Co to jest pingback i trackback w WordPress?

Promocja na hosting WordPress

Posiadanie bloga czy strony internetowej opartej o system WordPress wymaga od nas nieustannej aktualizacji treści i dodawania nowych, aby pozostać aktywnym w Internecie i przyciągać jak najwięcej odbiorców. Zobacz, gdzie są ustawienia pingback i w jaki sposób możesz także wpływać na działanie tej funkcji.

Linkowanie do stron zewnętrznych, ale przede wszystkim linkowanie z zewnątrz do naszej witryny, to jeden z kluczowych elementów pozycjonowania strony. Podobną funkcję mogą pełnić pingbacki.

Co to jest pingback w WordPressie?

Pingback to funkcja WordPress, która informuje Cię, że ktoś dodał link do Twojego posta. Należy pamiętać, że ta wymiana informacji może odbywać się tylko między systemami, które ją obsługują (na przykład dwie instalacje WordPress). W dużym uproszczeniu pingback umożliwia powiadamianie innych blogerów, że na Twojej stronie został dodany link do ich artykułów.

Użytkownik posiadający stronę WordPress otrzyma powiadomienie z informacją, że Twoja strona jest powiązana z jego wpisem. Następnie sam podejmuje decyzję czy chce zezwolić na wyświetlanie Twojego linku w jego witrynie, gdyż aktywacja pingback powoduje dodanie specjalnego komentarza.

Co to jest trackback  w WordPressie?

Trackback to „stara wersja” pingback. Został stworzony do wymiany informacji pomiędzy blogami . Ta „funkcja” może być pomocna tylko przy współpracy ze starymi blogami. Trackbacki można wysyłać tylko ręcznie – w widoku edycji posta.

Jak zarządzać zgodą na pingback w WordPress?

Zarządzanie ustawieniami pingback jest możliwe podczas edycji wpisów oraz w ustawieniach systemu WordPress.

Ustawienia pingback w panelu administratora

 1. Zaloguj się do WordPress (wp-admin).
 2. Przejdź do sekcji: Ustawienia > Dyskusja.
 3. Włącz lub wyłącz opcję: Zezwól blogom na powiadamianie o zamieszczeniu odnośnika do nowo dodanych wpisów.
 4. Włącz lub wyłącz opcję: Spróbuj powiadomić wszystkie blogi linkowane we wpisie.
  W ustawieniach WordPress możesz globalnie zarządzać parametrami pingback i trackback dla wpisów

Ustawienia pingback podczas edycji wpisu

 1. Zaloguj się do WordPress (wp-admin).
 2. Przejdź do sekcji: Wpisy. Edytuj istniejący lub dodaj nowy wpis.
 3. Po prawej stronie znajdź opcję: Dyskusja, a następnie włącz lub wyłącz: Zezwalaj na trackbacki i pingbacki.
  W ustawieniach wpisów znajdziesz opcję ręcznego włączenia lub wyłączenia pingbacków dla wpisów

Pingback i tracback a SEO

Trackback i pingback zostały pierwotnie stworzone jako narzędzia komunikacji między blogami i nie zostały specjalnie zaprojektowane do celów marketingowych. Można je jednak w pewnym stopniu wykorzystać do celów marketingowych i SEO.

Pingbacki mogą być używane do budowania relacji z innymi blogerami i właścicielami witryn poprzez powiadamianie ich, że umieściłeś link do ich treści. Może to potencjalnie doprowadzić do tego, że wrócą do Twoich treści, co może zwiększyć widoczność Twojej witryny i ruch odsyłający.

Jeśli chodzi o SEO, pingbacki i trackbacki mogą dostarczać linki zwrotne do Twojej witryny, które są ważnym czynnikiem w rankingach wyszukiwarek. Jednak wartość tych linków zwrotnych może być ograniczona, ponieważ często są one generowane automatycznie i mogą nie być postrzegane przez wyszukiwarki jako linki wysokiej jakości.
Należy zauważyć, że pingbacki i trackbacki mogą być również wykorzystywane do celów spamerskich, takich jak wysyłanie niechcianych trackbacków do nieistotnych stron internetowych w celu zbudowania linków zwrotnych. Może to zaszkodzić reputacji Twojej witryny i wysiłkom SEO, dlatego ważne jest, aby korzystać z tych funkcji rozsądnie i etycznie.

Pingbacki niskiej jakości mogą ostatecznie naruszyć integralność Twojego bloga, dlatego zalecamy skonfigurowanie powiadomień o pingbackach, które umożliwią zatwierdzenie lub odrzucenie każdej prośby. Ustawienia pingback znajdziesz w instrukcji wyżej.

Dlaczego potwierdzenie odczytu e-mail nie działa w każdym programie?

Większość programów pocztowych i systemów Webmail, a także serwerów pocztowych, nie pozwala sprawdzić czy wiadomość e-mail wysłana do...

Panel WordPress wygląda na uszkodzony – brak motywu w wp-admin

Wyobraź sobie sytuację: właśnie ukończyłeś aktualizacje WordPress, ale gdy logujesz się do panelu administracyjnego (wp-admin), na ekranie...

Co to jest i do czego służy motyw potomny w WordPress?

WordPress to potężna platforma do tworzenia stron internetowych, która oferuje ogromną elastyczność podczas ich projektowania - m.in. dzięki...

Domeny, hosting, serwery VPS i poczta e-mail

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Nasze Biuro Obsługi Klienta jest do Twojej dyspozycji.

Telefon

Kontakt w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - piątek
8.00 - 16.00
Infolinia:
+48 71 715 27 24

Poczta

Kontakt mailowy w sprawie usług i zamówień

Czynne:
poniedziałek - niedziela
24h na dobę
Email:
bok@domenomania.pl