Domena internetowa – co to jest i jak korzystać?

Co to jest domena internetowa?

Domena (np. www.mojadomena.pl) to adres internetowy, który jest niezbędnym elementem, jeśli chcesz pojawić się w sieci Internet. Do opublikowania strony WWW pod własnym adresem internetowym wymagane jest posiadanie domeny internetowej.

Domena nie jest tylko używana do wyświetlania stron internetowych. Domena może być adresem również dla innych Twoich usług, np. poczty e-mail lub innych dowolnych usług internetowych. Domena zbudowana jest z dowolnej nazwy głównej i końcówki.

  • Nazwa główna domeny jest niepowtarzalna i jest to dowolna nazwa wybierana przez rejestrującego. Nazwa bardzo często odwołuje się do nazwy firmy, organizacji, akcji, nazwy działalności.
  • Końcówka (tzw. rozszerzenie domeny) możesz wybrać tylko spośród możliwych propozycji. Przykładowo, każdy kraj posiada przypisane rozszerzenie. Każda końcówka zaczyna się od kropki, np.: pl., .eu, .com, .com.pl, .info, .net, .de, .co.uk. Od końcówki zależy do jakiego rodzaju należy domena.

Rodzaje domen

Rodzaje domen wyróżniane są głównie ze względu na swoje końcówki. Dostępnych jest wiele typów końcówek domen. Wybór rodzaju końcówki (rozszerzenia), czyli rodzaju domeny jest bardzo elastyczny i obecnie nie ma żadnych ustalonych zasad ich wyboru.

Kiedy domena będzie widoczna w Internecie?

Jeśli dopiero opłaciłeś domenę (np. rejestrując nową lub przedłużając ważność domeny i zrobiłeś to po terminie), to domena internetowa stanie się widoczna w sieci Internet po zaksięgowaniu wpłaty na naszym rachunku bankowym. Po zaksięgowaniu wpłaty i aktywacji domeny może upłynąć nawet 30 godzin zanim domena zacznie być widoczna w sieci.

Jeśli zmieniałeś ustawienia domeny (np. rekordy domeny), to należy odczekać na odświeżenie się tych ustawień:

  • jeśli zmieniałeś delegacje domeny (rekordy NS), to należy odczekać nawet 30h – jednak w praktyce trwa to krócej,
  • jeśli zmieniałeś wartości pozostałych rekordów domeny, to propagacja zmian trwa około 1 godziny.

Więcej informacji: Kiedy zarejestrowana domena będzie aktywna?

Jak zamówić domenę?

Decydując się na zaistnienie w sieci, powinieneś zastanowić się nad zakupieniem domeny. Korzystając z domeny, czyli np. wywołując jakikolwiek adres URL w Internecie (nie ważne czy wpisujesz adres do przeglądarki, czy wyszukujesz go np. w przeglądarce Google), to zawsze odwołujesz się do ściśle określonego zasobu w Internecie. Dzięki domenie adres kierujący do Twoich zasobów może być krótszy.

Wybierając nazwę domeny pamiętaj, że będzie ona wizytówką Twojej firmy lub strony prywatnej, wybierz więc nazwę, która będzie się kojarzyć z tematyką projektu, nazwą firmy lub typem działalności.

  • Zamówienie i zarejestrowanie własnej domeny internetowej nie jest trudne. Skorzystaj z instrukcji: jak zamówić domenę internetową, aby poznać wskazówki oraz instrukcje krok po kroku jak zarejestrować domenę internetową w Domenomania.pl.
  • Czy ten artykuł był pomocny?
  • TakNie