Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) jest coraz powszechniejszą metodą dodatkowego zabezpieczenia do wszelkich miejsc, w których dostępne są newralgiczne dane. W ten sposób możesz chronić je przed nieautoryzowanym dostępem osób trzecich poprzez wprowadzenie dodatkowego elementu wymagającego autoryzacji dostępu do danego zasobu. Zobacz czym jest i jak działa Google Authenticator.
Co to Google Authenticator?
Jest to ogólnodostępne narzędzie pozwalające na wykorzystywanie uwierzytelniania dwuskładnikowego. Dzięki temu narzędziu możesz w łatwy sposób wprowadzić do codziennych czynności dodatkową warstwę ochronną polegającą na wprowadzeniu drugiego etapu autoryzacji do logowania. W ten sposób dostęp do Twoich danych jest podwójnie zabezpieczony poprzez metodę uwierzytelniania dwuskładnikowego.
Aplikację do uwierzytelnienia dwuskładnikowego od Google możesz wykorzystywać w swoim urządzeniu mobilnym i jest ona kompatybilna z popularnymi systemami operacyjnymi takimi jak:
- iOS dla telefonów iPhone
- Android dla telefonów opartych o system Android
- Blueberry
Tak szerokie spektrum zastosowania aplikacji od Google pozwala na jej swobodne korzystanie w niemal wszystkich systemach, które obsługują funkcję uwierzytelnienia dwuetapowego. Ponadto aplikacja ta dodatkowo zabezpiecza Twoje dane gdyż sama także wymaga autoryzacji zanim będziesz w stanie z niej korzystać. Tym samym nie tylko chroni ona logowanie do docelowego systemu czy panelu administracyjnego, ale także sama jest zabezpieczona przed możliwością skorzystania z niej przez osoby niepowołane. Do dodatkowych form zabezpieczeń w tym wypadku zaliczamy
- Kod PIN wymagany do uruchomienia aplikacji
- FaceID wymagane do uruchomienia aplikacji w przypadku urządzeń obsługujących tę formę autoryzacji
- Czytnik linii papilarnych wymagany do uruchomienia aplikacji w przypadku urządzeń obsługujących tę formę autoryzacji
Jak działa Google Authenticator?
Aplikacja ta działa w sposób prosty i intuicyjny. Wprowadza on dodatkową warstwę ochronną do procesu logowania do docelowego systemu. Wymaga ona na użytkowniku konieczność wygenerowania i wprowadzenia dodatkowego kodu autoryzującego pojedyncze logowanie. Działanie tej dodatkowej formy autoryzacji możesz wykorzystać we wszystkich systemach, które wspierają ten sposób zabezpieczeń. Mogą to być takie miejsca jak:
- Panel administracyjny konta hostingowego
- Sklep internetowy
- Serwis społecznościowy
- System obsługi zgłoszeń
Jak zatem w skrócie wygląda korzystanie z Google Authenticator?
- Wywołujesz logowanie do systemu docelowego (podając zazwyczaj login i hasło)
- System poprosi Cię dodatkowo o podanie kodu autoryzującego
- Uruchamiasz Google Authenticator na swoim urządzeniu mobilnym
- Widoczny sześciocyfrowy kod PIN, który został wygenerowany przez Google Authenticator wpisujesz w formularzu logowania do systemu docelowego
- Zatwierdzasz logowanie