Jakie są główne parametry hostingu?

Promocja na hosting WordPress

Hosting to miejsce na zewnętrznym serwerze, do którego przesyłane są pliki niezbędne do utrzymania strony WWW, a także poczty elektronicznej. Hostingi możemy podzielić na kilka rodzajów.

Hosting nazywany jest również serwerem, który najłatwiej przedstawić jako specjalnie skonfigurowany komputer, który na stałe podłączony jest do sieci Internet. Celem operatorów jest  utrzymywanie jak najwyższego parametru uptime, czyli czasu, gdy serwer był przez przerwy dostępny dla użytkowników. Na serwerze mogą znajdować się pliki stron WWW oraz skrzynki e-mail czy wiele innych usług działających w sieci Internet.

Wybór hostingu przede wszystkim powinien być uzależniony od Twoich potrzeb. Jeśli zajmujesz się np. blogowaniem i Twój blog oparty będzie o platformę WordPress, to wówczas warto zwrócić uwagę by dostawca usług hostingowych posiadał w swojej ofercie rozwiązania zoptymalizowane pod system WordPress oraz zapewniał automatyczny instalator aplikacji, aby ułatwić uruchomienie bloga.

Jakie są główne parametry serwera?

Do głównych parametrów hostingu najczęściej zaliczają się:

  • Pojemność – to dostępna przestrzeń na dysku, w której ramach możesz umieszczać pliki stron WWW, bazy danych oraz tworzyć konta e-mail. Parametr ten najczęściej przedstawiany jest przy użyciu jednostek: MB lub GB.
  • Transfer – to ruch zarówno przychodzący oraz wychodzący, który generowany jest na serwerze, np. podczas wywoływania stron WWW oraz wysyłki/odbioru poczty e-mail.
  • Ilość i typ baz danych – bazy danych stosowane są do obsługi dynamicznych stron WWW oraz popularnych systemów CMS takich jak: WordPress. Najpopularniejszym typem bazy danych jest MySQL.
  • Technologie dostępne na serwerze – sprawdzając parametry hostingu należy zwrócić też uwagę na obsługiwane języki programowania, np. PHP, HTML, C, C++, Python i PERL.
  • Ilość stron WWW – niektóre oferty na hostingu podzielone są ze względu na ilość stron WWW. Od niego może zależeć zarówno ilość pojemności oraz ilość baz danych, które może utworzyć na serwerze.
  • Kopia zapasowa – jest to również jeden z głównych parametrów, ponieważ określa czy Twoje dane są na serwerze bezpieczne. Sprawdź czy operator serwera wykonuje niezależne od Ciebie kopie zapasowe Twoich danych na wypadek ich utraty.

Od jakich parametrów zależy stabilność pracy serwera?

Aby podjąć ostateczną decyzję przy wyborze serwera warto również ocenić dodatkowego parametry, od których zależeć może niezawodność oraz stabilność pracy serwera. Od dodatkowych cech hostingu oraz jego operatora może zależeć czy inni użytkownicy Internetu będą mieli dostęp do Twoich stron WWW bez niespodziewanych przerw, np. w godzinach najwyższego ruchu.

  • Dostępność serwera – często przedstawianie tego parametru na poziomie 100% jest bardzo nieodpowiedzialne i jest marketingowym nadużyciem. Warto sprawdzić jaki dokładnie poziom dostępności jest gwarantowany w regulaminie usług, aby uniknąć niespodzianek z dostępem do swoich danych.
  • Lokalizacja i Data Center – warto sprawdzić w jakich dokładniej lokalizacji (czy w kraju czy za granicą) znajduje się Data Center z fizycznymi serwerami. Niektóre mogą mieć kilka lokalizacji i łączyć się z wieloma sieciami szkieletowymi na świecie. Data Center może posiadać niezależne linie zasilające czy dodatkowe generatory prądu oraz UPS w celu zabezpieczenia przed nagłym odcięciem dopływu energii. W im lepszej lokalizacji znajduje się Twój serwer tym lepiej dla Ciebie.
  • System monitorujący serwery mogą być chronione dodatkowymi systemami monitorującymi, które na bieżąco badają funkcjonowanie serwerów i usług. Pozwalają na przewidywanie zagrożeń z zastosowaniem prognozowania heurystycznego i zawczasu zapobiegają sytuacjom kryzysowym.
  • Całodobowa pomoc – warto sprawdzić jaki jest zakres pomocy technicznej oraz w jakim czasie możesz uzyskać od nich pomoc. Swobodna możliwość kontaktu z administratorem w sytuacjach kryzysowych zwiększa komfort korzystania z usług.
  • Szczegóły odnośnie kopii zapasowych – sprawdzaj szczegóły odnośnie kopii zapasowych – czy masz do niej dostęp całą dobę oraz w jaki sposób kopie danych są zabezpieczone. Zweryfikuj jaka jest łączna pojemność na dane umieszczone w kopii zapasowej oraz czy możesz je samodzielnie przywrócić (bez dodatkowych opłat).

Jaki hosting dostępny jest w Domenomania.pl?

Oferta Domenomania.pl została stworzona z myślą o wszystkich użytkownikach Internetu. W swojej ofercie posiadamy profesjonalne i bardziej wydajne hostingi oraz ekonomiczne rozwiązania, które gwarantują znacząco wysoką jakość oraz szybkość działania przy niskiej cenie usług hostingowych.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl