WHOIS, czyli jak sprawdzić do kogo należy domena?

WHOIS jest to baza danych, którą sprawdzić może każdy użytkownik Internetu. W bazie WHOIS zebrane są dane o wszystkich domenach internetowych oraz ich abonentach (niektóre dane abonenta są ukrywane w bazie WHOIS). Oznacza to, że aby sprawdzić do kogo należy domena internetowa, należy skorzystać właśnie z bazy WHOIS.

W bazie WHOIS możesz sprawdzić m.in.: nazwę rejestratora domeny, jakie ustawione są serwery DNS przy domenie, nazwę abonenta domeny, adres e-mail abonenta, datę rejestracji domeny oraz ostatnią datę jej aktualizacji.

Baza WHOIS dla różnych typów domen

Informacje dostępne w bazie WHOIS różnią się w zależności od rodzaju domeny:

 • domeny polskie .pl – dane firm zawsze są odkryte, w przypadku osób fizycznych wymagana jest na to ich zgoda.
 • domeny europejskie .eu – dostępne są dane firm, natomiast nie są publikowane dane osób fizycznych.
 • domeny globalne (np. com) – dane abonentów mogą być widoczne lub ukryte, zarówno dla firm i osób fizycznych.

Dzięki widoczności danych abonenta oraz informacji o dacie rejestracji i wygasania domeny, jest ona często stosowana do ustalania do kogo należy domena (np. w celu jej odkupienia) lub sprawdzania daty wygaśnięcia, np. w celu przejęcia domeny po zakończeniu abonamentu.

Jak sprawdzić do kogo należy domena z końcówką *.pl?

 1. Jeśli domena występuje z polską końcówką (.pl), przejdź na stronę: http://whois.pl.
 2. Przejdź do sekcji: Szukaj w bazie WHOIS i wpisz adres domeny, której właściciela chcesz ustalić.
 3. Potwierdź, że nie jesteś robotem i kliknij przycisk: Szukaj w bazie WHOIS.Baza WHOIS dla polskich domen .pl
 4. Na następnej stronie w sekcji: Wyniki poszukiwań znajdziesz informacje, które dostępne są na temat wskazanej domeny. Jeśli domena zarejestrowana jest na dane osoby fizycznej, która na wyraziła zgody na publikacje jej danych, to nie będą one widoczne. Zamiast tego będziesz mógł sprawdzić pozostałe informacje o domenie, np, na jakie serwery DNS jest skierowana. Poniżej zostaną wyświetlone wyniki poszukiwań w bazie WHOIS dla wskazanej domeny.

Jak sprawdzić do kogo należy inna domena (np. *.com)?

 1. Jeśli domena nie posiada polskiej końcówki (np. .com), przejdź pod adres: http://whois.com/whois.
 2. Następnie wpisz w wyszukiwarkę nazwę domenę, dla której dane chcesz sprawdzić i kliknij przycisk Search.Jak w WHOIS sprawdzić dane innej domeny niż polska .pl?
 3. Na następnej stronie w sekcji: Domain information znajdziesz informacje, które dostępne są na temat wskazanej domeny. Może się zdarzyć, że dane abonenta domeny będą ukryte w bazie danych lub zamiast nich będą wyświetlone inne dane niż dane abonenta. Zamiast tego będziesz mógł sprawdzić pozostałe informacje o domenie, np. na jakie serwery DNS jest skierowana.
 • Czy ten artykuł był pomocny?
 • TakNie