PrestaShop to bardzo popularna platforma używana do tworzenia sklepu internetowego. Obok WooCommerce jest to najczęściej wykorzystywany silnik sklepu WWW w Polsce. Korzystanie z tego oprogramowania nie musi być trudne. Zobacz jak zainstalować PrestaShop.
PrestaShop – wymagania
PrestaShop jest darmowym silnikiem do obsługi sklepu internetowego. Przy instalacji tego oprogramowania warto zadbać, aby hosting dla sklepu internetowego w 100% spełniał wymagania PrestaShop. Do takich wymagań zaliczamy elementy takie jak:
- Domena internetowa
- Webserver: Apache 2.2+ lub Nginx lub LiteSpeed
- PHP w wersji 7.1 lub wyższej
- Bazę danych MySQL w wersji 5.6 lub 8.0
- Odpowiednią konfigurację PHP
- memory_limit=256mb
- upload_max_filesize=16mb (minimum, ale rekomendujemy więcej)
- Certyfikat SSL dla bezpieczeństwa danych w sklepie
- Rozszerzenia PHP takie jak:
- CURL
- DOM
- fileinfo
- GD
- intl
- mbstring
- zip
- json
- iconv
Jak zainstalować PrestaShop?
Instalacja PrestaShop może odbywać się na różne sposoby. Wychodząc na przeciw naszym Klientom umożliwiamy automatyczne i intuicyjne instalowanie PrestaShop w zaledwie kilka minut.
- Zaloguj się do cPanel
- W sekcji „Autoinstalator” wybierz: PrestaShop
- W prawej części ekranu wybierz opcję: Instaluj tę aplikację
- Określ parametry instalacji PrestaShop:
- Domena – z rozwijanej listy wybierz domenę, pod jaką ma działać sklep. Jeśli nie ma jej na liście to dodaj ja do konta hostingowego.
- Lokalizacja – pozostaw to miejsce puste jeśli sklep ma działać pod domeną główną. Jeśli ma to być np. adres www.mojadomena.pl/sklep to w polu tym wpisz: sklep
- Wersja – domyślnie ustawione jest najnowsze wydanie PrestaShop do instalacji. Jeśli chcesz to zmienić to starsze wersje możesz wybrać z rozwijanej listy.
- Automatyczna aktualizacja – domyślne ustawienia są poprawne. Będą zabezpieczać Twój sklep przed dokonaniem automatycznej aktualizacji. Oczywiście możesz zmienić te ustawienia.
- Ustawienia – w tym miejscu możesz skonfigurować adres e-mail oraz hasło, czyli dane jakimi będzie można logować się do panelu administracyjnego sklepu PrestaShop po jego instalacji. Po wpisaniu odpowiednich danych kliknij: Zainstaluj
- W tym momencie zobaczysz pasek postępu instalacji PrestaShop. Całość zajmie niecałą minutę.
- To wszystko. Sklep PrestaShop został zainstalowany, a na ekranie zobaczysz jego dane oraz adres URL do panelu administracyjnego.