Co to jest i jak działa PING?

Promocja na hosting WordPress

Ping to narzędzie diagnostyczne, które wysyła serię pakietów przez sieć lub Internet do określonego komputera. Wymusza w ten sposób wygenerowanie automatycznej jego odpowiedzi. W dużym uproszczeniu ping pozwala sprawdzić czy wybrany komputer jest połączony do sieci. Dotyczy to m.in. wszelkiego rodzaju serwerów. Z tego artykułu dowiesz się  czym jest ping i do czego służy ping.

Co to jest i do czego służy PING?

Opóźnienie przesyłania danych czyli inaczej PING z ang. Packet Internet Groper jest technicznym terminem określającym czas potrzebny na przesłanie małego zestawu danych. Dane te przesyłane są z Twojego urządzania na serwer w Internecie i z powrotem. Mierzony w milisekundach czas pingowania pozwala określić dwukierunkowe, ale też jednokierunkowe opóźnienia, niekoniecznie odnoszące się do działania całej sieci.

Termin PING najczęściej używany jest przez graczy biorących udział w rozgrywkach online. Opóźnienie przesyłania danych może mieć decydujący wpływ na czas reakcji użytkownika, a co za tym idzie wynik całej rozgrywki. Jednak sam PING jest powszechnie stosowany także w codziennym użytkowaniu sieci Internet, kiedy napotykamy np. problemy z dostępem do strony internetowej lub odczuwamy zauważalny spadek szybkości jej działania lub wczytywania informacji.

Funkcjonalność i działanie PING

PING umożliwia sprawdzenie dwóch kluczowych parametrów, celów: dostępności hosta oraz czasu odpowiedzi. To jedno z najczęściej używanych poleceń w wierszu poleceń. Z technicznego punktu widzenia PING składa się z pojedynczego pakietu danych, który zawiera w sobie tzw. żądanie odpowiedzi, żądanie echa. Jeśli host do którego PING został przesłany jest dostępny, odpowiada on również pojedynczym pakietem.

W efekcie działania tego prostego mechanizmu otrzymujemy odpowiedź na trzy kluczowe pytania:

  • czy host jest dostępny?
  • jaki jest czas dotarcia pakietu do hosta?
  • jaki jest czas odpowiedzi hosta?

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na szereg informacji dodatkowych jakie możemy wywnioskować z powyższych pytań. Jeśli pakiet został przesłany w jedną stronę, możemy mieć pewność że siec internetowa działa, ale nie działa, np. witryna docelowa. Czas jaki otrzymasz na polecenie PING posłuży nam tak samo do określenia jakości połączenia internetowego, a w przypadku szybkich łączy i dobrej infrastruktury sieciowej, także do zmierzenia odległości od hosta docelowego.

Jaki jest dobry czas odpowiedzi hosta?

Możemy przyjąć w teorii, że dobry PING mieści się w przedziale do 50 ms, umożliwiając płynne przeglądanie sieci, dostęp do jej zasobów oraz rozgrywkę online. Jest to jednak wartość umowna, a dobre sieci i serwery, np. gier online, potrafią zamknąć wynik poniżej 10 ms.

Warto pamiętać, że czas odpowiedzi hosta zależna jest w dużej mierze od jego lokalizacji. Jeśli więc często prowadzisz rozgrywkę online, sprawdź z jakich serwerów korzystasz. Gdzie są zlokalizowane oraz jaki realny czas odpowiedzi uzyskasz.

Ping powyżej 30, a nawet 50 ms to wartość średnia. Wciąż wystarczająca do płynnego korzystania z sieci, ale może już być odczuwalna dla niektórych graczy online. Jednak gracze powód do narzekania mogą mieć dopiero przy wartościach powyżej 100 ms, a przy 400-500 sieć lub host nie nadają się do rozgrywki.

Zwróć uwagę, że wszystkie wyżej wskazane wartości to wciąż milisekundy, a więc w teorii, dla cierpliwych użytkowników sieci, nawet korzystanie z Internetu nie będzie stanowiło to dużego problemu. Jeśli możesz mieć wpływ na PING, wybierając lepsze serwery gier online czy korzystając z dobrych dostawców sieci Internet – zrób to.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie
Promocja na hosting WordPress

WordPress 5.8 – co nowego?

WordPress 5.8 jest bardzo ważnym i oczekiwanym wydaniem. Oprócz niesamowitej liczby funkcji, ulepszeń i poprawek błędów, do WP 5.8 wprowadzono...

Co to jest favicon i jak dodać do strony WWW?

Poniższy artykuł przedstawia co to są Favicony, dlaczego warto je używać, jak ważne są do prowadzenia strony WWW oraz jak je dodać do swojej...

Błąd 302 – co to jest i jak naprawić?

W artykule zostało wytłumaczone co to jest błąd 302 i jak poradzić sobie z jego naprawą. Jest to komunikat błędu, który możemy napotkać...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl