Czym różni się strona internetowa od witryny internetowej?

Korzystając z Internetu spotkasz się z różnego rodzaju pojęciami typowo związanymi z siecią, jej obsługą, konfiguracją, a także określającymi różnego typy stron internetowych, treści do jakich posiadasz dostęp. Jednymi z najczęściej używanych pojęć są strona internetowa oraz witryna internetowa. Pozornie bardzo podobne do siebie z nazwy, mogą stanowić podstawę do wielu nieporozumień szczególnie, gdy przyjdzie Tobie wykonywać zlecenie lub prosić o pomoc innych, a nawet wskazać adres, np. znajomemu. Dowiedz się czym różni się strona internetowa od witryny internetowej?

Strona internetowa a witryna internetowa

Tak samo w języku polskim jak również angielskim posługujemy się dwiema odmiennymi nazwami, strona internetowa czyli webpage oraz witryna internetowa czyli website. Może to być nieco mylące dla początkującego użytkownika, jednak powinieneś wiedzieć czym różnią się oba zagadnienia aby uniknąć w przyszłości problemów, np. gdy będziesz chciał zlecić projekt strony internetowej lub uruchomić własną witrynę internetową.

Książka, to idealny przykład tego czym różnią się poruszane w tym artykule zagadnienia. Zanim powstał Internet, najpopularniejszą formą przyswajania wiedzy były m.in. książki. Stanowiły one zbiór stron połączonych w jedną całość. Każda strona książki dostarczała inne informacje. Przechodziłeś od strony do strony, aby w końcu zamknąć ją i odłożyć na półkę. Dokładnie na tej samej zasadzie działa witryna internetowa będąca w tym przypadku książką, a jej strony to strony internetowe będące zbiorami pojedynczych treści.

Przykład:

O ile strony książki łączy często ta sama historia lub stanowią odrębne zagadnienia, poruszasz się między nimi przechodząc od strony do strony. W przypadku witryn internetowych za poruszanie się po stronach odpowiadają linki wewnętrzne, które dodatkowo rozszerzają możliwości doboru treści. Odpowiednio skonfigurowane pozwalają na szybki przechodzenie między kolejnymi stronami, stronami powiązanymi tematycznie lub stronami stanowiącymi rozszerzenie już przeczytanej treści.

Znaczenie stron i witryn w wyszukiwarce Google

Jako użytkownik Internetu odróżnienie strony internetowej od witryny internetowej pomoże Tobie w zrozumieniu niektórych mechanizmów działania sieci oraz uchroni przed nieporozumieniami w rozmowie, np. z agencją interaktywną. Powinieneś wiedzieć, że te różnice mają też znaczenie dla wyszukiwarek, np. Google.

Wyszukiwarka Google nie indeksuje witryn internetowych a jedynie strony internetowe, a więc ich zawartość. Strona główna witryny internetowej, to wciąż strona i podobnie jak cała reszta, pojawia się ona jako wynik wyszukiwania, odpowiedź na zadane Google pytanie. Google wskazuje nie witryny internetowe, a konkretne strony spełniające kryteria wyszukiwania i będące najlepszym dla nich wynikiem.

Google indeksuje strony internetowe Twojej witryny i zwraca je jako wynik wyszukiwania

Roboty indeksujące przeszukują witrynę internetową i indeksują każdą jej stronę na podstawie jej zawartości a nie całości jaką jest witryna. Ta informacja powinna mieć dla Ciebie ogromne znacznie w chwili, gdy zechcesz optymalizować witrynę internetową pod kątem określonej frazy kluczowej. Powinieneś optymalizować każdą stronę WWW w taki sposób, aby razem z innymi stanowiły zbiory funkcjonujące w obrębie witryny internetowej.  Optymalizowanie jednej strony to za mało, aby znaleźć się wysoko w rankingu dla określonej frazy. Tak samo jak jeden dobry kawałek książki, nie oznacza, że będziesz chciał ją przeczytać do końca lub wrócisz do niej w przyszłości.

Ten schemat pokazuje nie tylko różnice między stroną a witryną internetową, ale również zachodzące w niej zależności. Także świadomość, że o jakości publikowanych treści, zainteresowaniu witryną internetową, decyduje każda z jej stron, która będąc wynikiem wyszukiwania w Google, może przesądzić o tym czy użytkownik zainteresuje się nią czy opuści i nigdy nie wróci.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Jaka wersja PHP dla WordPress?

Witryny internetowe zbudowane na CMS WordPress cieszą się ogromną popularnością. Twórcy tego systemu stale dbają o rozwój WordPress. Podobnie...

Jak sprawdzić z jakiej wersji WordPress korzystam?

WordPress to najpopularniejszy system CMS na świecie. Wielu użytkowników często nawet nie zdaje sobie sprawy, że jego strona internetowa...

Transfer, delegacja, przekierowanie domeny – różnice

Na domenie można wykonać wiele ustawień i zmienić sposób, w jaki wskazuje na określoną witrynę, jej pliki, a także, w jaki sposób...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl