi, za pomocą którego możesz dokonać aktualnie pomiaru Core Web Vitals, jest np. PageSpeed Insights, jak również odnajdziemy je w Google Search Console w sekcji: Ulepszenia > podstawowe.

Wiedząc co powinieneś mierzyć, możesz podjąć się działań, aby naprawić problemy na stronie internetowej. Skoncentruj swoje działania na optymalizacji czasu wczytywania strony oraz jej zawartości, np. optymalizując kod CSS, wprowadzając optymalizację obrazów, eliminując zbędny kod lub poprawiając czas wykonywania JavaScript, itp..

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl