Czym są tagi i kategorie WordPress?

Promocja na hosting

Główną funkcją kategorii i tagów w witrynie WordPress jest porządkowanie treści. Ułatwiają one odwiedzającym przeglądanie treści i dostęp do najważniejszych, interesujących ich, publikacji. Chociaż pełnią bardzo podobną funkcję porządkowania publikacji, w praktyce działają na dwóch różnych archiwach danych. Dowiedz się więcej czym różnią się kategorie od tagów WordPress.

Tagi i kategorie WordPress pełnią odrębną funkcję w witrynie internetowej. Kategorie pozwalają na podstawowe porządkowanie wpisów wg. określonego tematu/przeznaczenia ich publikacji. Tagi sprowadzają się do wyszczególnienia kluczowych słów opisujących publikowaną treść.

Kategorie i tagi nie tylko opierają sie na dwóch różnych archiwach (zbiorach) ale również znajdują różne miejsce w których pojawiają się w witrynie internetowej. Ich lokalizacja zależna jest od używanego motywu, mogą być dowolnie przenoszone przez użytkownika.

Możesz korzystać z widgetów aby wprowadzić do szablonu strony internetowej widoczne pola wyboru kategorii wpisów oraz używanych w nich tagów. Zasadnicza różnica w korzystaniu z tagów i kategorii WordPress to fakt, że kategorię mogą tworzyć hierarchię (drzewo), a tagi nie mogą.

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Czym są kategorie WordPress?

Kategorie WordPress to podstawowy mechanizm porządkujący publikowane treści. Określają one nadrzędny temat/zagadnienie jakie poruszają publikowane w nich treści.

Tworząc drzewo kategorii, możesz odpowiednio przypisywać wpisy do poszczególnych kategorii nadrzędnych, kategorii podrzędnych lub obu jednocześnie. Celem takiego działania jest ułatwienie użytkownikowi dotarcie do interesujących go treści.


Przykład: Możesz utworzyć podstawowe kategorie na blogu kulinarnym posługując się hasłami śniadanie, obiad i kolacja. Tworząc podkategorie, możesz wprowadzić dodatkową strukturę podziału, np. obiad > zupa, danie główne, surówka.

Dla większości użytkowników WordPress używanie kategorii jest wystarczającym mechanizmem grupowania treści. Dobrze przygotowana struktura kategorii umożliwi idealne dopasowanie postów i ich łatwe odnalezienie w przyszłości. Większość użytkowników tworzących struktury kategorii zamyka się na dwóch poziomach, tworząc kategorie główne i podkategorie.

Dodając nowe posty możesz przypisywać ich do wielu kategorii i podkategorii jednocześnie. Powinieneś być przy tym ostrożny i gdyż takie działanie, może w przyszłości zaburzyć dostęp do treści.

Przykład: Przypisywanie postów do zbyt wielu kategorii może spowodować, że użytkowników poruszający się w drzewie kategorii odczuje, że ciągle przegląda te same wpisy.

Czym są tagi WordPress?

W odróżnieniu od kategorii, tagi stanowią bardziej rozbudowany mechanizm identyfikowania publikacji ze względu na ich treść. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że tagi to słowa kluczowe opisujące zawartość postów. Im lepiej dobrane, tym szybciej pozwolą użytkownikowi odszukać interesujące go treści.

Tagi to dodatkowa forma nawigacji po witrynie WordPress. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie grupowanie postów za pomocą kategorii okaże się niewystarczające. Łatwo określić tagi, uznając, że tagami nie są kategorie, a więc koncentrując dobór słów na zawartości postu.

Przykład: W drzewie kategorii stworzyłeś strukturę podstawowych dań, używaj tagów do opisania ich składników. Powtórz ten sam mechanizm tworząc drzewo kategorii i dodając tagi dla innych tematów publikowanych postów.

Zwróć uwagę na to, że podobnie jak przy kategoriach, tak samo każdy post możesz opisać tymi samymi, powtarzającymi się tagami. W odróżnieniu od kategorii, użytkowników filtrujący treści za pomocą tagów będzie podążał za określonymi słowami/zagadnieniami kluczowymi. Taka wędrówka odbywa się przez wszystkie kategorie, dlatego podobnie jak wcześniej, ważne jest aby tagi faktycznie oddawały zawartość postów.

Jak przenieść stronę WWW z dhosting.pl na inny serwer w 48h?

 [alert style="info"]Napisz na BOK@domenomania.pl i zrobimy to za CIEBIE w 48H!Jednak jeśli wolisz zrobić to sam poniżej dajemy Ci...

Jak przenieść stronę WWW z Linux.pl na inny serwer w 48h?

 [alert style="info"]Napisz na BOK@domenomania.pl i zrobimy to za CIEBIE w 48H!Jednak jeśli wolisz zrobić to sam poniżej dajemy Ci...

Jak uzyskać kod authinfo w home.pl?

Usługa utrzymania domen internetowych jest z reguły podobna u wielu dostawców. Obejmuje podstawowe elementy, takie jak rejestracja, odnowienie i...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl