Co to jest i jak działa PING?

Promocja na hosting WordPress

Ping to narzędzie diagnostyczne, które wysyła serię pakietów przez sieć lub Internet do określonego komputera. Wymusza w ten sposób wygenerowanie automatycznej jego odpowiedzi. W dużym uproszczeniu ping pozwala sprawdzić czy wybrany komputer jest połączony do sieci. Dotyczy to m.in. wszelkiego rodzaju serwerów. Z tego artykułu dowiesz się  czym jest ping i do czego służy ping.

Co to jest i do czego służy PING?

Opóźnienie przesyłania danych czyli inaczej PING z ang. Packet Internet Groper jest technicznym terminem określającym czas potrzebny na przesłanie małego zestawu danych. Dane te przesyłane są z Twojego urządzania na serwer w Internecie i z powrotem. Mierzony w milisekundach czas pingowania pozwala określić dwukierunkowe, ale też jednokierunkowe opóźnienia, niekoniecznie odnoszące się do działania całej sieci.

Termin PING najczęściej używany jest przez graczy biorących udział w rozgrywkach online. Opóźnienie przesyłania danych może mieć decydujący wpływ na czas reakcji użytkownika, a co za tym idzie wynik całej rozgrywki. Jednak sam PING jest powszechnie stosowany także w codziennym użytkowaniu sieci Internet, kiedy napotykamy np. problemy z dostępem do strony internetowej lub odczuwamy zauważalny spadek szybkości jej działania lub wczytywania informacji.

Funkcjonalność i działanie PING

PING umożliwia sprawdzenie dwóch kluczowych parametrów, celów: dostępności hosta oraz czasu odpowiedzi. To jedno z najczęściej używanych poleceń w wierszu poleceń. Z technicznego punktu widzenia PING składa się z pojedynczego pakietu danych, który zawiera w sobie tzw. żądanie odpowiedzi, żądanie echa. Jeśli host do którego PING został przesłany jest dostępny, odpowiada on również pojedynczym pakietem.

W efekcie działania tego prostego mechanizmu otrzymujemy odpowiedź na trzy kluczowe pytania:

  • czy host jest dostępny?
  • jaki jest czas dotarcia pakietu do hosta?
  • jaki jest czas odpowiedzi hosta?

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na szereg informacji dodatkowych jakie możemy wywnioskować z powyższych pytań. Jeśli pakiet został przesłany w jedną stronę, możemy mieć pewność że siec internetowa działa, ale nie działa, np. witryna docelowa. Czas jaki otrzymasz na polecenie PING posłuży nam tak samo do określenia jakości połączenia internetowego, a w przypadku szybkich łączy i dobrej infrastruktury sieciowej, także do zmierzenia odległości od hosta docelowego.

Jaki jest dobry czas odpowiedzi hosta?

Możemy przyjąć w teorii, że dobry PING mieści się w przedziale do 50 ms, umożliwiając płynne przeglądanie sieci, dostęp do jej zasobów oraz rozgrywkę online. Jest to jednak wartość umowna, a dobre sieci i serwery, np. gier online, potrafią zamknąć wynik poniżej 10 ms.

Warto pamiętać, że czas odpowiedzi hosta zależna jest w dużej mierze od jego lokalizacji. Jeśli więc często prowadzisz rozgrywkę online, sprawdź z jakich serwerów korzystasz. Gdzie są zlokalizowane oraz jaki realny czas odpowiedzi uzyskasz.

Ping powyżej 30, a nawet 50 ms to wartość średnia. Wciąż wystarczająca do płynnego korzystania z sieci, ale może już być odczuwalna dla niektórych graczy online. Jednak gracze powód do narzekania mogą mieć dopiero przy wartościach powyżej 100 ms, a przy 400-500 sieć lub host nie nadają się do rozgrywki.

Zwróć uwagę, że wszystkie wyżej wskazane wartości to wciąż milisekundy, a więc w teorii, dla cierpliwych użytkowników sieci, nawet korzystanie z Internetu nie będzie stanowiło to dużego problemu. Jeśli możesz mieć wpływ na PING, wybierając lepsze serwery gier online czy korzystając z dobrych dostawców sieci Internet – zrób to.

  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie

Ulepsz swoją witrynę WordPress za pomocą wtyczek logowania i rejestracji

Wtyczki do logowania i rejestracji są niezbędne, aby ożywić Twoją witrynę WordPress. Nie tylko ułatwiają odwiedzającym rejestrację, ale...

Jak przygotować się do skopiowania witryny w DirectAdmin?

Duplikowanie witryny WordPress to częste zadanie, szczególnie przydatne, gdy trzeba wprowadzić istotne zmiany lub przetestować nowe funkcje bez...

WP_HOME i WP_SITEURL w WordPress

Konfigurowanie strony WordPress wymaga zrozumienia kilku ustawień technicznych, z których dwa to WP_HOMEi WP_SITEURL. Ustawienia te są niezbędne...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl