Wiele serwisów kusi nowych użytkowników promocjami na hostingi internetowe. Praktycznie zerowe opłaty w ciągu pierwszego roku działają jak magnes i sprawiają, że osoby niezaznajomione z rynkiem wpadają w pewną pułapkę. Później okazuje się, że koszty utrzymania są znacznie większe, co przestaje być tak opłacalne, jak na początku. Czy na pewno warto skorzystać z promocji na hostingi internetowe? Tego dowiesz się w naszym artykule.

Tanio nie zawsze znaczy lepiej

Hosting za złotówkę czy darmowy hosting na rok – tego typu reklamy rozmaitych serwisów to codzienność na rynku hostingowym. Mogłoby się wydawać, że założenie strony internetowej z własną domeną jest praktycznie darmowe i pierwszy rok swojej działalności w sieci można całkowicie odliczyć od kosztów. Rzeczywiście, przez okres trwania promocji możesz spać spokojnie i korzystać komfortowo ze swojej strony internetowej. Problemy rozpoczynają się w momencie, gdy pierwszy rok dobiega końca. Okazuje się, że koszty rocznego utrzymania zarówno domeny, jak i serwera kosztują przynajmniej kilkaset złotych, co dla przeciętnego użytkownika jest bardzo wysoką kwotą.

Nierzetelne firmy hostingowe dodatkowo wymuszają na użytkownikach opłacenie dodatkowych usług. Okazuje się, że za dodatki w postaci poczty e-mail czy zabezpieczenia certyfikatem SSL będziesz musiał zapłacić dodatkowe pieniądze. Niektóre umowy hostingowe są konstruowane tak, aby było trudno z nich zrezygnować. Odejście może wiązać się z bardzo wysokimi kosztami.

Ceny hostingów internetowych nie muszą być wygórowane

To co zaoszczędzisz przez pierwszy rok, później zapłacisz dostawcy usług z nawiązką. Ostatecznie to on będzie mógł liczyć na zysk, a Ty poniesiesz straty. Znacznie lepiej kupić hosting, za który zapłacisz od razu kwotę, która w kolejnych okresach także będzie stała. W ostatecznym rozrachunku kwota abonamentu będzie o wiele niższa w perspektywie 2-3 lat. Hosting, który kosztuje już w pierwszym roku około 100 złotych, w kolejnych nie będzie wiele droższy. Oczywiście można znaleźć oferty w promocyjnych cenach, jednak zazwyczaj obniżki nie są aż tak duże.

Bądź ostrożny podczas wyboru firmy hostingowej

Do każdej oferty warto podejść z pewną dozą ostrożności. Wybierając hosting internetowy warto dokładnie przeczytać warunki danej oferty. Zazwyczaj ukryte koszty są zawierane na samym końcu. Sprzedający ma obowiązek poinformowania Cię o tym ile hosting będzie kosztował w kolejnych latach, dlatego warto dokładnie sprawdzić wszystko co jest napisane. Może to zająć nieco więcej czasu, jednak gwarantujemy, że warto. W późniejszym czasie nie będziesz musiał martwić się dużymi rachunkami. Dokładnie takie same kroki warto wykonać w przypadku wyboru domeny. Ich ceny są znacznie niższe, jednak wszystko zależy od adresu, jaki chcesz zająć.

Postaw na sprawdzonych dostawców

Podsumowując, hosting internetowy można kupić w atrakcyjnej cenie, jednak cała tajemnica tkwi w dokładnym sprawdzeniu promocyjnej oferty. Okazuje się, że stały cennik wprowadzony przez usługodawcę jest znacznie bardziej opłacalny niż pierwszy darmowy rok. Pamiętaj również, aby podpisywać umowy ze sprawdzonymi dostawcami. Nieznane firmy z małą ilością klientów nie zawsze zapewniają usługi na najwyższym poziomie. Brak wsparcia technicznego i stabilności serwerów skutkuje tym, że Twoja strona nie będzie działać jak należy. Dodatkowo zapłacisz za taki hosting zapłacisz znacznie więcej, niż u sprawdzonego dostawcy. Z promocji w firmach hostingowych warto skorzystać należy być przy tym jednak ostrożnym i czujnym. Taniej nie zawsze znaczy lepiej!