Naprawa uszkodzonej tabeli w bazie MySQL

Promocja na hosting WordPress

Podczas korzystania z systemów CMS (np. WordPress lub Joomla!) może zdarzyć się, że tabela w bazie danych MySQL będzie uszkodzona. Najczęściej naprawa uszkodzonej tabelki w bazie danych MySQL wymaga wykonania jednej prostej operacji za pośrednictwem phpMyAdmin.

phpMyAdmin to popularne narzędzie, które zostało stworzone w celu maksymalnego ułatwienia procesu zarządzania bazami danych MySQL na hostingu. Bazy danych MySQL stosowane są podczas budowy dynamicznych stron WWW. phpMyAdmin jest aplikacją internetową, która służy do zarządzania bazami danych MySQL. Do obsługi phpMyAdmin wystarczy posiadać przeglądarkę internetową.

Jak sprawdzić, która tabela jest uszkodzona?

Najczęstszym objawem uszkodzonej tabeli w bazie danych MySQL jest komunikat błędu wyświetlany zamiast docelowego strony internetowej. W komunikacie informującym o uszkodzonej tabeli bazy danych MySQL można znaleźć podobny (lub inny) do poniższego treść błędu:

Table ‘./nazwa-tabeli’ is marked as crashed and should be repaired

W przypadku powyższego lub podobnego komunikatu błędu rozwiązanie może być bardzo proste. Po zalogowaniu do phpMyAdmin, należy wykonać operację naprawy wskazanej w komunikacie błędu tabeli.

Jak w phpMyAdmin naprawić tabelę w bazie danych?

Aby naprawić uszkodzoną tabelę w bazie danych MySQL za pomocą phpMyAdmin:

 1. Uruchom phpMyAdmin i przejdź do bazy danych MySQL, w której znajduje się uszkodzona tabela.
 2. Po wybraniu bazy danych MySQL, znajdź i zaznacz tabelę, którą chcesz naprawić. Po jej zaznaczeniu, wybierz opcję: Napraw tabelę.

  WAŻNE! Zalecamy wykonanie kopii zapasowej dla tabeli, którą chcesz naprawić, ponieważ operacji naprawy może spowodować usunięcie uszkodzonych rekordów.

 3. Po kliknięciu: Napraw tabelę, proces naprawy wskazanej tabeli bazy danych MySQL zostanie rozpoczęty. Po zakończeniu naprawy tabeli, na ekranie zostanie wyświetlony komunikat informujący o pomyślnym wykonaniu zapytania SQL.
 4. Po pomyślnej naprawie uszkodzonej tabeli bazy danych MySQL, komunikat błędu o uszkodzonej tabeli podczas wyświetlania strony WWW nie powinien już występować.

Co powoduje uszkodzenie tabel w MySQL?

MySQL od samego początku wyróżniał się jako bardzo niezawodny i stabilny menedżer baz danych. Jednakże, jak w każdym oprogramowaniu, mogą zdarzyć się sytuacje, które spowodują uszkodzenie tabel będących częścią naszej bazy danych.

Kiedy taka sytuacja wystąpi, aplikacja internetowa korzystająca z tej bazy danych przestaje działać, wyrzucając na ekran błąd, który powiadamia nas o tej sytuacji i informuje nas o nazwie tabeli, której dotyczy problem. Uszkodzenie tabel w MySQL może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym problemami z oprogramowaniem i sprzętem. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn:

  • Awaria usługi MySQL po ponownym uruchomieniu: Jeśli MySQL napotyka problemy podczas startu, na przykład z powodu uszkodzonych plików konfiguracyjnych lub problemów z uprawnieniami, może to prowadzić do uszkodzenia tabel.
  • Automatyczne ponowne uruchomienie serwera MySQL: Niespodziewane restarty, np. z powodu aktualizacji systemu lub awarii, mogą zakłócać proces zapisu, co potencjalnie uszkadza tabelę InnoDB.
  • Awaria zasilania lub problemy z pamięcią: Nagła utrata zasilania lub błędy w pamięci mogą spowodować, że serwer MySQL nie zapisze tabeli bazy danych poprawnie, co może prowadzić do ich uszkodzenia.
  • Błędy w systemie operacyjnym lub kodzie MySQL: Błędy w oprogramowaniu, takie jak błędy w systemie operacyjnym lub w samym kodzie MySQL, mogą powodować uszkodzenie tabel.
  • Awaria sprzętu: Problemy z dyskiem twardym, na którym przechowywane są dane MySQL, lub inne problemy sprzętowe mogą prowadzić do uszkodzenia danych.

Sprawdź także:

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl