Komendy bash do kompresji plików

Promocja na hosting WordPress

W poniższym artykule znajdziesz informacje i podstawowe komendy bash, których możesz używać w wierszu poleceń podczas połączenia SSH do operacji na skompresowanych plikach.

SSH i komendy bash – wprowadzenie

SSH (ang. Secure Shell) stosowane jest do bezpośredniego zarządzania serwerem z zastosowaniem bezpiecznego połączenia terminalowego. Połączenie nawiązywane z użyciem SSH jest bezpieczne, gdyż jest szyfrowane.

Komendy Bash są wykorzystywane w powłoce (shellu) Bash, która jest popularną powłoką w systemach operacyjnych opartych na Unix/Linux, takich jak macOS i większość dystrybucji Linuksa. Powłoka Bash umożliwia interakcję z systemem operacyjnym poprzez wprowadzanie poleceń w terminalu lub skryptach.

Służą do wykonywania programów, poleceń systemowych oraz zarządzania procesami. Pozwalają również na manipulację plikami i katalogami, automatyzację zadań, manipulację tekstowymi danymi, interakcję z systemem operacyjnym oraz pisanie skryptów i programowanie.

Komenda: tar

Polecenie tar (ang. Tape Archiver, czyli archiwizator taśmowy) służy do umieszczania grupy plików w jednym zbiorczym pliku (czyli do tzw. archiwum), który następnie może zostać skompresowany, np. przy użyciu gzip.

Składnia polecenia tar

tar opcje nazwa_archiwum.rozszerzenie nazwa_katalogu

Przykłady użycia polecenia tar

tar -cvf nazwa_archiwum.tar nazwa_katalogu/nazwa_podkatalogu

Opis powyższego przykładu: komenda spowoduje skompresowanie nazwa_archiwum.tar i umieszczenie go w lokalizacji: /nazwa_katalogu/nazwa_podkatalogu.

tar -xvf archiwum.tar

Opis powyższego przykładu: komenda spowoduje rozpakowanie wskazanego archiwum. System przy użyciu TAR samodzielnie zastosuje odpowiednie opcje służące do rozpakowania.

Dostępne opcje:

  • -c (tworzenie archiwum)
  • -t (wyświetlanie zawartości archiwum)
  • -x (rozpakowanie archiwum)
  • -f (użycie określonego pliku lub urządzenia)
  • -Z (kompresowanie lub dekompresowanie przy użyciu compress)
  • -z (kompresowanie lub dekompresowanie przy użyciu gzip)

Domenomania.pl to jedna z czołowych i największych firm w Polsce, która nieprzerwanie od roku 2004 dostarcza usługi związane z hostingiem, domenami, pozycjonowaniem stron internetowych oraz kreacją stron WWW.

Komendy bash: gzip

Polecenie gzip (ang. GNU zip) służy do kompresji jednego pliku przy użyciu kodowania Lempela-Ziva (komenda gzip to kompresja bez żadnej straty na kompresowanych danych). Przy pomocy komendy gzip można kompresować tylko jeden plik. Jeśli chcesz skompresować przy użyciu tej metody więcej plików, to uprzednio należy skorzystać z komendy tar (aby połączyć wiele plików w jeden i dopiero wtedy użyć gzip).

Składnia polecenia gzip

gzip opcje nazwa_pliku.rozszerzenie

Przykłady użycia polecenia gzip

gzip nazwa_pliku.tar

Opis powyższego przykładu: spowoduje skompresowanie wskazanego pliku z użyciem kodowania Lempela-Ziva, czyli zostanie utworzony nowy skompresowany plik z rozszerzeniem *.gz

gunzip nazwa_pliku.tar.gz

Opis powyższego przykładu: spowoduje rozpakowanie wskazanego pliku: nazwa_pliku.tar.gz

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl