Włączenie logowania błędów PHP do pliku powoduje, że we wskazanej lokalizacji na serwerze FTP do wybranego pliku będą zapisywane komunikaty błędów PHP, które występują na Twoim serwerze.
Zapisywanie (czyli logowanie) błędów PHP do pliku jest podstawową czynnością diagnostyczną, którą administratorzy wykonują w celu interpretacji i podjęcia działań, mających na celu naprawę błędów lub optymalizację witryny.
Na czym polega logowanie błędów PHP do pliku?
Każdy administrator strony internetowej jest odpowiedzialny, aby utrzymać jej aktywność w sieci Internet. Najczęściej wiążę się z bieżącym reagowaniem na pojawiające się błędy PHP oraz na optymalizowaniu działania witryny. Wraz z rozwojem każdego projektu WWW może pojawić się potrzeba sprawdzenia błędów PHP na serwerze – część występujących błędów PHP może wymagać szybkiej naprawy, aby strona WWW była dostępna dla odwiedzających.
Ustawienie zapisywania błędów PHP do pliku ułatwia zapoznanie się z treścią komunikatów błędów, występujących podczas wykonywania skryptów PHP, które najczęściej są częścią składową strony WWW. Włączenie logowania błędów PHP do pliku spowoduje zapisywanie treści komunikatów błędów we wskazanym pliku na serwerze FTP, które zdecydowanie ułatwiają identyfikacje przyczyn błędów oraz ich szybką naprawę.
Jak w php.ini ustawić logowanie błędów PHP do pliku?
Aby włączyć zapisywanie błędów PHP do pliku, należy utworzyć plik php.ini (lub go zmodyfikować, jeśli taki już istnieje) w katalogu, na który przekierowana jest domena. W zawartości pliku php.ini należy umieścić fragment kodu, w którym będziesz mógł zdefiniować ustawienia zapisywanych błędów PHP.
Aby zapisywać komunikaty błędów PHP, umieść w pliku php.ini (znajdującym się w katalogu, na który skierowana jest domena) odpowiedni kod określający zasady zapisywania występujących błędów:
log_errors = On error_log = /nazwa-pliku.log error_reporting = E_ALL & ~E_NOTICE
Dodatkowe informacje:
- dyrektywa error_reporting pozwala ustawić, które błędy PHP mają być raportowane do wskazanego pliku. Więcej informacji o stałych, które możesz użyć przy dyrektywie error_reporting znajdziesz w oficjalnej dokumentacji PHP.
- plik nazwa-pliku.log musi zostać wcześniej utworzony oraz posiadać ustawione prawa do zapisu. Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz w oficjalnej dokumentacji PHP pod tym adresem.
Po umieszczeniu pliku php.ini w katalogu, rozpocznie się zapisywanie błędów PHP do wskazanego pliku (o ile takie błędy występują). Po zapisaniu komunikatów błędów, należy pobrać plik nazwa-pliku.log na swój komputer i sprawdzić jego zawartość, aby zapoznać się z występującymi błędami PHP na serwerze.