W poniższym artykule znajdziesz informacje odnośnie podstawowych komend bash, których możesz używać w wierszu poleceń podczas połączenia SSH do operacji związanych z wyświetlaniem plików.
- Komenda: cat (łączenie i wyświetlanie plików)
- Komenda: head (wyświetlanie początku pliku)
- Komenda: less (wyświetlanie pliku z przewijaniem)
- Komenda: tail (wyświetlanie ostatnich wierszy pliku)
Komenda: cat (łączenie i wyświetlanie plików)
Polecenie cat (ang. concatenate, czyli łączyć) służy głównie do łączenia plików, które mogły zostać wcześniej podzielone przy użyciu komendy split oraz do tzw. kierowania zawartości plików na standardowe wyjście, czyli po prostu do wyświetlania zawartości plików na ekranie. Uznaje się, że polecenie cat jest częściej stosowne do wyświetlania zawartości plików niż do ich łączenia.
Składnia polecenia cat
cat opcje nazwa_pliku.rozszerzenie
Przykłady użycia polecenia cat
cat nazwa_pliku.php
Opis powyższego przykładu: wyświetla zawartość pliku na ekranie.
cat nazwa_pliku1.php nazwa_pliku2.php > plik_polaczony.php
Opis powyższego przykładu: służy do łączenia dwóch plików w jeden plik.
Komenda: head (wyświetlanie początku pliku)
Polecenie head służy do wyświetlania pierwszych linii zawartości dla wskazanego pliku lub wielu plików. Jeśli nie zostaną wskazane opcje dla polecenia head, to domyślnie wyświetlanych jest 10 pierwszych linii zawartości.
Składnia polecenia head
head opcje nazwa_pliku.rozszerzenie
Przykład użycia polecenia head
head -n 20 nazwa_pliku.php
Dostępne opcje:
- -c bajty (wyświetla określoną początkową ilość bajtów pliku)
- -n ilość_wierszy (wyświetla podaną ilość wierszy)
Opis powyższego przykładu: służy do wyświetlania początku wybranego pliku (możesz wybrać jaką cześć zawartości chcesz wyświetlić). Powyższy przykład spowoduje wyświetlenie tylko 20 pierwszych wierszy w pliku: nazwa_pliku.php.
Komenda: less (wyświetlanie pliku z przewijaniem)
Polecenie less ułatwia wyświetlanie dużej ilości tekstu ze wskazanego pliku w wygodnej dla użytkownika formie, czyli z możliwością przewijania.
- komenda less w porównaniu do innego polecenia more umożliwia nawigację po zawartości pliku w obu kierunkach (czyli w górę i w dół).
- komenda less w porównaniu do polecenia vi nie powoduje wczytywania całej zawartości pliku – dzięki czemu duże pliki są zdecydowanie szybciej wczytywane przy użyciu polecenia less.
Składnia polecenia less
cat nazwa_pliku.rozszerzenie | less
Przykład użycia polecenia less
cat nazwa_pliku.php | less
Opis powyższego przykładu: służy do tzw. interaktywnego wyświetlania zawartości pliku, czyli z aktywną możliwością przewijania w górę i w dół.
Komenda: tail (wyświetlanie ostatnich wierszy pliku)
Polecenie tail służy do wyświetlania ostatnich linii zawartości dla wskazanego pliku. Jeśli nie zostaną wskazane opcje dla polecenia tail, to domyślnie wyświetlanych jest 10 ostatnich linii zawartości.
Składnia polecenia tail
less opcje nazwa_pliku.rozszerzenie
Przykład użycia polecenia tail
tail -n 20 nazwa_pliku.php
Dostępne opcje:
- -c bajty (wyświetla określoną końcową ilość bajtów pliku)
- -n ilość_wierszy (wyświetla podaną ilość wierszy)
Opis powyższego przykładu: służy do wyświetlenia ostatnich wierszy wybranego pliku. Powyższy przykład spowoduje wyświetlenie tylko 20 ostatnich wierszy w pliku: nazwa_pliku.php.